Niemcy i Czechy grają dalej - podsumowanie IV dnia Mistrzostw Europy 2010

Wiele emocji dostarczyły spotkania kończące rywalizację w grupie C i D rozgrywanych w Austrii mistrzostw Europy. Stawę zespołów, które w fazie zasadniczej walczyć będą o awans do półfinału uzupełniły Niemcy oraz Czechy.

4 Szwecja 3 0 0 3 78:84 0

Grupa D Na ten pojedynek czekali wszyscy. Rewelacyjnie spisujący się w dotychczasowych spotkaniach Hiszpanie zmierzyli się z zawodzącymi Francuzami. Początek meczu przebiegał pod dyktando dobrze dysponowanych szczypiornistów z Półwyspu Iberyjskiego, którzy po 5 minutach gry prowadzili 4:1. Francuzi szybko zniwelowali przewagę rywali. W pierwszej połowie już żadna z drużyn nie potrafiła uzyskać znaczącej przewagi i ostatecznie po upływie 30 minut na tablicy świetlnej widniał rezultat remisowy 10:10. Po zmianie stron inicjatywę przejęli Francuzi, ich świetna gra w pierwszych dziesięciu minutach zaowocowała wysokim prowadzeniem 18:12. W kolejnych 10 minutach role się odwróciły, ton rywalizacji nadawali Hiszpanie, którzy zniwelowali przewagę rywali. Żaden z zespołów nie potrafił już "odskoczyć" na kilka trafień. Na minutę przed zakończeniem spotkania reprezentację Hiszpanii na prowadzenie wyprowadził Alberto Entrerrios. Trójkolorowi zdołali jednak w ostatnich sekundach doprowadzić do remisu, a bramkę na wagę jednego punktu zdobył Guillaume Joli. Tym razem poniżej wysokiego poziomu do jakiego nas przyzwyczaili zaprezentowali się bramkarze Thierry Omeyer (27%) i Jose Javier Hombrados (33%). Francja - Hiszpania 24:24 (10:10) Najwięcej bramek: Francja: Karabatic Nikola 5, Gille Bertrand 4, JOLI Guillaume 4, Abalo Luc 4. Hiszpania: Aguinagalde Julen 6, Garcia Juan Antonio 6, Entrerrios Alberto 4. Stawką drugiego spotkania w grupie D był awans do fazy zasadniczej mistrzostw Europy. Przed meczem w roli faworytów stawiani byli Węgrzy, którzy po remisie z Francją mieli na swoim koniec jeden punktów. Czesi natomiast legitymowali się zerowym dorobkiem punktowym. Spotkanie lepiej rozpoczęli Węgrzy, którzy po 5 minutach gry prowadzili 2:0. Czesi szybko zniwelowali starty, a dzięki dobrej postawie w tym okresie gry Jana Filipa zdołali wypracować wysokie, pięciobramkowe prowadzenie 13:8. Niedługo jednak nasi południowi sąsiedzi cieszyli się z wypracowanej zaliczki, pięć kolejnych trafień było autorstwa Madziarów, którzy doprowadzili do remisu 13:13. Wynik pierwszej polowy ustalił Jirí Vitek - 14:13. Po zmianie stron Czesi ponowie uzyskali kilkubramkowe prowadzenie. Tym razem jednak wypracowanej zaliczki nie roztrwonili, a wręcz przeciwnie, systematycznie ją powiększali. W czeskiej bramce dobrze spisywał się Martin Galia - 46% udanych interwencji. Węgrzy nie byli w stanie odrobić strat i zakończyli mecz porażką. Węgry - Czechy 26:33 (13:14) Najwięcej bramek: Węgry: Csaszar Gábor 6, Katzirz Dávid 5, Krivokapic Milorad 3, Törö Szabolcs 3. Czechy: Jicha Filip 14, Filip Jan 11, Nocar Karel 5.

ME 2010: Grupa D

1 Hiszpania 3 2 1 0 95:74 5
2 Francja 3 1 2 0 74:73 4
3 Czechy 3 1 0 2 78:84 0
4 Węgry 3 0 1 2 80:96 1

Grupa II Najlepsze trzy zespoły z grupy C i D uzyskały awans do fazy zasadniczej turnieju. W tej części rywalizacji pod uwagę brane są jedynie spotkania z udziałem drużyn, które uzyskały awans. Tak więc do klasyfikacji fazy zasadniczej turnieju nie są wliczane spotkania z udziałem Szwecji oraz Węgier. Awans do półfinału wywalczą dwie najlepsze drużyny. Mecze z udziałem zespołów z grupy II rozgrywane będą w Innsbrucku. ME 2010: Grupa II

1 Hiszpania 2 1 1 0 61:49 3
2 Polska 2 1 1 0 57:55 3
3 Francja 2 1 1 0 45:44 3
4 Słowenia 2 0 2 0 64:64 2
5 Niemcy 2 0 1 1 59:61 1
6 Czechy 2 0 0 2 45:58 0

Terminarz: 24.01.2010 16.30 - Niemcy - Francja 18.30 - Polska - Hiszpania 20.30 - Słowenia - Czechy 26.01.2010 16.15 - Słowenia - Francja 18.15 - Niemcy - Hiszpania 20.15 - Polska - Czechy 28.01.2010 16.30 - Niemcy - Czechy 18.30 - Słowenia - Hiszpania 20.30 - Polska - Francja