Arkadiusz Milik kandydatem na bohatera kolejnego pucharowego wieczoru

Olympique Marsylia walczy o awans do ćwierćfinału Ligi Konferencji Europy z FC Basel. Zaliczkę 2:1 wywalczył dla niego przed tygodniem Arkadiusz Milik. Odrobić stratę w Lidze Europy spróbują zespoły Łukasza Fabiańskiego i Radosława Majeckiego.

Arkadiusz Milik Getty Images / Catherine Steenkeste / Na zdjęciu: Arkadiusz Milik
Drużyna Arkadiusza Milika nie podbiła Ligi Europy, która była jej pierwszym europejskim pucharem. W grupie odpadła już po pięciu kolejkach, znalazła się w tabeli za Galatasarayem oraz Lazio. Wyprzedzenie Lokomotiwu Moskwa pozwoliło dostać drugą szansę w Lidze Konferencji Europy. Na tym froncie Olympique zdążył wyeliminować Karabach Agdam, a po meczu na Stade Velodrome ma przewagę 2:1 nad FC Basel.

Milik strzelił w 2022 roku już 11 goli. Dwa z nich w pierwszym starciu z wiceliderem szwajcarskiej SuperLigi. Polak wykorzystał rzut karny w pierwszej połowie, a po przerwie przymierzył do bramki po dograniu Valentina Rongiera. W edycji europejskich pucharów zdobył już osiem bramek. Trafił minimum raz w pięciu kolejnych starciach, a to wyrównanie klubowego rekordu należącego do legendarnego Jeana-Pierre'a Papina.

Niewiele czasu pozostało do zgrupowania reprezentacji Polski, a powołany Milik nie traci rozpędu. W wygranym 4:1 meczu Ligue 1 ze Stade Brestois strzelił gola, a przy innym asystował. Po 70 minutach Jorge Sampaoli wprowadził Cedrica Bakambu, a pożegnany głośnym skandowaniem nazwiska Milik oszczędzał energię na mecz w Bazylei.

Najwięcej goli w zeszłotygodniowych meczach Ligi Konferencji Europy było w Eindhoven. PSV zremisowało 4:4 z FC Kopenhaga, a Kamil Grabara, choć stracił worek goli, mógł chociaż pochwalić się zatrzymaniem strzału z rzutu karnego. Także w Holandii zmierzyli się Vitesse Arnhem z AS Romą i wrażeń było zdecydowanie mniej. Drużyna Nicoli Zalewskiego zdobyła przewagę 1:0 przed rewanżem na Stadio Olimpico.

W tym tygodniu z europejskich pucharów zdążyło odpaść dwóch bramkarzy z Polski. Mowa o Wojciechu Szczęsnym z Juventusu i Przemysławie Tytoniu z Ajaksu. W czwartek, poza zespołem Grabary, powalczą drużyny Łukasza Fabiańskiego i Radosława Majeckiego. Ich sytuacja w Lidze Europy nie jest prosta. West Ham United został pokonany 0:1 przez Sevilla FC, a AS Monaco przystąpi do rewanżu po porażce 0:2 z SC Braga.

Dobrze zapowiada się rewanż Bayeru 04 Leverkusen z Atalantą. Po zderzeniu tych drużyn można było spodziewać się pokazu ofensywnego futbolu i widzowie nie byli zawiedzeni. Neroblu zdobyli przewagę 3:2 w Bergamo i przylecieli z nią do Niemiec. Akurat w weekend padła twierdza Bayeru, a porażka 0:1 z Koeln została na domiar złego okupiona poważną kontuzją Floriana Wirtza. Siła uderzeniowa Aptekarzy została poważnie osłabiona.