PNA: kolejna niespodzianka. Jeden gol na wagę awansu

W fazie grupowej Pucharu Narodów Afryki Tunezja miała ogromne problemy, ale w 1/8 finału stać ją było na pokonanie Nigerii 1:0 i jest już w najlepszej ósemce turnieju.

Szymon Mierzyński
reprezentacja Tunezji Getty Images / SOPA Images / Na zdjęciu: reprezentacja Tunezji
"Orły Kartaginy" wyszły z grupy, zajmując dopiero 3. miejsce i zdobywając raptem trzy punkty (za zwycięstwo 4:0 ze słabiutką Mauretanią). Dlatego w starciu z Nigeryjczykami, którzy dotąd wywalczyli komplet dziewięciu "oczek" nie były faworytami.

Drużyna Mondhera Kebaiera pokazała jednak klasę i zwyciężyła dzięki bramce z 47. minuty. Youssef Msakni zdecydował się wtedy na mocny strzał z dystansu, piłka nie sunęła idealnie przy słupku, ale Maduka Okoye interweniował źle i przepuścił ją do siatki po rękach.

Nigeria straciła gola, a w 66. minucie mocno utrudniła sobie zadanie. Alex Iwobi w walce o piłkę łokciem uderzył Msakniego i dostał czerwoną kartkę. Senegalski sędzia Maguette Ndiaye początkowo sięgnął po "żółtko", lecz po chwili podbiegł do monitora, obejrzał całe zdarzenie jeszcze kilka razy i zmienił decyzję.

Osłabiony faworyt próbował jeszcze atakować i miał nawet kilka momentów, w których mógł odwrócić losy meczu. Doskonałej okazji w doliczonym czasie nie wykorzystał Umar Sadiq, który doszedł do strzału z ostrego kąta i minimalnie chybił celu.

Tunezja zwyciężyła 1:0 i awansowała do ćwierćfinału, w którym jej przeciwnikiem będzie Burkina Faso.

W poniedziałek natomiast czekają nas dwa kolejne spotkania 1/8 finału: Gwinea - Gambia (godz. 17.00) oraz Kamerun - Komory (20.00).

Nigeria - Tunezja 0:1 (0:0)
0:1 - Youssef Msakni 47'

Szczegółowy terminarz 1/8 finału Ligi Mistrzów. Hit już pierwszego dnia!

Która drużyna awansuje do półfinału Pucharu Narodów Afryki?