W tym artykule dowiesz się o:
10. Dawid Janczyk - 4,2 mln euro (2007)
W 2007 roku 20-letni "Murzyn" został drugim najdroższym piłkarzem w historii polskiej ekstraklasy. Po bardzo dobrym występie na MŚ U-20 w Kanadzie Legia Warszawa sprzedała go CSKA Moskwa za 4,2 mln euro.
ZOBACZ WIDEO Tak kibicowaliśmy Biało-Czerwonym. "To był nieprawdopodobny szok, wszyscy zamarliśmy"
Jego kariera nie potoczyła się tak, jak się spodziewano. Uzależnienie od alkoholu i hazardu nie pozwoliło mu na rozwinięcie skrzydeł. Po CSKA występował w KSC Lokeren, Germinalu Beerschot, Koronie Kielce, PFK Ołeksandrija i Piaście Gliwice. W lutym bieżącego roku wrócił do macierzystej Sandecji Nowy Sącz i krok po kroku odbudowuje się w rodzinnym mieście.
8. Tomasz Kuszczak - 4,3 mln euro (2007)
Wychowanek Śląska Wrocław w 2004 roku zamienił Herthę Berlin na West Bromwich Albion, a po dwóch sezonach opuścił The Hawthorns na rzecz samego Old Trafford. Polski golkiper najpierw w sezonie 2006/2007 był wypożyczony do Manchesteru United, a latem 2007 roku Czerwone Diabły zdecydowały się na wykupienie go z WBA. W ekipie sir Aleksa Fergusona Kuszczak był tylko zmiennikiem Edwina van der Sara, ale po pobycie w Manchesterze wzbogacił CV o 11 trofeów.
8. Jacek Bąk - 4,3 mln euro (2001)
Na początku XXI wieku Olympique Lyon zdominował Ligue 1 jak żaden inny klub w historii, ale Jacek Bąk nie miał w tym swojego udziału. Były kapitan reprezentacji Polski występował na Stade Gerland w latach 1995-2001, ale opuścił Lyon na pół roku przed tym, jak zespół wywalczył pierwsze z serii siedmiu mistrzostw Francji. Bąk z OL przeniósł się do RC Lens, który zapłacił za niego 4,3 mln euro.
7. Łukasz Fabiański - 4,35 mln euro (2007)
Latem 2007 roku Legia Warszawa zarobiła krocie na sprzedaży swoich zawodników. Kilka tygodni przed wytransferowaniem Dawida Janczyka do CSKA Moskwa zainkasowała 4,35 mln euro za Łukasza Fabiańskiego.
Polski bramkarz długo był tylko rezerwowym w Arsenalu, a kiedy w sezonie 2010/2011 został w końcu numerem jeden, doznał kontuzji, dzięki której szansę między słupkami otrzymał Wojciech Szczęsny i nie wpuścił już rodaka do bramki Kanonierów. Latem 2014 roku Fabiański przeszedł na zasadzie wolnego transferu do Swansea City i jest podstawowym golkiperem Łabędzi.
6. Euzebiusz Smolarek - 4,5 mln euro (2007)
Latem 2007 roku doszło do kilku głośnych transferów z udziałem polskich zawodników. Poza Dawidem Janczykiem i Łukaszem Fabiańskim klub za kilka milionów euro zmienił się też Ebi Smolarek. Racing Santader wykupił jednego z najlepszych strzelców el. Euro 2008 z Borussii Dortmund za 4,5 mln euro. Smolarek Hiszpanii nie podbił i już po roku został wypożyczony do angielskiego Boltonu Wanderers, a potem rozpoczął zjazd do coraz słabszych klubów.
5. Robert Lewandowski - 4,75 mln euro (2010)
Wspomniany Łukasz Fabiański był rekordzistą Ekstraklasy przez trzy lata, dopóki Borussia Dortmund nie wykupiła Roberta Lewandowskiego z Lecha Poznań. 22-letni wówczas napastnik, świeżo upieczony król strzelców Ekstraklasy kosztował BVB blisko 5 mln euro, ale na Signal-Iduna Parka nie żałowano ani eurocenta wydanego na Polaka, który przez cztery sezony zdobył dla Borussii aż 103 bramki.
4. Adrian Mierzejewski - 5,25 mln euro (2011)
To jednak nie kapitan reprezentacji Polski, a Adrian Mierzejewski jest najdroższym zawodnikiem w historii polskiej ligi. Przed sezonem 2011/2012 olsztynianin przeniósł się z Polonii Warszawa do Trabzonsporu za ponad 5 mln euro. Od tego transferu minęło już pięć lat i w tym czasie nikt nie zapłacił więcej za zawodnika Ekstraklasy.
3. Grzegorz Krychowiak - 5,5 mln euro (2014)
Latem 2014 roku Sevilla zapłaciła Stade Reims za Grzegorza Krychowiaka 5,5 mln euro, dzięki czemu wychowanek Orła Mrzeżyno stał się drugim najdroższym Polakiem w historii. Krychowiak uchodził za utalentowanego, pełnego pasji pomocnika, ale chyba nikt poza Unaiem Emerym i Monchim, którzy ściągnęli go na Ramon Sanchez Pizjuan nie spodziewali się tego, że Polak może zrobić aż tak duży postęp, jaki stał się jego udziałem.
2. Jerzy Dudek - 7,4 mln euro (2001)
To wręcz nieprawdopodobne, ale Jerzy Dudek był najdroższym Polakiem aż przez 15 lat! W 2001 roku Liverpool wykupił go z Feyenoordu Rotterdam za 7,4 mln euro. Dudek był wówczas jednym z najdroższych golkiperów świata. The Reds ta inwestycja się zwróciła, bo przy udziale Polaka sięgnęli po pięć trofeów, na czele z triumfem w Lidze Mistrzów 2004/2005, który zawdzięczają głównie Dudkowi.
1. Grzegorz Krychowiak - 26 mln euro (2016)
Sevilla kupiła Grzegorza Krychowiaka ze Stade Reims za 5,5 mln euro, a teraz sprzedała go Paris Saint-Germain z blisko pięciokrotnym przebiciem. Mistrz Francji zapłacił za reprezentanta Polski 26 mln euro, a Sevilla może jeszcze zarobić cztery miliony euro w ramach bonusów przewidzianych w umowie transferowej.
Warto w tym miejscu podkreślić, że w letnim oknie dojdzie jeszcze do kilku przetasowań na liście najdroższych transferów z udziałem polskich zawodników. Po występie na Euro 2016 Biało-Czerwoni są rozrywani przez europejskie kluby. Lada moment z Torino do Monaco za ok. 13 mln euro przeniesie się Kamil Glik , a o krok od zmiany klubów są też Arkadiusz Milik czy Piotr Zieliński.