Puchar Śląska dla Ruchu Chorzów

Zakończył się dwudniowy turniej o Puchar Śląska Kobiet. Zaszczytne trofeum wywalczyły zawodniczki Ruchu Chorzów, natomiast drugie miejsce zdobyła broniąca tytułu Piotrcovia Piotrków Trybunalski. Trzecie miejsce z kolei przypadło dziewczynom z KSS-u Kielce. Szczęście natomiast nie dopisało walecznym Akademiczkom z Wrocławia, które zajęły ostatnie czwarte miejsce.

Anna Wreczycka

Ruch Chorzów - KSS Kielce 27:19 (15:8)

W pierwszej połowie meczu gra była bardzo zacięta, a obie drużyny nie pozwalały łatwo wdzierać się pod swoje pole karne. Ruch popisywał się błyskotliwymi kontratakami, a Kielce natomiast dysponowały mocnym rzutem z drugiej linii. Autorkami pięknych bramek z dziewiątego metra dla Kielc były: Rosińska, Abramuskaite, Gedroit. W Ruchu natomiast kontry na bramki bezwzględnie zamieniały: Wawrzyńczyk, Salamon i Rodak. Składnymi akcjami z kołową Ruchu - Radoszewską popisywały się Pawlik, Szyszkiewicz i Brachmańska.

Po przerwie tempo meczu nieco osłabło, a w szeregi kielczanek wkradła się nieskuteczność, toteż Niebieskie konsekwentnie wykorzystywały każdy błąd Tygrysic. Mecz zakończył się wygraną Ruchu 27:19. Najskuteczniejszymi zawodniczkami w Ruchu były Karolina Radoszewska (5 bramek ) i Joanna Rodak (4 bramki ). Natomiast dla Kielc najwięcej bramek zdobyły Gedroit i Pokrzywka (po 5 bramek).

Niefortunnie zakończył się z kolei mecz dla Anny Brachmańskiej, która po zderzeniu z jedną z zawodniczek z Kielc uległa ciężkiej kontuzji kolana i została przewieziona do szpitala.

AZS AWF Wrocław - MKS Piotrcovia 15:30 (8:18)

W drugim meczu tego dnia od początku dominowały piotrkowianki. Pięknymi rzutami ze skrzydła popisywała się Agata Rol , a swój kunszt strzelecki po raz kolejny pokazała Agata Wypych i Joanna Waga. Akademiczki przez pierwsze minuty dotrzymywały kroku swoim przeciwniczkom, a celne rzuty dla Kielc zdobywały Dagmara Szymczakowska z dziewiątego metra i Wynnyk Aleksandra z prawego skrzydła. Dzięki dobrej postawie w obronie piotrkowianki szybko przejęły inicjatywę i zaczęły wyprowadzać skuteczne kontrataki. Już pod koniec pierwszej połowy prowadziły 10 bramkami.

Po przerwie zawodniczki z Piotrkowa z minuty na minutę prezentowały się jeszcze lepiej i ostatecznie zdominowały totalnie rywalki wygrywając 15:30. W Piotrcovii najskuteczniejszą zawodniczką była Agata Rol z dorobkiem 8 bramek, natomiast we Wrocławiu najlepszą snajperką okazała się Dagmara Szymczakowska (6 bramek).

AZS AWF Wrocław - KSS Kielce 27:33 (12:17)

Kolejne spotkanie turnieju rozegrane pomiędzy drużynami z Wrocławia i Kielc zakończyło się zwycięstwem Tygrysic 33:27. Zawodniczki obu drużyn od początku meczu szły "łeb w łeb", co chwilę przeprowadzając składne akcje i nieustępliwie walcząc w obronie o każdy centymetr parkietu. W barwach Wrocławia ponownie wyróżniała się Szymczakowska, która po raz kolejny zaprezentowała swoje niemałe umiejętności i celnie trafiała do siatki z dziewiątego metra. Kielczanki jednak nie pozostawały dłużne i dzięki wyśmienitej grze dwóch czołowych zawodniczek Rosińskiej i Stradomskiej wyszły na pięciobramkowe prowadzenie, które utrzymało się aż do przerwy.

W drugiej odsłonie spotkania wrocławianki próbowały złapać kontakt z przeciwniczkami. Tygrysice jednak wysoko zawiesiły poprzeczkę i bezwzględnie wykorzystywały każde potknięcie akademiczek. Najwięcej bramek dla Kielc zdobyła Stradomska (5) i Rosińska (4), a dla Wrocławia Szymczykowska (7) i Perek (6).

Ruch Chorzów - MKS Piotrcovia 24:19 (9:9)

O najwyższą stawkę zagrały piłkarki ręczne Ruchu i Piotrcovii. Zwycięsko z tej potyczki wyszły Niebieskie, które tym samym uplasowały się na pierwszym miejscu turnieju i zdobyły Puchar Śląska. Ruch jak wszystkie turniejowe drużyny będąc w połowie przygotowań do nowego sezonu grał na miarę swoich aktualnych możliwości. Jak stwierdził przed meczem trener Janusz Szymczyk : -To jest turniej, który ma nam pomóc przygotować się do ligi. Oczywiście przekazałem parę uwag dziewczynom na temat gry Piotrcovii, a one same też mogły podpatrzeć jak grają ich rywalki w poprzednich meczach turnieju. Nie ustalaliśmy żadnej specjalnej strategii na ten mecz, po prostu gramy na tyle na ile nas dzisiaj stać.

Od pierwszych minut meczu dobrze spisywały się goalkeaperki obu drużyn Beata Skura i Krystyna Wasiuk. Pierwszą bramkę dla Piotrcovii zdobyła z karnego stała egzekutorka tych rzutów Agata Wypych, a dla Ruchu Karolina Radoszewska po prostopadłym podaniu Natalii Szyszkiewicz. Mecz obfitował w wiele emocji, a kibice mogli wreszcie zobaczyć spotkanie godne czołówki ekstraklasy. Do przerwy dziewczyny grały na równym i wysokim poziomie, a na słowa uznania zasługuje bardzo dobra gra w obronie obu drużyn o czym świadczy wynik 9:9.

Po przerwie między słupkami gospodyń stanęła Monika Wąż, która od razu popisała się skuteczną interwencją broniąc rzut z kontry Agaty Wypych. Piotrkowianki zaczęły grać nieskutecznie i popełniały szkolne błędy, dzięki czemu przez dłuższy czas Niebieskie utrzymywały czteropunktową przewagę. Dzięki konsekwentnej grze w ataku i wyśmienitej postawie bramkarek Ruchu Chorzów już 6 min przed ostatnim gwizdkiem sędziego chorzowianki prowadziły 21:15.

W drużynie Piotrcovii świetnie konstruowała akcje środkowa rozgrywająca Agata Wypych, dzięki czemu doskonałe okazje do rzutu miały Szafnicka i Dąbrowska. Niebieskie nie dały jednak wydrzeć sobie zwycięstwa i mecz zakończyły wynikiem 24:19.Dla Ruchu najwięcej bramek zdobyła Karolina Radoszewska (5) i Anna Pawlik (4), a dla Piotrcovi Wypych Agata, Szafnicka Anna i Szczecina Karolina (po 4).

Najskuteczniejszą zawodniczką turnieju została Agata Wypych z Piotrcovi (16 bramek), która mimo wszystko nie była zadowolona ze swojej postawy: - Mimo rzuconych szesnastu bramek szczerze mówiąc byłam trochę nieskuteczna, miałam wiele innych wyśmienitych sytuacji, których nie wykorzystałam ale te zdobyte bramki są zasługą całego zespołu - oceniła doświadczona rozgrywająca.

Najlepszą bramkarką turnieju została wybrana Beata Skura również z Piotrcovi. Ponadto wyróżnione zostały jeszcze Anna Pawlik (Ruch Chorzów) i Karolina Szczecina (MKS Piotrcovia).

Pod względem organizacyjnym turniej stał na wysokim poziomie. Dla każdej z zawodniczek ufundowano nagrody rzeczowe, a dla drużyn puchary. Smuci jedynie fakt, iż obiekt MORiS-u nie zgromadził znacznej ilości kibiców, czego powodem może być wakacyjna pora.