Memoriał im. Henryka Kruglińskiego: Kolejne zwycięstwo Zagłębia

Po pierwszym dniu XIII Memoriału im. Henryka Kruglińskiego pierwsze miejsce zajmuje drużyna KGHM Metraco Zagłębia Lubin. Podopieczne Bożeny Karkut pokonały rosyjską Ładę Togliatii i mają na swoim koncie 4 punkty. Nie obyło się bez niespodzianki.

Łukasz Lemanik

SPR Lublin - Hypo Niederösterreich 30:21 (19:7)

Nie obyło się bez niespodzianki, a raczej sensacji, bo chyba tak można nazwać tak pewną wygraną lubelskiej drużyny z 8-krotnym zwycięzcą Ligi Mistrzyń. Kibice od początku przecierali oczy ze zdumienia. SPR grał znakomicie, w bramce świetnie spisywała się Justyna Jurkowska i po kwadransie gry podopieczne Grzegorza Gościńskiego prowadziły 12:2! Do przerwy przewaga SPR-u wzrosła jeszcze do dwunastu bramek. Po zmianie stron zespół z Austrii zdołał zniwelować straty do siedmiu bramek - 21:14 w 40. minucie, ale na tym Hypo poprzestało. Osiem minut później SPR odzyskał 10-bramowe prowadzenie i do końcowej syreny utrzymał wysoki wynik.

SPR: Jurkowska, Baranowska - Danielczuk 2, Małek 7, Wilczek 2, Majerek 5, Marzec 4, Wojdat, Tyda 2, Figiel, Mielczewska, Wojtas 8.

Hypo: Pedersen, Sanko - Do Nascimento 4, De Oliveira 3, Dedić, Lerant 6, Goricanec 1, Ivancok 1, Thurner 1, Plach 1, Doppler, Kaiser 1, De Moraes, Riesenhuber, Rotis 2, Hakler 1.

HC Lada Togliatti - KGHM Metraco Zagłębie Lubin 27:29 (14:13)

Po ośmiu latach, kiedy obydwie drużyny spotkały się w rozgrywkach Pucharu EHF, tym razem zmierzyły się towarzysko. Mecz był zacięty i emocjonujący, a jego losy ważyły się do samego końca, chociaż początek należał do lubinianek. W 18. minucie Zagłębie prowadziło 8:5, ale później podopieczne Bożeny Karkut oddały Rosjankom inicjatywę. Łada jeszcze przed przerwą zdołała nadrobić straty z nawiązką i po pierwszej połowie prowadziła 14:13. W drugiej połowie wynik zmieniał się jak w kalejdoskopie, ale to Łada była bliżej zwycięstwa. W końcówce spotkania zespół z Rosji wyszedł na 2-bramkowe prowadzenie, jednak Zagłębie, grające nawet w osłabieniu potrafiło zdobywać bramki. W 58. minucie Joanna Obrusiewicz trafiła na 28:26 i lubinianki dowiozły zwycięstwo do końca.

- Nie ukrywam, że mecze z takimi drużynami jak Łada to dla nas bardzo dobra lekcja. Aby się ogrywać trzeba grać z najlepszymi. Tym bardziej cieszy fakt, że udało nam się wygrać zarówno z drużyną z Rosji jak i wcześniej z Lublinem. Nie ustrzegliśmy się błędów, ale właśnie po to są takie mecze, aby te błędy eliminować - powiedziała po spotkaniu z Ładą, Bożena Karkut - trener KGHM Metraco Zagłębia Lubin.

Lada: Konstantinova, Sidorova - Kolokoltseva 1, Klimova 2, Bulankina, Nikitina 1, Goshenina 6, Zhilinskayte V 1, Zhilinskayte Y 1, Gorshkova 2, Smirnova 3, Dronina, Davydenko 6, Chernovoivanenko 2, Ponomarenko, Baranik, Pankovichenko 2.

KGHM Metraco Zagłębie: Czarna, Tsvirko - Załęczna 4, Piekarz, Lisowka 1, Semeniuk-Olchawa 5, Obrusiewicz 3, Paluch 1, Jelić 1, Bader 5, Jochymek, Pielesz 5, Byzdra 4.