Z powodu inwazji na Ukrainę, na Rosję nakładane są surowe sankcje. Dotyczą także świata sportu - zawodnicy są wykluczani z występów w kolejnych dyscyplinach.
Wciąż nie wiadomo, jakie będą losy baraży o mistrzostwa świata. Przypomnijmy, że w półfinale z Rosją ma zagrać Polska. Kierownictwo "Sbornej" odwołało się od decyzji o zawieszeniu.
"Kraje europejskie i sportowcy odmawiają konkurowania z nami. Nasz sport zawęża się do poziomu lokalnego. To jest izolacja. Powrót do europejskich rozgrywek piłkarskich w najbliższych latach będzie trudny, prawdopodobnie niemożliwy" - przekazali dziennikarze rosyjskiego portalu matchtv.ru.
ZOBACZ WIDEO: Miał zawał serca na boisku! Wrócił do gry
Pojawiła się propozycja, aby Rosja dołączyła do… azjatyckiej federacji (AFC). W przeszłości dochodziło już do takich sytuacji, choć nie z powodu toczonych działań wojennych.
W 2002 roku Kazachstan przeniósł się z AFC do UEFA. Cztery lata później do AFC dołączyła reprezentacja Australii. Tamtejszy związek był niezadowolony, że drużyna z Oceanii nie ma prawa bezpośredniego awansu na mundial.
Wcześniej, bo w 1974 roku, Izrael został wyrzucony z azjatyckiej federacji z powodów politycznych. Stało się to z inicjatywy Kuwejtu.
Uzyskanie zgody na grę w AFC może zająć około dwóch lat. Rosyjscy dziennikarze podkreślają jednak, że nie wiadomo, jaka będzie reakcja na nowego członka federacji.
"Politycznie ostro przeciwna dołączeniu Rosji będzie z pewnością Japonia, prawie na pewno Australia i Korea Południowa. Na razie możemy liczyć na wsparcie Iranu, Syrii, prawdopodobnie Chin, Kataru i byłych republik radzieckich. Nie ma totalnej wrogości jak w Europie, więc można spróbować" - czytamy.
Podkreślono, że rosyjski zespół może wpasować się w azjatycką piłkę nożną. Przejście do AFC może dać także impuls do rozwoju dyscypliny na dalekim wschodzie kraju.
Czytaj także:
- Co z meczem z Rosją? FIFA zwleka z podjęciem decyzji
- Podolski pomaga ukraińskim dzieciom w Polsce. Ładny gest gracza Górnika Zabrze