Gwiazda zalśniła. Podolski architektem zwycięstwa Górnika

Górnik Zabrze pokonał 3:0 Cracovię w meczu PKO Ekstraklasy. Przy wszystkich golach akcje napędzał Lukas Podolski, który w doliczonym czasie gry podsumował swoją grę doskonałym strzałem z dystansu.

Michał Gałęzewski
radość zawodników Górnika Zabrze PAP / Zbigniew Meissner / Na zdjęciu: radość zawodników Górnika Zabrze
Spotkanie w Zabrzu było ważne dla obu zespołów, które z jednej strony chcą trzymać kontakt z zespołami walczącymi o europejskie puchary, z drugiej muszą uważać na peleton z dołu tabeli, który radzi sobie na wiosnę nadzwyczaj dobrze. Od początku więcej chęci do gry przejawiali zabrzanie.

Szybko gospodarze potrafili udokumentować swoją przewagę. Duża w tym zasługa Lukasa Podolskiego, który przeprowadził doskonałą akcję, nie dając najmniejszych szans obrońcom Górnika. Podał w pole karne, gdzie był bardzo dobrze ustawiony Robert Dadok, który strzałem do pustej bramki otworzył wynik spotkania.

Cracovia też nie grała źle i była bliska wyrównania wyniku spotkania. W 21. minucie piłkę do bramki skierował Mathias Rasmussen, jednak podający mu Sergiu Hanca był na spalonym. Arbiter VAR długo sprawdzał sytuację, jednak zdania sędziego liniowego nie podważył.

Wciąż więcej do powiedzenia mieli zabrzanie i jeszcze w I połowie. Znów wiele do powiedzenia przy golu miał Podolski, który przeprowadził kopię akcji z 8. minuty. Tym razem akcję próbował domykać Piotr Krawczyk, który trafił w słupek! Na odpowiednim miejscu znalazł się jednak Bartosz Nowak, który techniczną podcinką pokonał po raz drugi Karola Niemczyckiego.

Drugą połowę gospodarze mogli zacząć od gola, tym razem jednak minimalnie chybił Podolski. Dużo więcej na połowie rywala przebywali krakowianie, jednak cóż z tego, skoro nie było z tego strzałów? Górnik w pełni kontrolował sytuację na boisku.

Tę tezę potwierdzał Jan Urban, który pierwsze zmiany przeprowadził dopiero w 80. minucie, będąc zadowolonym z postawy tych, na których postawił od pierwszych minut. W doliczonym czasie gry swój świetny występ podsumował doskonałym strzałem z dystansu Lukas Podolski, podsumowując zwycięstwo swojej drużyny.Trzy punkty zdobył Górnik, zbliżając się do rywali z miejsc 4-5. Cracovia musi się skupić nad utrzymaniem bezpiecznej przewagi nad resztą stawki.

Górnik Zabrze - Cracovia 3:0 (2:0)
1:0 - Robert Dadok 8'
2:0 - Bartosz Nowak 41'
3:0 - Lukas Podolski 90+2'

Górnik Zabrze: Daniel Bielica - Przemysław Wiśniewski, Rafał Janicki, Adrian Gryszkiewicz (80' Jakub Szymański) - Robert Dadok (85' Mateusz Cholewiak), Krzysztof Kubica (80' Dariusz Stalmach), Alasana Manneh, Erik Janza - Lukas Podolski, Piotr Krawczyk, Bartosz Nowak.

Cracovia: Karol Niemczycki - Virgil Ghita, Matej Rodin, Cornel Rapa - Otar Kakabardze (80' Rivaldinho), Sylwester Lusiusz (46' Florian Loshaj), Mathias Rasmussen, Michal Siplak (58' Kamil Pestka) - Sergiu Hanca (58' Jewhen Konoplianka), Michał Rakoczy (70' Jakub Myszor) - Pelle Van Amersfoort.x

Żółte kartki: Dadok, Gryszkiewicz (Górnik), Lusiusz, van Amersfoort, Rapa (Cracovia).

Sędzia: Krzysztof Jakubik.