Świetny występ Jurkiewicza, sensacyjna porażka Valladolidu - podsumowanie 5. kolejki Asobal Ligi

Już tylko trzy zespoły w hiszpańskiej ekstraklasie mają komplet zwycięstw. Do sporej niespodzianki doszło w Valladolid gdzie trzecia ekipa minionego sezonu przegrała swoje spotkanie z zespołem Fraikin Granollers. Bardzo udany występ zaliczył Mariusz Jurkiewicz, który zdobył w spotkaniu z CAI BM Aragon 6 bramek.

W tym artykule dowiesz się o:

Najciekawszym pojedynkiem 5. kolejki spotkań było spotkanie Cuatro Rayas Valladolid - Fraikin BM Granollers. Faworytem w tym spotkaniu byli gospodarze, trzecia ekipa zeszłego sezonu. Wynik meczu otworzył obrotowy Granollers Nicklas Grundsten. Po dziesięciu minutach rywalizacji na tablicy wyników był remis 5:5. Żadna z ekip nie umiała wypracować sobie większego prowadzenia niż 1 bramka. Końcówkę pierwszej części gry lepiej rozegrali goście, którzy na przerwę schodzili przy prowadzeniu 14:13. Drugą odsłonę lepiej rozpoczęli przyjezdni. W 42 minucie Granollers prowadziło 20:17. Świetna postawa w bramce szwedzkiego bramkarza Tomasa Svenssona pozwoliła zniwelować przewagę gości do jednego trafienia - 23:22 (52'). Wydawało się, że szczypiorniści Valladolid będą w stanie pokusić się o wywalczenie kompletu punktów. Tego dnia jednak nie było to możliwe. W ostatnich minutach tego pojedynku prym wiedli przyjezdni a dzięki bardzo dobrej dyspozycji strzeleckiej Nicklasa Grundstena - 5 bramek i Antonio Garcii - 7 trafień w całym meczu niespodziewanie zwyciężyli pokonując trzecią ekipę sezonu 2009/2010 Asobal Ligi 31:28. Dla zespołu Cuatro Rayas Valladolid była to pierwsza porażka w sezonie.

Podopieczni Xaviego Pascuala tym razem czekała konfrontacja z beniaminkiem hiszpańskiej ekstraklasy - Quabit Gudalajara. Spotkanie to okazało się spacerkiem

dla wicemistrzów Hiszpanii. Już po 10 minutach gry FC Barcelona Borges prowadziła 7:2. Z każdą minutą ich przewaga robiła się coraz bardziej okazała. W 23 minucie na tablicy wyników 14:7 dla "Dumy Katalonii". Pierwsza połowa zakończyła się wysokim prowadzeniem Barcelony 18:10. Po zmianie stron "dobijanie leżącego" nie miało końca, w 35 minucie przewaga Barcelony wynosiła już 10 trafień - 22:12. Jasne stało się, że goście nie mają się co łudzić o sprawienie sensacji. Grali już tylko o przysłowiowe zachowanie twarzy. Nie wychodziło to im jednak zbyt dobrze. Na pięć minut przed końcem spotkania FC Barcelona Borges osiągnęła najwyższe prowadzenie w meczu - 35:19. Ostatecznie po godzinie jednostronnej rywalizacji piąte zwycięstwo w piątym meczu odnieśli szczypiorniści ze stolicy Katalonii zwyciężając beniaminka z Guadalajary 36:22. Najlepszymi strzelcami w tym meczu byli zawodnicy Barcelony: Iker Romero oraz Joan Saubich - obaj po 6 trafień. Dla pokonanych najwięcej trafień zaliczył Eduardo Reig - autor 4 bramek.

Podobny przebieg miało spotkanie Renovalii Ciudad Real z CAI BM Aragon. Wydawało się, że spotkanie to przyniesie więcej emocji, bowiem w poprzedniej kolejce ekipa prowadzona przez Mariano Ortege napsuła sporo krwi zawodnikom Barcelony. Mając to na uwadze, szkoleniowiec mistrzów Hiszpanii - Talant Dujshebaev desygnował do gry najsilniejszy skład. Spotkanie mocnym akcentem rozpoczęli gospodarze. Po kwadransie prowadzili już 10:5. Na przerwę schodzili z 7-bramkową zaliczką 21:14. Druga połowa to prawdziwy nokaut w wykonaniu mistrzów Hiszpanii. Od stanu 23:16 przez 10 minut zdobyli 7 bramek nie tracąc przy tym żadnej. Przyczyniła się do tego walnie wspaniała postawa w bramce Arpada Sterbika, który w całym meczu bronił na 58 proc. skuteczności. W efekcie w 42 minucie czternastobramkowa zaliczka Ciudadu Real - 30:16. Istna demolka w hali "Quijote Arena". Zdenerwowani takim obrotem spraw goście "podrasowali" nieco niekorzystny wynik - 31:21 (50'). Po godzinie gry kolejne przekonujące zwycięstwo odnieśli mistrzowie Hiszpanii - Renovalia Ciudad Real odprawiając z kwitkiem CAI BM Aragon 36:25. Najwięcej bramek dla zwycięzców rzucił Kiril Lazarov - 8. Świetne spotkanie w zespole Ciudadu Real rozegrał Mariusz Jurkiewicz, zdobywca 6 bramek. Polski rozgrywający grał w tym meczu na 86 proc. skuteczności (6/7). W zespole CAI BM Aragon najlepszym strzelcem był Vukasin Stojanović - 5 bramek.

Wyniki 5. kolejki Asobal Ligi:

e-gim BM Antequera - BM Torrevieja 24:26 (12:12)

Naturhouse La Rioja - JD Arrate 28:29 (14:14)

Reale Ademar Leon - Toledo Balonmano 37:22 (17:8)

Renovalia Ciudad Real - CAI BM Aragon 36:25 (21:14)

FC Barcelona Borges - Quabit BM Guadalajara 36:22 (18:10)

BM Alcobendas - AMAYA Sport San Antonio 27:29 (11:10)

Alser Puerto Sagunto - Cuenca 2016 30:34 (13:16)

Cuatro Rayas Valladolid - Fraikin BM Granollers 28:31 (13:14)

Tabela Asobal Ligi

<B>P</b> <B>Drużyna</b> <B>M</b> <B>Z</b> <B>R</b> <B>P</b> <B>Bramki</b> <B>Pkt</b>