W tym artykule dowiesz się o:
"Ciudad Real Madrid"
To słynny obiekt Realu Madryt otwarty przed jedenastoma laty, który zastąpił Ciudad Deportiva. Położony w Valdebebas niedaleko lotniska Barajas, na północnym wschodzie miasta. To specjalnie utworzona dzielnica, a tutaj swój kompleks wybudował Real Madryt. Ma on 1,2 mln metrów kwadratowych (większość niewykorzystywana) i znajduje się tutaj szereg udogodnień. Składa się oczywiście z biur akademii, wyposażonych pokoi, audio-wizualnych pokoi, siłowni czy też klinik medycznych. Są również baseny ze sztucznymi falami, tak aby zawodnicy mogli ćwiczyć wytrzymałość.
Cały obiekt posiada mały stadion (na zdjęciu), gdzie swoje mecze rozgrywają rezerwy Realu Madryt. Ponadto znajduje się kilka pełnowymiarowych boisk - zarówno z naturalną jak i sztuczną trawą.
"Etihad Campus"
200 milionów funtów pochłonęła budowa kompleksu Manchesteru City. Obiekt jest nowy, otwarty w 2014 roku i posiada aż 16 boisk, zakwaterowanie czy innych najnowszych udogodnień dla zawodników. Znajduje się tutaj mały stadion (na 7 tysięcy widzów), a co najważniejsze - cały kompleks znajduje się obok głównego obiektu - Etihad Stadium. Wielki plan Manchesteru City ma również charakter ekologiczny, ponieważ architekci tego projektu zarządzili budowę podziemnych zbiorników w celu gromadzenia wody z opadów atmosferycznych. Potem ma być ona wykorzystywana do różnych celów.
"London Colney"
To był pomysł Arsene'a Wengera, aby zbudować nowy ośrodek treningowy. Otworzono go w 1999 roku i Arsenal od lat wychowuje utalentowanych zawodników. System szkolenia Kanonierów uważany jest za jeden z najlepszych na świecie. Często akademia londyńczyków nazywaną jest "Małą Barceloną", ze względu na podobieństwa w szkoleniu zawodników.
W 1999 roku Arsenal wydał 23 miliony funtów na budowę kompleksu w malowniczym hrabstwie Hertfordshire, oddalonym o 45 minut jazdy od Emirates Stadium. Dwupiętrowy budynek dzielą między siebie seniorzy oraz grupy młodzieżowe, przy czym jedni i drudzy są od siebie izolowani.
"Staplewood"
Akademia piłkarska Southampton co roku może pochwalić się bardzo dobrymi zawodnikami, a najlepsze "produkty" to oczywiście Gareth Bale czy Theo Walcott. W 2014 roku otworzono nowy ośrodek treningowy "Staplewood". Projekt pochłonął 40 milionów funtów, co jak na klub z takim budżetem jest ogromnym wydatkiem.
- To klub, który przeznaczony jest do wielkich rzeczy. Tutejsze obiekty są niesamowite, najlepsze jakie widziałem, dlatego Southampton potrafi szkolić zawodników - powiedział Shane Long, reprezentant Irlandii i zawodnik Świętych.
"Kompleks Gampera"
10 lat temu nastąpiło otwarcie ośrodka treningowego FC Barcelona. Nosi imię Joana Gampera i jest usytuowany w Sant Joan Despí, zaledwie 5 kilometrów od Camp Nou. Zajmuje powierzchnię 136 839 metrów kwadratowych i posiada dziewięć boisk oraz specjalną strefę dla bramkarzy. Łączny koszt budowy wyniósł 68 milionów euro, a część pieniędzy pochodziło ze sprzedaży dwóch działek, które należały do hiszpańskiego klubu.
"Sabener Strasse"
80 tysięcy metrów użytkowych i na boiskach trenują piłkarze pierwszego zespołu Bayernu Monachium, jak i drużyna ośmiolatków. To przede wszystkim świetnie przygotowane boiska - cztery z naturalną murawą, w tym jedno z podgrzewaną, jedno boisko ze sztuczną nawierzchnią oraz wielofunkcyjna hala sportowa. Kompleks otwarto w 1990 roku, ale 17 lat później przebudowano, aby spełniał najlepsze standardy w futbolu.
Polska
W Polsce dopiero od niedawna kluby na poważnie wzięły się za inwestowanie pieniędzy w drużyny młodzieżowe. Najlepszym przykładem jest KGHM Zagłębie Lubin. Pierwsze efekty już widać.
Wszystko zaczęło się w 2012 roku, kiedy zarząd KGHM, czyli spółki matki, wyraził zgodę, żeby ten projekt ruszył z miejsca. W roku 2013 zaczęły się prace. Zakupiono grunty, rozpoczęła się budowa pierwszych dwóch boisk. Teraz w Lubinie jest ich osiem - dwa z nawierzchnią sztuczną i sześć z naturalną - w tym pięć wyposażonych w sztuczne oświetlenie. Kupiono także budynek (na zdjęciu), gdzie powstaje bursa dla piłkarzy. Według planów, do końca roku zamieszka w niej 80 osób. Po jej uruchomieniu Akademia w Lubinie będzie jedynym na tym poziomie ośrodkiem w kraju, posiadającym tzw. infrastrukturę 3 w 1 - to znaczy zlokalizowane obok siebie centrum treningowe, bursę i stadion.