Zdecydował cios w dogrywce. Polska poznała przeciwnika w walce o mundial

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / David Lidstrom / Na zdjęciu: Robin Quaison
Getty Images / David Lidstrom / Na zdjęciu: Robin Quaison

Poziom tego meczu był dramatycznie niski. Przez 90 minut drużyny oddały tylko dwa strzały celne. W dogrywce na decydujące przyspieszenie było stać Szwecję. To ona dzięki zwycięstwu 1:0 z Czechami zagra w finale baraży z Polską.

W wypowiedziach Polaków, co prawda między słowami, ale można było wyczytać, że spodziewają się właśnie zwycięstwa Szwecji w półfinale baraży o awans do MŚ 2022. Dysponowała ona atutem własnego stadionu, jest wyżej w rankingu FIFA, nie była trapiona kontuzjami podobnie jak Czesi.

Mecz był pełny ostrożności. Nikt nie chciał podjąć ryzyka i odsłonić kart. Trudno się temu dziwić. Po kilku miesiącach oczekiwania i analizowania gry przeciwnika, wszystko musiało się rozstrzygnąć w jednym meczu. W 12. minucie gospodarzom na boisku i na trybunach zrobiło się gorąco, ale Michael Oliver nie uznał gola po lądowaniu piłki w bramce Szwedów. Powodem był faul atakującego Czecha.

Bramkarz Szwecji miał więcej wrażeń niż Tomas Vaclik i to było małe zaskoczenie. Co prawda uderzenie Adama Hlozka zostało obronione, ale drużyna ze Skandynawii nie odpowiadała równie groźnymi. Stąd pewien pomruk rozczarowania, wyczekiwania na Friends Arenie. Dopiero w 29. minucie mógł on się przerodzić w gwar radości, ale Dejan Kulusevski spudłował ze świetnej pozycji.

Szwecja straszyła na papierze nie tylko Kulusevskim, ale też Emilem Forsbergiem, Viktorem Claessonem czy Alexandrem Isakiem. Czesi jednak radzili sobie w obronie, zgodnie ze słowami Jakuba Brabeca z jednej z konferencji prasowych. Jeden strzał celny, Czechów, przez 45 minut, nie wystawiał dobrej recenzji "widowisku".

Po przerwie sędzia zaczął wyceniać faule Szwedów na żółte kartki i była to jedyna zmiana w trwającej od ponad godziny "kopaninie". W pewnym momencie z miejsca na trybunach powstał Zlatan Ibrahimović, jakby chciał pokazać swoim kompanom z reprezentacji, że widzi ich niezdarność i nie podoba mu się to co ogląda.

Selekcjoner Szwedów nie mógł wprowadzić zawieszonego Ibrahimovicia, ale nie mógł też bezczynnie czekać na jakiekolwiek celne uderzenie podopiecznych. Po godzinie Janne Andersson wprowadził z ławki rezerwowych Pierre'a Bengtsona i Robina Quaisona. Czas pokaże, że był to kluczowy manewr.

Roszady poskutkowały pierwszym strzałem celnym Szwecji. W 79. minucie Tomas Vaclik złapał piłkę skierowaną w bramkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. W odpowiedzi Jan Kuchta znalazł się sam kilkanaście metrów od bramki Szwecji i swoim beznadziejnym strzałem przesądził o wymienieniu go na Tomasa Pekharta z Legii Warszawa. Weszli też Jesper Karlstron z Lecha Poznań i wypożyczony z tego samego klubu Jan Sykora.

W dogrywce Szwedzi wreszcie zagrali tak jak oczekiwano od nich przed meczem, czyli spędzali czas na połowie Czechów i przeważali. Potwierdził to decydującym golem Robin Quaison w 110. minucie. Gospodarze przyspieszyli, Quaison wymienił podania z Alexandrem Isakiem i pokonał Tomasa Vaclika. 1:0 i coraz bardziej bezbronnym Czechom nie udało się na to odpowiedzieć.

Mecz Polska - Szwecja we wtorek o godzinie 20:45.

Szwecja - Czechy 1:0 pd. (0:0, 0:0, 0:0) 1:0 - Robin Quaison 110'

Szwecja: Robin Olsen - Marcus Danielson, Joakim Nilsson, Victor Lindelof, Martin Olsson (61' Pierre Bengtson) - Viktor Claesson (62' Robin Quaison), Kristoffer Olsson (107' Jesper Karlstrom), Albin Ekdal (72' Mattias Svanberg), Emil Forsberg (115' Anthony Elanga) - Dejan Kulusevski, Alexander Isak (115' Filip Helander)

Czechy: Tomas Vaclik - David Zima, Jakub Brabec, Tomas Holes, Michal Sadilek (90' Jan Sykora) - Antonin Barak (90' Ladislav Krejci), Tomas Soucek - Lukas Masopust (76' Milan Havel), Adam Hlozek (111' Ondrej Lingr), Jakub Jankto (76' Ales Mateju) - Jan Kuchta (83' Tomas Pekhart)

Żółte kartki: Nilsson, Claesson, Ekdal, K. Olsson, Karlstrom (Szwecja) oraz Holes, Zima, Soucek, Mateju (Czechy)

Sędzia: Michael Oliver (Anglia)

Czytaj także: Glenn Hysen, szwedzka legenda: Boję się Polski. Z jednego, bardzo konkretnego, powodu! Czytaj także: Szwedzi zaniepokojeni przed meczem z Polską. Chodzi o... Chorzów

Czy Polska wygra finał baraży o awans do MŚ 2022?