MŚ: Pierwsze koty za płoty - podsumowanie 1. kolejki w grupie D

Pewna wygrana Szwedów z debiutantami, duże emocje i męczarnie Polaków oraz remis w koreańsko-argentyńskim pojedynku - to w skrócie podsumowanie 1. kolejki spotkań w grupie D rozgrywanych podczas XXII mistrzostw świata.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Spotkanie pomiędzy reprezentacjami Szwecji i Chile zainaugurowało największą piłkarską imprezę obecnego roku. Przy aplauzie blisko jedenastotysięcznej publiczności zgromadzonej w hali Scandinavium w Göteborgu drużyna Trzech Koron nie dała najmniejszych szans debiutującej na mundialu ekipie Chile. Skandynawowie pomimo drobnych problemów w pierwszych minutach spotkania, zeszli na przerwę prowadząc 15:8. W drugiej części meczu zawodnicy prowadzeni przez Olę Lindgrena i Staffana Olssona stopniowo zwiększali swą przewagę, która w 51. minucie osiągnęła rozmiary dwunastu bramek. Ostatecznie Szwedzi zwyciężyli 28:18, dzięki czemu zapewnili sobie pozycję lidera tabeli po pierwszej kolejce spotkań.

Relacja ze spotkania Szwecja - Chile
Szwecja - Chile 28:18 (15:8)
Najwięcej bramek: dla Szwecji - Ekdahl Du Rietz 6, Carlen 5, Petersen 5 (1/1); dla Chile - Feuchtmann Perez Em. 4 (1/1), Feuchtmann Perez Er. 3, Salinas Muñoz 3.

W piątkowe popołudnie rozegrane zostały pozostałem spotkania grupy D. Tuż po godzinie 18 na przeciwko siebie stanęły reprezentacje Korei Południowej oraz Argentyny. Azjaci znakomicie rozpoczęli ten pojedynek - szybko uzyskali dwubramkowe prowadzenie (5:3), które dzięki dość agresywnemu ustawieniu 3-3 zostało w 24. minucie powiększone do pięciu trafień (12:7). Pierwsze skrzypce w koreańskiej ekipie grał rozgrywający Jae Woo Lee, który zaskakiwał golkipera Argentyńczyków niesygnalizowanymi rzutami. W drugiej połowie właśnie głównie dzięki dobrej dyspozycji bramkarza Matiasa Schulza zawodnicy z Ameryki Południowej zdołali nawiązać wyrównaną walkę z rywalem. Wynik spotkania ustalony został dopiero na piętnaście sekund przed końcową syreną, gdy do wyrównania doprowadził Mariano Canepa. Remis zdecydowanie bardziej usatysfakcjonował reprezentację Argentyny.

Relacja ze spotkania Korea Płd. - Argentyna
Korea Płd. - Argentyna 25:25 (14:11)
Najwięcej bramek: dla Korei Płd. - Jae Woo Lee 9, Jung Geu Park 6, Jeong Yi Kyeong 3; dla Argentyny - Fernandez F. 5, Carou 4, Simonet S. 4.

- To były dla nas bardzo trudne zawody, ale tego się spodziewaliśmy i najważniejsze że mamy dwa punkty. - ocenił po spotkaniu ze Słowacją selekcjoner reprezentacji Polski Bogdan Wenta. Polacy, którzy szwedzki mundial rozpoczynali od pojedynku z naszymi południowymi sąsiadami rozegrali stosunkowo słabe spotkanie. Momentami znakomicie funkcjonująca ofensywa - z atomowymi rzutami Karola Bieleckiego i Marcina Lijewskiego łączona była z fatalną grą w obronie. Brakowało agresji i dojść do przeciwników oddających rzut, co miało też wpływ na małą ilością skutecznych interwencji Sławomira Szmala. Okazję do rehabilitacji i poprawienia gry w defensywie polscy szczypiorniści będą mieć już w sobotę, gdy zmierzą się z Argentyną.

Pomeczowe wypowiedzi Bogdana Wenty i Karola Bieleckiego

Relacja ze spotkania Polska - Słowacja
Polska - Słowacja 35:33 (15:17)
Najwięcej bramek: dla Polski - Tłuczyński 7 (1/1), Bielecki 6, Lijewski 6; dla Słowacji - Stranovsky M. 9 (3/3), Valo 6, Kukucka 5.

6 Chile 1 0 0 1 18:28 0

Terminarz najbliższych spotkań grupy D: 15.01. - Chile - Korea Płd. - 16:15 15.01. - Słowacja - Szwecja - 18:15 15.01. - Argentyna - Polska - 20:15 17.01. - Słowacja - Argentyna - 16:15 17.01. - Polska - Chile - 18:15 17.01. - Szwecja - Korea Płd. - 20:15