Szczęśliwe zwycięstwo Barcelony, średni występ Jurkiewicza - podsumowanie 6. kolejki Asobal Ligi

Dobiegła końca 6. kolejka Asobal Ligi. Po olbrzymich bólach i mękach Barcelona pokonała w wyjazdowym spotkaniu AMAYE Sport San Antonio. W lepszym stylu kolejne zwycięstwo odnotowali także mistrzowie Hiszpanii - Renovalia Ciudad Real. Jedynym zespołem bez punktu pozostało już tylko Toledo Balonmano.

Paweł Nowakowski

Najwięcej emocji dostarczyło spotkanie CAI BM Aragon - Ademar Leon. Mecz ten lepiej rozpoczęli goście, którzy po 3 minutach rywalizacji prowadzili 3:0. W 15 minucie ponownie odnotowano trzybramkową przewagę przyjezdnych, tym razem 9:6. Z biegiem czasu szczypiorniści Ademaru Leon, czwartego zespołu minionego sezonu skrupulatnie powiększali zaliczkę, która w 20 minucie wynosiła już 6 bramek - 13:7. Podopieczni Mariano Ortegi zdecydowali się na szybkie niwelowanie niekorzystnego rezultatu i do szatni schodzili ze stratą 3 goli - 14:11 - 30'. W drugiej połowie zawodnicy obydwu zespołów dostarczyli kibicom nie małych emocji. Kiedy wydawało się, że komplet punktów zgarną w tym meczu goście (prowadzili w 50 minucie 22:18) CAI BM Aragon postawił wszystko na jedną kartę. W 59 minucie wyrównującą bramkę zdobył Amadeo Lahuerta. Pościg zakończył by się sukcesem, gdyby nie bramka na 23 sekundy przed końcem meczu którą zdobył Denis Buntić (w całym meczu zdobył 8 bramek) ustalając wynik spotkania na 25:24. Dzięki tej wygranej Ademar Leon jest oprócz FC Barcelony Borges i Renovalii Ciudad Real jedynym niepokonanym zespołem w Asobal Lidze. U gosopdarzy najlepszym strzelcem był Antonio Llorente - 5 trafień.

Nie gorzej było na parkiecie w San Antonio, które podejmowało FC Barcelone Borges. Początek dla gośći, po trafieniach Juanina Garcii i Konstantina Igropulo wyszła na prowadzenie 2:0. Jak się później okazało było to najwyższe i ostatnie tak "wysokie" prowadzenie w przekroju całego meczu. Gospodarze szybo wyrównali stan pojedynku a mecz przebiegał w rytmie "bramka za bramkę". Po trzydziestu minutach gry gospodarze schodzili do szatni z przewagą jednej bramki - 16:15. Druga odsłona nie przyniosła jakichkolwiek zmian. Nadal żadna drużyna nie potrafiła znaleźć skutecznej recepty na uzyskanie bezpiecznej zaliczki. W 55 minucie było 25:25. Później obie ekipy "popisały" się niemocą strzelecką. Na dziesięc sekund przed końcem meczu po ładnej koronkowej akcji bramkę na wagę dwóch punktów zdobył prawoskrzydłowy "Dumy Katalonii" Albert Rocas ustalając wynik na 26:25 dla podopiecznych Xaviego Pascuala. Nie pomogła kapitalna dyspozycja w bramce Herdeiro Lucau, który bronił w tym spotkaniu na 56% skuteczności! (9/16) oraz Vasko Sevaljevica - 6 bramek. W zespole Barcelony najjaśniejszą postacią był Siarhei Rutenka - 5 bramek.

Kolejne zwycięstwo odnotował także mistrz Hiszpanii - Renovalia Ciudad Real. Zespołowi Talanta Dujshebaeva przyszło jednak włożyć sporo wysiłku by dopisać do ligowej tabeli następne dwa punkty. Drużyna z regionu Kastyli-La Manchy zaczęła od mocnego uderzenia - w czwartej minucie goście prowadzili bowiem 3:0. Następne cztery trafienia padły jednak łupem beniaminka z Guadalajary. Dzięki ambitnej postawie, beniaminek Asobal Ligi prowadził z obrońcą mistrzowskiej korony 15:14. Po zmianie stron przyjezdni nie byli w stanie przedrzeć się przez szczelną obronę szczypiornistów Guadalajary. Sensacja wisiała w powietrzu. W 45 minucie na tablicy wyników było 24:23 na korzyść gospodarzy. Dziesięć minut przed końcem odnotowano remis 28:28. W końcówce fizycznie nie wytrzymali tempa gry heroicznie walczący zawodnicy Guadalajary, jednak okres od 50-60 minuty przegrali 10:5 co zaważyło o ich porażce. Do szóstego zwycięstwa w szóstym meczu swój zespół poprowadził będący w tym meczu bezbłędnym Jonas Källman. Szwedzki skrzydłowy rzucił w tym spotkaniu 9 bramek, grając na 100% skuteczności w ataku. Ciężar zdobywania
bramek dla Quadalajary wzięło na siebie dwóch zawodników: Sergio Novella i Novica Rudovic - obaj po 8. Mariusz Jurkiewicz zagrał średnie zawody rzucając 3 bramki przy 7 próbach - 43% skuteczność w ataku.