Rzuty karne zadecydowały w Gdańsku. Ważny wynik dla układu tabeli

Po zaciętym spotkaniu, po którego przebiegu było widać dużą nerwowość w obu zespołach, Torus Wybrzeże Gdańsk zremisowało po 60 minutach z Grupą Azoty Unię Tarnów 22:22. O wszystkim zadecydowały rzuty karne, wygrane przez gdańszczan 4:3.

Michał Gałęzewski
Jakub Powarzyński (w środku) PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Jakub Powarzyński (w środku)
Spotkanie w Gdańsku było niezwykle istotne dla rozwoju sytuacji w górnej części tabeli. Po trzech porażkach z rzędu Torus Wybrzeże Gdańsk straciło przewagę nad grupą pościgową, do której należy też Grupa Azoty Unia, mająca przed meczem zaledwie trzy punkty straty do gospodarzy.

W czwartkowy mecz dobrze wszedł Patryk Pieczonka, który rzucił dwie pierwsze bramki. Później jednak Torus Wybrzeże się zablokowało w ofensywie, a zawodnicy z Tarnowa z tego skorzystali. Gdyby nie postawa Miłosza Wałacha, przewaga gości mogła być wyższa. Gdy Shuichi Yoshida trafił w 14. minucie, było już 3:6.

Do 22. minuty gdańszczanie mieli na swoim koncie zaledwie cztery zdobyte bramki. Obudzili się dopiero przed przerwą, jednak nie zdołali wyjść na prowadzenie. Do szatni obie drużyny schodziły przy wyniku 9:9.

Powiedzieć o drugiej połowie, że była wyrównana, to jak nie powiedzieć niczego. Obie drużyny grały bramka za bramkę. Przez większość czasu minimalne prowadzenie mieli goście, Torus Wybrzeże po raz pierwszy prowadziło 13:12 po trafieniu Piotra Papaja. Gospodarze jednak nie postawili kropki nad "i", szybko tracąc tę przewagę.

Na 13 minut przed końcem po raz pierwszy w drugiej połowie tarnowianie wyszli na dwubramkowe prowadzenie, gdy z drugiej linii udanie przymierzył Paweł Podsiadło. Przy stanie 17:19, sztab trenerski z Gdańska poprosił o czas, by ustawić grę swojej drużyny na kluczowy moment meczu.

Gdańszczan wciąż przy życiu trzymał Wałach i kiedy kolejną bramkę rzucił Jachlewski, na 8 minut przed ostatnią syreną ponownie był remis. W ciągu kilkudziesięciu sekund ekipa z Tarnowa korzystając na grze w przewadze wróciła na dwubramkowe prowadzenie, którego jednak nie zdołała utrzymać.

W grze obu zespołów była sporo nerwowość i traciły one piłki w ataku. Gdy w 58. minucie trafił po odważnym wejściu Jakub Będzikowski, to Torus Wybrzeże prowadziło 22:21 i Grupa Azoty Unia była na "musiku". W ważnym momencie odpowiedział jednak Keisuke Matsuura, a rzut Jovana Milicevicia obronił Patryk Małecki.

Tym razem to ekipa z Małopolski miała piłkę na wyjście na prowadzenie, ale rzut Pawła Podsiadły został zablokowany. 20 sekund przed końcem ponownie o czas poprosili gdańszczanie. Nie zdołali oni jednak zakończyć akcji celnym rzutem - gdyby trafili, doszłoby do zaskakującej statystyki, gdyż jesienią tarnowianie wygrali 23:22, a dwa poprzednie mecze w dokładnie takim stosunku zwyciężyli gdańszczanie.

W rzutach karnych po czterech seriach był remis 3:3, ale rzut Shuichi Yoshida rzucił wprost w świetnie ustawionego Kornela Poźniaka. Zwycięską bramkę rzucił Piotr Papaj i dwa punkty zostały w Gdańsku!

Torus Wybrzeże Gdańsk - Grupa Azoty Unia Tarnów 22:22 k. 4:3 (9:9)

Torus Wybrzeże: Wałach, Poźniak - Będzikowski 6, Pieczonka 4, Jachlewski 4, Kosmala 2, Woźniak 2, Papaj 2, Stępień 2, Milicević 1, Zmavc, Papina, Powarzyński, Tomczak.