Niemcy nie zawiedli ogromnej widowni

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Christopher Neundorf / Mecz ME 2024: Niemcy - Szwajcaria
PAP/EPA / Christopher Neundorf / Mecz ME 2024: Niemcy - Szwajcaria

Blisko 54 tysiące kibiców zobaczyło z trybun pierwszy mecz Niemiec w ME w piłce ręcznej. Gospodarze nie dali plamy i zwyciężyli efektownie 27:14 ze Szwajcarią.

Do pierwszego meczu Niemców w ME 2024 doszło w Merkur Spiel-Arenie. Najczęściej jest to miejsce meczów piłkarzy nożnych Fortuny Duesseldorf w 2. Bundeslidze. Oddany do użytku w 2004 roku, zadaszony stadion gościł również futbolową reprezentację Niemiec.

Gospodarze mistrzostw wiążą tradycyjnie duże oczekiwania z występem ich zespołu narodowego. Niemcy kończyli cztery razy kontynentalny czempionat na podium. Poprzednio w 2016 roku, kiedy to zdobyli mistrzostwo Europy. Późniejsze występy były już słabsze i na przykład w poprzednim turnieju w 2022 roku Niemcy znaleźli się na siódmej pozycji. Tym razem trafili do grupy z Francją, Macedonią Północną i Szwajcarią.

Niemcy podjęli w Duesseldorfie reprezentację Szwajcarii. Helweci nie są częstymi gośćmi w mistrzostwach Europy. Na początku wieku trzy razy zajęli w nich miejsce w drugiej dziesiątce. Od 2006 do 2020 roku w ogóle nie grali w czempionatach, a kiedy powrócili, to zajęli najgorsze w swojej historii 16. miejsce. Tym samym gospodarze byli wyraźnymi faworytami.

I pierwszy rzut do bramki oddali właśnie Niemcy ku zadowoleniu rekordowej publiczności. Szwajcaria odpowiedziała i nie chciała dać się złamać w hałaśliwym tumulcie, jednak gospodarze meczu stopniowo odjeżdżali. Niemcy uciekli od wyniku 4:3 do 9:3. Do końca pierwszej połowy przewaga nawet nieco stopniała na 13:8, jednak trudno było mówić o pościgu Helwetów. Sytuacja wyglądała na kontrolowaną przez faworyta.

Akcja bramkowa na otwarcie drugiej połowy była jasnym sygnałem, że Juri Knorr i spółka nie zamierzają oddać inicjatywy po przerwie. Szwajcaria poderwała się raz jeszcze, ale kiedy od wyniku 15:10 Niemcy uciekli na 22:10, pozostało gościom tylko minimalizować straty.

Z kolei rozradowani gospodarze na trybunach nie zastanawiali się już, czy Niemcy zwyciężą, a z jaką to zrobią przewagą. Stanęło na wyniku 27:14, który otworzyli gospodarze, a ustalili goście w ostatniej minucie.