Challenge Cup: MMTS Kwidzyn wygrał bitwę w Portugalii

W sobotę piłkarze MMTS-u Kwidzyn przegrali w Portugalii z Xico Andebol w stosunku 25:28. Następnego dnia, także na Półwyspie Iberyjskim, odbył się rewanż. Polski klub musiał wygrać różnicą większą niż 3 bramki, aby awansować do półfinału Challenge Cup.

Wojciech Święch

Początek drugiego spotkania był udany dla gości. Szczypiorniści MMTS-u Kwidzyn prowadzili nawet 4:1, ale w 22. minucie pojedynku był już remis 9:9. Jednak końcówka pierwszej połowy potoczyła się lepiej dla zespołu z Guimarães, w czym swój udział mieli sędziowie, którzy podejmowali niekiedy kontrowersyjne decyzje. Po 30. minutach gry Xico Andebol prowadziło 13:12.

Po zmianie stron szczypiorniści MMTS-u Kwidzyn zaczęli stopniowo przejmować inicjatywę na parkiecie, choć początek tej "odsłony" należał do gospodarzy, którzy wypracowali trzybramkową przewagę (21:18). Jednak w szeregach kwidzynian widać było ogromny entuzjazm i w pewnym momencie podopieczni trenera Zbigniewa Markuszewskiego objęli prowadzenie w stosunku 22:21. W 57. minucie było już 25:22 dla drużyny z Dolnego Powiśla, więc straty z pierwszego meczu zostały odrobione.

Polski klub nie zwalniał tempa i w 59. minucie na tablicy wyników było już 27:22 na jego korzyść. Rewanżowy pojedynek zakończył się ostatecznie rezultatem 28:23, co zapewniło awans do półfinału Challenge Cup MMTS-owi Kwidzyn.

Spotkanie z trybun obejrzało 900 kibiców. Fani miejscowych momentami zachowywali się skandalicznie. Pluli oni na kwidzynian i rzucali butelki na parkiet. W hali Desportivo Francisco de Holanda wrzało szczególnie po końcowym gwizdku sędziego. Jednak szkoleniowiec Nuno Santos pokazał klasę, o czym świadczy pomeczowa wypowiedź.

- Zmierzyliśmy się z mocnym zespołem, który w rewanżu okazał się od nas nieco lepszy. Zmęczenie fizyczne nie pozwoliło na stworzenie wspaniałego widowiska. Mogliśmy wywalczyć historyczny awans, ale dojście do ćwierćfinału Challange Cup i tak jest sukcesem dla portugalskiej piłki ręcznej. Zapłaciliśmy cenę za to, że nie mamy szerokiej kadry, lecz nie winię za to nikogo. Polski klub zasłużenie wygrał, więc należy mu pogratulować - stwierdził opiekun Xico Andebol w rozmowie z miejscowymi mediami.

Losowanie par półfinałowych Challenge Cup odbędzie się we wtorek w Wiedniu. W tej fazie rozgrywek oprócz MMTS-u wezmą udział także takie zespoły jak: RD Slovan Lublana (Słowenia), Sporting Lizbona (Portugalia) oraz Bologna United (Włochy).

Xico Andebol - MMTS Kwidzyn 23:28 (13:12)