Pierwsze takie spotkanie. Sportowe gwiazdy o zdrowiu psychicznym

Już w najbliższą sobotę odbędzie się I Kongres Graj z Głową. O depresji w sporcie porozmawiają między innymi Oktawia Nowacka, Kinga Achruk czy Tomasz Smokowski.

Dariusz Faron
Dariusz Faron
Wzruszona Oktawia Nowacka na podium Igrzysk Olimpijskich Rio2016 - jedno ze zdjęć dostępnych na wystawie Rio2016 w obiektywie PKOL WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Wzruszona Oktawia Nowacka na podium Igrzysk Olimpijskich Rio2016 - jedno ze zdjęć dostępnych na wystawie Rio2016 w obiektywie PKOL

Kongres Graj z Głową jest pierwszą inicjatywą Fundacji Graj z Głową, angażującą na tak szeroką skalę ekspertów i sportowców w rozmowę o zdrowiu psychicznym. Jednym z zadań Kongresu jest odczarowanie słowa „depresja” w polskim sporcie a także zwrócenie uwagi na istotę rozwoju kompetencji mentalnych zawodników na każdym etapie kariery.

Silna ekipa

Iwona Guzowska, Oktawia Nowacka, Wojciech Makowski, Kinga Achruk, Tomasz Smokowski, Michał Zawadka, Jakub B. Bączek to tylko niektórzy z prelegentów, którzy będą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w obszarze zdrowia psychicznego z uczestnikami Kongresu.

- Wiemy już na pewno, że najlepsi eksperci i wybitni sportowcy, tak jak my, dostrzegają potrzebę poruszenia środowiska sportowego i zrobienia kroku do przodu w temacie zdrowia psychicznego. Nie można dłużej udawać, że głowa w sporcie nie ma znaczenia. Z naszej perspektywy najważniejsze jest budowanie silnego mentalnie zawodnika, takiego który ma kompetencje radzenia sobie z kryzysami - mówi Ewa Urtnowska, prezes Fundacji Graj z Głową.

ZOBACZ WIDEO: O Złotej Piłce, "Lewym" w wielkich meczach i szansach Polski na mundialu w Katarze - Z Pierwszej Piłki #22

Podczas Kongresu zostaną poruszone tematy związane m.in. z depresją w sporcie, kryzysami mentalnymi, siłą psychiczną, presją zewnętrzną, wsparciem młodych zawodników. Od początku kongres współpracuje z Mental Power Jakuba B. Bączka.

- To zaangażowanie z obu stron pokazuje, że wydarzenie tego typu jest bardzo potrzebne. Bo choć są na rynku inne podobne przedsięwzięcia, to żadne z nich na tak szeroką skalę nie traktuje o zdrowiu psychicznym w polskim sporcie. Marzy nam się, aby w przyszłości, angażować coraz mocniej środowisko psychiatryczne i naukowe. Tylko takie połączenie różnych perspektyw da nam pełny obraz stanu polskiego sportu pod względem zdrowia psychicznego - dodaje Urtnowska.

Głowa jest najważniejsza

Jedną z misji Fundacji, realizowaną również za pośrednictwem Kongresu, jest próba odczarowania zjawiska depresji w sporcie. Eksperci przewidują, że do 2030 roku będzie to najczęściej diagnozowana jednostka chorobowa na świecie.

- My już nie mamy na co czekać. Jeśli chcemy mieć silnych i zwycięskich sportowców, musimy mieć silne mentalnie społeczeństwo. Dlatego to jest ten moment, kiedy powinniśmy naprawdę zadbać o dobrostan psychiczny nas wszystkich, w tym zawodników, trenerów i całych sztabów. Czasy, w których żyjemy, czasy po pandemii, w trakcie wojny za wschodnią granicą, pokazują jak ważna jest głowa. Jeśli nie zadbamy o siebie, nie będziemy mieli kompetencji dbania o innych. Jeśli nie zaczniemy zmieniać stereotypów będziemy tkwić na drodze bez wyjścia - kontynuuje Agnieszka Białek, psycholog i wiceprezes Fundacji Graj z Głową.

Kongres Graj z Głową - czyli o stanie zdrowia psychicznego w polskim sporcie odbędzie się 22 października 2022 roku i ma formę online.

Kongres został podzielony na tematyczne bloki:

I - Siła Psychiczna oraz Samoświadomość i samorozwój zawodnika w trakcie kariery

II - Depresja i kryzysy mentalne oraz Trudne momenty w sporcie

III - Wspieranie młodego sportowca oraz Wychowanie mentalne w początkowej fazie kariery

IV - Presja popularności oraz Sportowcy na szczycie

CHCESZ ZAPISAĆ SIĘ NA KONGRES? WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×