Plan został wykonany - podsumowanie sezonu w wykonaniu Nielby Wągrowiec

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Piłkarze ręczni Nielby Wągrowiec z pewnością mogą uznać sezon ligowy 2009/2010 za niezwykle udany. W swoim debiucie w ekstraklasie szczypiorniści beniaminka pokazali się z jak najlepszej strony. Ekipa Edwarda Kozińskiego zaprezentowała szybką, nieprzewidywalną grę, która była powodem częstych niespodzianek. Przedsezonowy cel kierownictwa klubu, zakładający utrzymanie się w ekstraklasie, bez konieczności walki w barażach, został zrealizowany w stu procentach.

Przygotowania do nowego sezonu szczypiorniści MKS-u rozpoczęli dokładnie 1. lipca na obiektach wągrowieckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Po dwóch tygodniach treningów drużyna udała się na kilkudniowy obóz do Białego Dunajca. Pod koniec lipca żółto-czarni rozegrali pierwsze spotkanie kontrolne. Dyspozycję zespołu sprawdzili piłkarze ręczni I-ligowego Grunwaldu-Allegro Poznań. Sparing rozegrany został nietypowo, bo 3 x 30 minut i zakończył się wysoką wygraną nielbistów (45:30). Na początku sierpnia wągrowiecka drużyna brała udział w Ogólnopolskim Turniej Piłki Ręcznej w Kwidzynie. Tydzień później Nielba zorganizowała turniej u siebie. W Wągrowcu zjawili się: Traveland-Społem Olsztyn, Chrobry Głogów, AZS AWF Gorzów Wlkp., Chev Handball Diekirch (Luksemburg) oraz Ostrovia Ostrów Wlkp. Z trzema zwycięstwami i jedną porażką podopieczni trenera Edwarda Kozińskiego ostatecznie wywalczyli trzecie miejsce. W kolejnym turnieju, tym razem w Morągu, MKS ugrał pierwsze miejsce wyprzedzając m.in. Azoty Puławy oraz Traveland Olsztyn. Ostatnim sprawdzianem formy wielkopolskiego teamu były zawody w Poznaniu zakończone zwycięstwem Nielby.

Runda zasadnicza

W pierwszym, historycznym meczu w ekstraklasie nielbiści ulegli przed własną publicznością Azotom Puławy 30:31. Choć drużyna rozpoczęła sezon od porażki, to jednak pełna waleczności postawa zawodników budziła niezwykle pozytywne emocje wśród wągrowieckich kibiców. Po przegranej Nielby, której dodajmy głównym powodem były niewykorzystane sytuacje, jej gracze nie załamali się. W kolejnych dwóch kolejkach zasmakowali pierwszych sukcesów. Najpierw zdobyli cenny komplet punktów na drużynie NMC Powen Zabrze. Potem swoją twardą obroną zatrzymali Śląsk Wrocław (26:20). Następnymi zespołami, które musiały uznać wyższość żółto-czarnych były ekipy: Chrobrego Głogów oraz Travelandu-Społem Olsztyn. Z tymi ostatnimi wągrowieccy szczypiorniści prowadzili od pierwszej minuty. Mimo, że olsztyński duet Frelek-Boneczko zdobył w całym spotkaniu aż 17 bramek, to żółto-czarnym i tak udało się zwyciężyć zdecydowanego faworyta. Na zakończenie I rundy nielbiści pokonali na wyjeździe AZS AWFiS. Zwycięstwo w Gdańsku było dla drużyny szczególnie ważne, ponieważ pozwoliło przesunąć się w kierunku góry tabeli. Nielba awansowała na czwarte miejsce mając tyle samo punktów co Traveland oraz Azoty. Pierwsza runda w wykonaniu MKS-u była nadspodziewanie dobra. Wągrowczanie w najśmielszych oczekiwaniach nie liczyli, że zdobędą w niej aż 12 punktów. Apetyty znacznie wzrosły...

Początek drugiej rundy zaczął się powtórnie od porażki z Azotami... ponownie jedną bramką. Bolączką, która od grudnia trawiła zespół była fala kontuzji. Po przegranym meczu ze Śląskiem, na liście kontuzjowanych byli: Marcin Siódmiak, Dawid Borek, Bartosz Świerad, Łukasz Białaszek, Michał Janusiewicz, Jacek Szulc oraz Jakub Płócienniczak. Pomimo szeregu urazów żółto-czarnym znów udało się sprawić niespodziankę remisując u siebie z Kwidzynem (30:30). Wągrowiecka drużyna zostawiła wtedy na parkiecie serce oraz kawał zdrowia. Jednak największą sensacją, jaką wzniecili nielbiści w II rundzie był remis z Wisłą Płock. Choć forma wicemistrzów Polski w tym sezonie rozczarowała płockich kibiców, to jednak nadal był to bardzo silny zespół zajmujący przecież wtedy drugie miejsce w tabeli ligowej. Ostatecznie po rundzie zasadniczej Nielba zajęła 7. miejsce w tabeli.

Trener Edwars Koziński z zespołem podczas przerwy

Faza play-off

Pierwszy ćwierćfinałowy mecz żółto-czarnych w Płocku był bez historii... Po prostu Nielba utonęła w Wiśle (32:18). Zespół kierowany przez Edwarda Kozińskiego przegrał głównie dlatego, ponieważ jego obrona była wyjątkowo słaba. Zawodnicy razili też bardzo słabą skutecznością. Nie wynikała ona jednak z braku umiejętności lub chęci graczy, ale z świetnej dyspozycji płockich bramkarzy. W drugim spotkaniu ćwierćfinałowym Mistrzostw Polski Nielba podejmowała u siebie rywala. Wielkopolan tym razem nie trzeba było specjalnie motywować do tego meczu. Żółto-czarni chcieli bowiem za wszelką cenę zmyć z siebie "plamę" po ostatniej wysokiej porażce w Płocku. Tym razem nielbiści znów przegrali, ale z honorem (30:35). Śledząc rywalizację z Wisłą widać, że psychika graczy beniaminka zadowoliła się już wtedy osiągniętym wcześniej sukcesem (utrzymanie). Drużynie trudno było zmobilizować się do dalszej gry. W walce o miejsca 5-8 wągrowieccy piłkarze ręczni zmierzyli się z Travelandem. W sezonie zasadniczym żółto-czarni dwukrotnie pokonali ekipę z Warmii. Jednak w play-offach górą byli olsztynianie. W ostatnim etapie rozgrywek, w rozgrywce o 7. lokatę Nielba zmierzyć się miała z zespołem z Piotrkowa Tryb. W sezonie zasadniczym piłkarze ręczni Nielby Wągrowiec musieli w konfrontacji z drużyną Piotrkowianina schodzić dwukrotnie z parkietu pokonani. Najpierw w Piotrkowie Tryb. nielbiści ulegli rywalowi 27:32. W kolejnym starciu, na początku lutego, atut własnej hali nie pozwolił podopiecznym Edwarda Kozińskiego na pozostawienie choćby jednego punktu u siebie - choć było bardzo blisko (28:29). Jednak do trzech razy sztuka! W kolejnym starciu żółto-czarnym udało się wreszcie "przełamać" Piotrkowianina. W pierwszym meczu o 7. miejsce wągrowieccy szczypiorniści zwyciężyli na wyjeździe 27:28. Drugie spotkanie w Wągrowcu można by skwitować jednym - Nielba chciała bardziej! Po syrenie końcowej zwiastującej zwycięstwo gospodarzy, wągrowieckie trybuny owacyjnie podziękowały swoim ulubieńcom za emocje, jakie niewątpliwie dostarczyli gracze przez cały sezon. Piłkarze osiągnęli to, co zamierzali na początku rozgrywek - magiczne słowo: "utrzymanie".

Dawid Przysiek i Aleksander Frołov

Kluczowa postać: Dawid Przysiek

Kluczową postacią w wągrowieckim zespole jest niewątpliwie Dawid Przysiek. Wychowanek Nielby zakończył sezon 2009/2010 na trzecim miejscu w klasyfikacji strzeleckiej (176 bramek zdobytych w 27 meczach). Grający na środku rozegrania Przysiek bardzo dobrze kieruje atakiem swego zespołu. Dysponuje świetnym rzutem. Jest najlepszym egzekutorem rzutów karnych w zespole. Ostatnio wysoką formę wągrowieckiego szczypiornisty zauważył trener Bogdan Wenta. Zaowocowało to powołaniem go na mecze towarzyskie z Litwą i Chorwacją.

Kto zawiódł: Andriej Frołow

Niezwykle trudno pisać o tym, kto zawiódł w zespole, po tak świetnym sezonie. Lepsze i gorsze mecze zdarzają się każdemu. Nie zawsze trzeba również oceniać czyjeś występy tylko i wyłącznie przez pryzmat zdobytych bramek. Jednak chyba najbardziej oczekiwania zawiódł Andriej Frołow. Pozyskany pod koniec zeszłego roku rosyjski gigant zaliczył dobry występ tylko w swoim pierwszym meczu ze Śląskiem Wrocław. Potem było już niestety gorzej. Być może nadzieje, co do jego osoby były zbyt mocno wygórowane... Frołowowi wygasł już kontrakt z wągrowiecką Nielbą. Klub nie podjął z nimi rozmów w celu dalszej gry.

Tak grała Nielba Wągrowiec w sezonie 2009/2010:

Faza zasadnicza

1. Kolejka: Nielba Wągrowiec - Azoty Puławy 30:31

2. Kolejka: POWEN Zabrze - Nielba Wągrowiec 25:30

3. Kolejka: Nielba Wągrowiec - Śląsk Wrocław 26:20

4. Kolejka: MMTS Kwidzyn - Nielba Wągrowiec 25:22

5. Kolejka: Nielba Wągrowiec - Chrobry Głogów 29:23

6. Kolejka: MKS Piotrkowianin - Nielba Wągrowiec 32:27

7. Kolejka: Nielba Wągrowiec - Traveland-Społem Olsztyn 34:31

8. Kolejka: Wisła Płock - Nielba Wągrowiec 29:27

9. Kolejka: Nielba Wągrowiec - Zagłębie Lubin 35:32

10. Kolejka: Nielba Wągrowiec - VIVE Targi Kielce 28:41

11. Kolejka: AZS- AWFiS Gdańsk - Nielba Wągrowiec 29:33

12. Kolejka: Azoty Puławy - Nielba Wągrowiec 26:25

13. Kolejka: MKS Nielba Wągrowiec - POWEN Zabrze 26:25

14. Kolejka: Śląsk Wrocław - Nielba Wągrowiec 33:30

15. Kolejka: MKS Nielba Wągrowiec - MMTS Kwidzyn 30:30

16. Kolejka: Chrobry Głogów - Nielba Wągrowiec 25:25

17. Kolejka: MKS Nielba Wągrowiec - MKS Piotrkowianin 28:29

18. Kolejka: Traveland-Społem Olsztyn - Nielba Wągrowiec 26:28

19. Kolejka: Nielba Wągrowiec - Wisła Płock 25:25

20. Kolejka: Zagłębie Lubin - Nielba Wągrowiec 36:27

21. Kolejka: VIVE Targi Kielce - Nielba Wągrowiec 33:24

22. Kolejka: Nielba Wągrowiec - AZS- AWFiS Gdańsk 0:10

Faza play-off

1/4 finału (1 mecz): Wisła Płock - Nielba Wągrowiec 32:18

1/4 finału (2): Nielba Wągrowiec - Wisła Płock 30:35

Mecz o 5-8. miejsce (1): Nielba Wągrowiec - Traveland-Społem Olsztyn 30:32

Mecz o 5-8. miejsce (2): Traveland-Społem Olsztyn - Nielba Wągrowiec 32:31

Mecz o 7. miejsce (1): Piotrkowianin - Nielba Wągrowiec 27:28

Mecz o 7. miejsce (2): Nielba Wągrowiec - Piotrkowianin 29:21

Puchar Polski

1/8 finału: Śląsk Wrocław - Nielba Wągrowiec 0:10

1/4 finału: Nielba Wągrowiec - Traveland-Społem Olsztyn 28:30

Źródło artykułu: