W tym artykule dowiesz się o:
Robert Lewandowski (piłka nożna)
Robert Lewandowski zdecydował się na ważną zmianę w swojej diecie. "Fakt" poinformował, że kapitan reprezentacji Polski w przerwie letniej zrezygnował - na jakiś czas - z jedzenia mięsa.
Przy okazji dokonał kilku zmian w treningach. Przyniosło to piorunujący efekt, bo od początku sezonu "Lewy" strzela gola za golem.
Reprezentacja Polski. Izrael - Polska. Robert Lewandowski zdradził sekret. Przestał jeść mięso >> Profesjonalni sportowcy coraz częściej rezygnują z mięsa. Niektórzy posuwają się jeszcze dalej i zostają weganami, całkowicie rezygnując z produktów odzwierzęcych. Na kolejnych stronach poznacie wielkie gwiazdy sportu, które postąpiły tak samo, jak "Lewy".
Grzegorz Krychowiak (reprezentacja Polski)
Lewandowski nie jest sam w drużynie narodowej. Niedawno na taki sam ruch zdecydował się Grzegorz Krychowiak. On jednak zrobił to wcześniej, bo na początku tego roku.
ZOBACZ WIDEO: Tajemnica wielkiej formy Roberta Lewandowskiego. "Mam najlepsze wyniki fizyczne w życiu"
- Do niedawna jadłem na przykład mięso, a od stycznia już nie jem. Chciałem jeszcze bardziej poprawić wyniki krwi. Miałem niezłe, ale chciałem mieć jeszcze lepsze - mówił w "Super Expressie" i dodał, że kolejnym krokiem jest odstawienie ryb.
Lewis Hamilton (Formuła 1)
Weganinem jest Lewis Hamilton, który niedawno po raz szósty w karierze został mistrzem świata. Brytyjczyk zmienił dietę, bo wierzy, że dzięki temu zmieni świat na lepszy.
"Kwitnący przemysł mięsny i mleczarski prowadzi do wylesiania, niszczenia mórz i klimatu, a także okrucieństwa wobec zwierząt. Uczono nas, że jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego jest dla nas dobre, ale byliśmy okłamywani przez setki lat" - pisał kierowca F1 na Instagramie.
Novak Djoković (tenis)
Jeden z najlepszych tenisistów w historii w 2011 roku zdecydował się na całkowitą zmianę diety. Wykluczył mięso, ale także wiele innych produktów. Obecnie posiłki Novaka Djokovicia składają się głównie z roślin.
Grzegorz Krychowiak zrezygnował z jedzenia mięsa. "Wyszło mi to na dobre" >> - Dzięki temu dobrze się regeneruję. Nie mam też alergii, które miałem wcześniej, i jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Nie chcę jednak, by nazywano mnie weganinem. Nie lubię przypinania łatek - mówił przed tegorocznym Wimbledonem.
Lionel Messi (piłka nożna)
Argentyński gwiazdor także zrezygnował z mięsa. Dzięki temu, jak twierdzi, unika poważniejszych kontuzji, choć ostatnio zdarza mu się, że wypada z gry na kilka meczów. Zmiana odżywiania przyniosła jednak inne efekty.
Po pierwszym roku stosowania diety wegańskiej stracił trzy kilogramy. W dodatku poprawił swoją szybkość. On sam jednak nie chce publicznie wypowiadać się na temat odżywiania.
Scott Jurek (ultramaraton)
Amerykanin jest doskonałym dowodem na to, że rezygnacja z mięsa nie stoi na przeszkodzie, by podejmować ekstremalny wysiłek. 46-latek wygrywał najtrudniejsze ultramaratony, w których trzeba przebiec 246 km.
Kilka lat temu Scott Jurek wydał książkę "Jedz i biegaj", w której dokładnie opisuje swoją dietę roślinną. Nie ma wątpliwości, że to dzięki temu jest w stanie pokonywać dystanse, które dla zwykłego człowieka są poza zasięgiem.
Nate Diaz (MMA)
Bardzo duży staż z dietą wegańską ma Nate Diaz, który jest gwiazdą federacji UFC. Wojownik MMA od 18. roku życia je tylko posiłki roślinne. To mu nie przeszkadza w tym, by uprawiać dyscyplinę, która kosztuje mnóstwo wysiłku. Czasem jednak zdarza mu się zrobić wyjątek i wówczas zje jajka lub ryby.
- Nie potrzebuję mięsa w moim życiu. W ogóle tego nie pragnę. Słyszę jednak często głosy krytyki, że mięso jest potrzebne, by być silnym i zdrowym. To bzdura. Wystarczy spojrzeć na to, co ja osiągnąłem - komentuje.
Sergio Aguero (piłka nożna)
Wołowiny, wieprzowiny, czy drobiu nie znajdziemy także w jadłospisie Sergio Aguero. Na wegetarianizm przeszedł w 2004 roku. Media nawet sugerują, że to on namówił Messiego do rezygnacji z mięsa.
- Po jednej z kontuzji udałem się do lekarza we Włoszech. Wszystko przeanalizowaliśmy i musiałem wiele zmienić w diecie. Nigdy więcej mięsa, cukru, czy makaronu. Mam nadzieję, że uda mi się tego trzymać do końca kariery - mówił piłkarz Manchesteru City.
Serena i Venus Williams (tenis)
Siostry Williams od lat rządzą na światowych kortach. Zmiana nawyków żywieniowych zaczęła się, gdy u Venus zdiagnozowano zespół Sjoegrena (nieuleczalna choroba autoimmunologiczna). Lekarz zalecił jej surową dietę wegańską, a Serena w geście solidarności zaczęła ją stosować razem z siostrą.
Żużel. Wegetarianie na motocyklach. Bez mięsa też można być szybkim i skutecznym zawodnikiem >> Owsianki, soki owocowe i warzywne, sałatki, brązowy ryż czy nasiona chia. Tak najczęściej wyglądają ich posiłki. Amerykanki jednak czasem robią odstępstwa i wówczas pozwalają sobie np. na tradycyjne taco czy słodycze.