W tym artykule dowiesz się o:
Zaczynamy od najgłośniejszego transferu lata. W końcu niespełna 20-letni Bartosz Kapustka został najdroższym zawodnikiem w historii Lotto Ekstraklasy, a do tego pierwszym od Zbigniewa Bońka piłkarzem polskiej ligi, po którego sięgnął aktualny mistrz jednej z najlepszych lig Europy. Leicester City wykupiło Kapustkę z Cracovii za 5,5 mln euro, a przypomnijmy, że w sierpniu 2012 roku Pasy zapłaciły za niego Tarnovii mniej niż tysiąc euro.
Kapustka w Lotto Ekstraklasie: 6 bramek i 11 asyst w 60 występach
ZOBACZ WIDEO Bartosz Kapustka: W klubie mówią, że "Wasyl" to mój ojciec (źródło TVP)
{"id":"","title":"","signature":""}
21-latek podczas Euro 2016 nie rozegrał ani minuty, ale nie przeszkodziło mu to w transferze do mocnej ligi. Od wielu miesięcy mówiło się o odejściu Karola Linettego z Lecha Poznań, a ostatecznie trafił on do Sampdorii Genua za 3,2 mln euro.
Odejście Linettego to ogromna strata dla Kolejorza, a o tym, jak dobrym jest piłkarzem, niech świadczy to, że z miejsca wskoczył do "11" Sampdorii i jest bardzo chwalony za pierwszy występy w barwach klubu ze Stadio Luigi Ferraris.
Karol Linetty w Lotto Ekstraklasie: 6 bramek i 12 asyst w 93 występach
Czyli kolega Karola Linettego jeszcze z czasów wspólnej gry w juniorskiej reprezentacji Polski, którą prowadził Marcin Dorna. Mariusz Stępiński w minionym sezonie był najskuteczniejszym Polakiem w Lotto Ekstraklasie: w 34 występach strzelił 15 goli - więcej bramek od niego zdobyli tylko Nemanja Nikolić (28) z Legii Warszawa oraz Airam Cabrera (16) z Korony Kielce. Rzutem na taśmę wywalczył miejsce w kadrze Polski na Euro 2016, a bardzo udanie rozpoczął sezon 2016/2017 - w pięciu występach strzelił trzy gole.
Teraz będzie kontynuował karierę w FC Nantes, w którym ma olbrzymie szanse na regularną grę. To jego druga emigracja - wcześniej w sezonie 2013/2014 był zawodnikiem 1.FC Nuernberg, ale nie doczekał się debiutu w barwach tego niemieckiego klubu. W sezonie 2014/2015 był wypożyczony do Wisły Kraków, a latem 2015 roku z Norymbergi wykupił go Ruch Chorzów.
Mariusz Stępiński w Lotto Ekstraklasie: 25 bramek i 11 asyst w 97 występach
Wicekról strzelców minionego sezonu Lotto Ekstraklasy odszedł z Korony Kielce do cypryjskiego Anorthossisu Famagusta. W Polsce Hiszpan występował tylko przez rok, a na Ściegiennego 8 trafił z III-ligowego Cadiz FC. Pierwszej części poprzedniego sezonu nie miał zbyt udanej, bo strzelił tylko cztery gole w 13 występach, ale wiosną jego forma eksplodowała: w 15 spotkaniach zdobył aż 12 bramek - więcej niż którykolwiek piłkarz Lotto Ekstraklasy.
Airam Cabrera w Lotto Ekstraklasie: 16 bramek i 2 asysty w 28 występach
W przerwie zimowej minionego sezonu wrócił do Legii Warszawa, by przez regularną grę należycie przygotować się do występu w Euro 2016. Był jednym z mocniejszych punktów mistrzowskiej drużyny Stanisława Czerczesowa, a na mistrzostwach we Francji zagrał od pierwszego do ostatniego gwizdka w każdym z pięciu meczów reprezentacji Polski.
Latem "Jędza" wrócił jednak do Krasnodaru, z którego był wypożyczony do Legii. 29-latek miał ofertę z Bordeaux, ale zdecydował się na pozostanie w rosyjskim klubie. Po letniej przerwie jest absolutnie podstawowym zawodnikiem.
Artur Jędrzejczyk w Lotto Ekstraklasie: 5 bramek i 5 asyst w 98 występach
Na wyjazd Bartłomieja Drągowskiego z Polski zanosiło się już od dłuższego czasu. 19-letni wychowanek Jagiellonii Białystok to bowiem jeden z najbardziej utalentowanych bramkarzy swojego pokolenia w Europie. W dwóch ostatnich sezonach był numerem jeden w bramce Jagiellonii. Fiorentina zapłaciła za niego ok. 3 mln euro, przez co Drągowski stał się najdroższym piłkarzem w historii białostockiego klubu. Na razie terminuje u boku Cipriana Tatarusanu, ale pewnie otrzyma szansę w Pucharze Włoch bądź Lidze Europy.
Bartłomiej Drągowski w Lotto Ekstraklasie: 20 czystych kont i 89 puszczonych goli w 64 występach
Węgier był zawodnikiem Lecha Poznań od sezonu 2012/2013, a na Bułgarską 17 trafił z Lombardu Papa. Przez większość pobytu w Poznaniu był czołowym zawodnikiem Kolejorza, o czym świadczą liczby: w 146 spotkaniach zdobył 20 bramek i zaliczył 34 asysty.
Grał tak dobrze, że będąc zawodnikiem klubu Lotto Ekstraklasy, zadebiutował w drużynie narodowej i utrzymał w niej miejsce. Na Euro 2016 wystąpił w dwóch meczach. Jego nowym klubem został Ferencvaros Budapeszt, czyli aktualny mistrz Węgier. W Poznaniu już odczuwają brak Lovrencsicsa w swoim zespole.
Gergo Lovrencsics w Lotto Ekstraklasie: 19 bramek i 27 asyst w 112 występach
Od półtora roku Słowak co "okienko" miał odejść z Legii Warszawa, a teraz jego transfer został sfinalizowany. 22-latek nie trafił jednak do Włoch, jak powszechnie obstawiano, a do Herthy Berlin. Stara Dama zapłaciła za niego mistrzowi Polski ok. 4 mln euro. Stołeczny klub ubił na Słowaku złoty interes - w lutym 2014 roku sprowadził go z MFK Koszyce za ok. 300 tys. euro.
Ondrej Duda w Lotto Ekstraklasie: 10 bramek i 13 asyst w 63 występach
29-letni Czech w minionym sezonie bronił barw Piasta Gliwice na zasadzie wypożyczenia ze Sparty Praga i szybko wyrósł na czołowego pomocnika Lotto Ekstraklasy. Strzelił dla wicemistrza Polski pięć goli i zaliczył osiem asyst, a jego dobrą formę dostrzegł selekcjoner reprezentacji Czech, Pavel Vrba, dzięki czemu Vacek wrócił do drużyny narodowej po kilkuletniej przerwie. Był o krok od wyjazdu na Euro 2016, ale w 23-osobowej kadrze Czech jednak się nie znalazł.
Piastowi nie udało się wykupić Vacka ze Sparty. Czech kontynuuje karierę w Maccabi Hajfa.
Kamil Vacek w Lotto Ekstraklasie: 5 bramek i 8 asyst w 32 występach
Może przez ostatnie pół roku Wisła Kraków nie miała z niego wiele pożytku, ale wcześniej, od 2013 roku Donald Guerrier należał do czołowych zawodników Białej Gwiazdy i był w gronie najlepszych skrzydłowych ligi. W lipcu za ok. 300 tys. euro przeniósł się z Wisły do Alanyasporu, czyli beniaminka tureckiej ekstraklasy. Zdążył już nawet strzelić swojego premierowego gola w Super Lig.
Donald Guerrier w Lotto Ekstraklasie: 20 bramek i 6 asyst w 75 występach
Wspomniany wcześniej Artur Jędrzejczyk nie chciał przenieść się do Bordeaux, więc francuski klub w jego miejsce sprowadził Igora Lewczuka. 31-latek był bohaterem ostatniego dnia letniego "okienka" - transfer został sfinalizowany na kilka godzin przed zamknięciem okna.
Kariera Lewczuka to modelowy przykład na to, jak losy piłkarza mogą się zmienić o 180 stopni w kilkanaście miesięcy. W czerwcu 2014 roku niechcianego w Ruchu Chorzów Lewczuka przygarnął Zawisza Bydgoszcz, a rok później wychowanek Hetmana Białystok trafił do Legii i został podstawowym stoperem stołecznej ekipy, choć wcześniej występował głównie na boku obrony.
Igor Lewczuk w Lotto Ekstraklasie: 6 bramek i 7 asyst w 179 występach
"Wizir" był zawodnikiem Legii od stycznia, a do Warszawy trafił z Lechii Gdańsk. W rundzie wiosennej minionego sezonu rozegrał dla stołecznej ekipy 15 spotkań. Była to jego druga przygoda z warszawskim klubem, którego barw bronił już w latach 2008-2011. W przerwie zimowej sezonu 2011/2012 przeniósł się z Legii do 1.FC Kaiserslautern, a potem występował też w Wołdze Niżni Nowogród, by latem 2014 roku wrócić do Polski i związać się z Lechią.
Latem zamienił Legię na Queens Park Rangers. Stołeczny klub dwukrotnie dobrze zarobił na swoim zawodniku: w styczniu 2012 roku Kaiserslautern zapłaciło za niego stołecznemu klubu ok. 1,4 mln euro, a teraz mistrzowie Polski mieli zainkasować za niego ok. 1,8 mln euro.
Ariel Borysiuk w Lotto Ekstraklasie: 6 bramek i 5 asyst w 157 występach