Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

IHF ogłosiła plebiscyt na piłkarza ręcznego wszech czasów

Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) ogłosiła plebiscyt na najlepszego szczypiornistę wszech czasów. Kibice mogą głosować poprzez oficjalną stronę IHF na jednego z czterech zawodników. Dwóch spośród kandydatów do zwycięstwa w konkursie fani wciąż mogą zobaczyć na parkiecie.
Wojciech Święch
Wojciech Święch

Sympatycy piłki ręcznej mogą głosować m.in. na Joachima Deckarma, który przez całą profesjonalną karierę związany był z VfL Gummersbach (z klubem tym wywalczył trzy mistrzostwa kraju). W 1978 roku z reprezentacją Republiki Federalnej Niemiec sięgnął on po złoty medal mistrzostw świata.

Jednak kariera Joachima Deckarma została gwałtownie przerwana 30 marca 1979 roku. Wówczas wystąpił on w barwach VfL Gummersbach w meczu pucharowym przeciwko Tatabanya. Szczypiornista z RFN zderzył się wtedy w biegu z Lajosem Pánovicsem, stracił przytomność i upadł na parkiet wyłożony płytkami PCV. Deckarm znajdował się w śpiączce przez 131 dni.

Po przebudzeniu się szczypiornista nie był w stanie poruszać kończynami. Po pewnym czasie odzyskał on sprawność, ale okazało się, że jest niepełnosprawny umysłowo. W chwili obecnej mieszka on w domu opieki w Saarbrücken. Trzeba wspomnieć, iż Lajos Pánovics po wydarzeniach z 1979 roku zakończył karierę.

W plebiscycie Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej można oddać głos także na Talanta Dujszebajewa byłego reprezentanta ZSRR, WNP, Rosji oraz Hiszpanii. Dwukrotnie był on wybrany najlepszym szczypiornistą na świecie (w 1994 i 1996 roku). Dujszebajew z zespołem WNP 18 lat temu wywalczył złoty medal igrzysk olimpijskich. Już jako reprezentant Rosji triumfował on na mundialu 1993 roku i sukces ten powtórzył w hiszpańskich barwach 5 lat temu.

W przeszłości grał on w takich drużynach jak: CB Cantabria Santander, TuS Nettelstedt-Lübbecke, TSV GWD Minden oraz BM Ciudad Real. Obecnie Dujszebajew z powodzeniem pracuje jako trener w tym ostatnim klubie.

W gronie kandydatów do triumfu w konkursie znalazł się ponadto Ivano Balić. Środkowy rozgrywający reprezentacji Chorwacji siedem lat temu zdobył złoto na mundialu, a w 2004 roku mistrzostwo olimpijskie. Szczypiornista z Bałkanów ma na swoim koncie też srebrne krążki ME (2008, 2010) oraz MŚ (2005, 2009). Ivano Balicia dwukrotnie uznano za najlepszego piłkarza ręcznego na świecie - w 2003 i 2006 roku.

Szansę na zwycięstwo w konkursie na szczypiornistę wszech czasów ma również Nikola Karabatic Urodzony w byłej Jugosławii, reprezentant Francji, jest obecnie związany z Montpellier HB. Zawodnik w swojej dotychczasowej karierze już dwukrotnie triumfował w Lidze Mistrzów. W 2003 roku udało mu się to z Montpellier HB, a cztery lata później w szeregach THW Kiel (zdobył wówczas także koronę króla strzelców tych rozgrywek).

Z drużyną narodową Francji Karabatic wywalczył w 2009 roku złoty medal na mistrzostwach świata. Z Trójkolorowymi cieszył się też dwa razy ze zwycięstwa w ME - w 2006 i 2010 roku. Trzy lata temu wybrano go najlepszym piłkarzem ręcznym na świecie.

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
IHF / inf. własna
Komentarze (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×