Snajperzy z Polski w Bundeslidze

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Robert Lewandowski jest niekwestionowaną gwiazdą Bundesligi, a mecz z Borussią M'gladbach będzie dla niego następną szansą na poprawienie statystyk. Szlak przetarło mu kilku bramkostrzelnych poprzedników.

1
/ 8

Ojciec awansu Arminii Bielefeld do Bundesligi i najlepszy snajper tego klubu w elicie. W niebieskich barwach zapracował na transfer do Herthy Berlin, dokąd przechodził jako król strzelców 2. Bundesligi. Odchodząc i wracając z jednego klubu do drugiego przekroczył barierę 200 występów w lidze niemieckiej. Wichniarek był zawodnikiem o niecodziennym zmyśle do znajdowania się w odpowiednim miejscu i czasie. - Słyszałem takie historie i to miłe - odpowiadał napastnik, zapytany o to, czy dzieci w Bielefeld kłóciły się o to, kto na podwórku będzie Wichniarkiem.

Kluby w Niemczech: Arminia Bielefeld, Hertha Berlin, FC Ingolstadt 04

2
/ 8
fot. PAP/Maciej Billewicz
fot. PAP/Maciej Billewicz

"Krupniok" wyemigrował z Polski do Niemiec po mundialu w 1986 roku i przez dekadę prezentował niekonwencjonalną technikę w Bundeslidze. Najdłużej występował w Bayerze Leverkusen a swoimi golami zapisał się pamięci tak dobrze, że później został zatrudniony jako trener drużyn młodzieżowych.

Kluby w Niemczech: FC Homburg, Bayer Leverkusen, Fortuna Dusseldorf

3
/ 8

Dwa sezony rozegrane w barwach Eintrachtu Frankfurt ukoronował 13 golami oraz pucharem Niemiec. Epizod w Bundeslidze przedzielił pobyt w dwóch ważnych dla Smolarka klubach: Widzewie i Feyenoordzie Rotterdam. Po latach również jego syn Euzebiusz stał się piłkarzem rozpoznawanym za sprawą występów dla Borussii Dortmund.

Klub w Niemczech: Eintracht Frankfurt

4
/ 8

Piłkarz pochodzący z Pomorza Zachodniego wyjechał za zachodnią granicę w 1988 roku. Podobnie jak Buncolowi Bayer Leverkusen zaufał Leśniakowi. Najpiękniejszego i najczęściej wspominanego gola strzelił Bayernowi Monachium z przewrotki. Potrafił otwierać klubowe listy strzelców w Bundeslidze i w europejskich pucharach.

Kluby w Niemczech: Bayer Leverkusen, SG Wattenscheid, TSV 1860 Monachium, KFC Uerdingen 05, Fortuna Dusseldorf

5
/ 8

Co prawda nie napastnik, ale zawodnik, który potrafił strzelić ważnego gola dla Wolfsburga czy klubu, który dużo dał zawodnikom z Polski i zyskał dzięki nim, Bayerowi Leverkusen. U Aptekarzy tworzył znane i szanowane trio z Berbatowem i Woroninem. Miał nosa do pięknych trafień, a ostatni, oficjalny mecz rozegrał przeciw Bayernowi Monachium, czyli obecnemu klubowi Roberta Lewandowskiego.

Kluby w Niemczech: 1. FC Nurnberg, Bayer Leverkusen, VfL Wolfsburg, Hannover 96

6
/ 8

Autor 60 goli w ponad 180 występach dla Hamburgera SV i Eintrachtu Frankfurt. W 1991 roku otarł się o tytuł króla strzelców Bundesligi. Właśnie w Niemczech gwiazda Furtoka rozbłysnęła, bo choć pochodzący ze Śląska napastnik, potrafił strzelać gole w Polsce, to nie był uznawany za największą gwiazdę nad Wisłą. W Hamburgu był następcą Mirosława Okońskiego, a we Frankfurcie potrafił ukąsić golem Juventus Turyn.

Kluby w Niemczech: Hamburger SV, Eintracht Frankfurt

7
/ 8

Lwią część kariery spędził w Niemczech. Zaczynał w Borussii M'gladbach, która jest najbliższym przeciwnikiem Bayernu Monachium. Kończył w Erzgebirge Aue, który to klub zaprosił na mecz pożegnalny. Znakomitą średnią goli wykręcił w VfL Wolfsburg, gdzie strzelił 39 goli w 108 spotkaniach. Wyjechał z Polski bardzo wcześnie, ale wracał z podniesionym czołem, a nie z podkulonym ogonem.

Kluby w Niemczech: Borussia M'gladbach, VfL Wolfsburg, Energie Cottbus, Erzgebirge Aue

8
/ 8

Piłkarz ze zmysłem seryjnego zdobywania goli. Dobrze poprowadzona kariera doprowadziła go poprzez Borussię Dortmund do Bayernu Monachium. Często spekuluje się, że również najlepsza drużyna w Bundeslidze jest przystankiem dla Lewandowskiego. Ponownie walczy o koronę króla strzelców i śrubuje wyborne statystyki.

Kluby w Niemczech: Borussia Dortmund, Bayern Monachium

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)