Wybrzeże gromi, niespodzianka w Nowej Soli - podsumowanie spotkań w II lidze mężczyzn

Za nami kolejne zmagania szczypiornistów w II lidze. Pierwszą tegoroczną wygraną zanotowali szczypiorniści Gwardii Koszalin, którzy pokonali we własnej hali AZS UWM Olsztyn. Teraz przed drugoligowcami dwutygodniowa przerwa spowodowana ćwierćfinałami Mistrzostw Polski juniorów. Na drugoligowe parkiety powracamy 12 lutego.

W tym artykule dowiesz się o:

Grupa I

Szczęśliwe zwycięstwo odnieśli szczypiorniści ŚKPR Świdnica, którzy zaledwie jedną bramką pokonali Szczypiorno Kalisz. Podopieczni Krzysztofa Mistaka dobrze spisywali się w defensywie, jednak w ataku zawodzili. Z dobrej strony zaprezentowali się podstawowi bramkarze obydwu zespołów, którzy skutecznie zatrzymywali ataki przeciwników. Szczęśliwe zwycięstwo zawodników ze Świdnicy pozwoliło zachować realne szanse na awans.

Nie łatwą przeprawę mieli szczypiorniści MKS-u Poznań, którzy dwiema bramkami pokonali na wyjeździe OSiR Komprachcice. Gospodarze w tym meczu prowadzili tylko raz, było to po pierwszej akcji spotkania. Z upływem czasu do głosu dochodzili zawodnicy Domana Leitgebera. Do przerwy prowadzili już pięcioma bramkami. Komprachciczanie rzucili się do ataku, lecz przyjezdni nie pozwolili im na bliski kontakt. Dopiero w końcówce spotkania poznański zespół rozluźnił swoje szeregi i gospodarze odrobili część strat. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem MKS-u 35:33. Kolejne zwycięstwo odniósł lider z Leszna, który w derbach Wielkopolski pokonał Spartę Oborniki. Gospodarze sobotniej potyczki długo stawiali opór wyżej notowanemu rywalowi, jednak lepsze przygotowanie i warunki fizyczne przyjezdnych wzięły górę.

Drugi punkt w obecnych rozgrywkach zdobyli zawodnicy beniaminka z Nowej Soli. SPR Jurist zremisował na własnym parkiecie z Pogonią Oleśnica. Remis zajmującego ostatnią pozycję w tabeli Jurista jest sporą niespodzianką w tej kolejce. Przez większość część spotkania żaden zespół nie potrafił odskoczyć rywalowi na kilka bramek a gra toczyła się głównie "bramka za bramkę". Ciekawe widowiska obejrzeli kibice zgromadzeni w Kościanie oraz Grodkowie. Do Wielkopolski przyjechał drugi zespół Zagłębia Lubin, który dzielnie walczył do ostatniej minuty o korzystny dla siebie wynik. Niestety dla lubinian po ciekawym widowisku punkty pozostały w Kościanie.

Czwarte zwycięstwo z rzędu odnieśli zawodnicy Olimpu Grodków. We własnej hali pokonali rywala zza miedzy, Orlika Brzeg. Gospodarze szybko wypracowali sobie kilkubramkową przewagę, której nie oddali już do końca spotkania i po raz kolejny pewnie zdobyli 2 punkty. Komplet punktów na swoje konto dopisują również zawodnicy Żagwi Dzierżoniów. Na własnym parkiecie pokonali dwunasty Krokus Bystrzyca Kłodzka. Goście tylko przez pierwsze 30 minut zagrażali gospodarzom. W drugiej odsłonie podopieczni Jacka Spiechowicza podkręcili tempo. Pewnie, bo aż dwunastoma bramkami pokonali drużynę z Bystrzycy Kłodzkiej.

15 kolejka - 29/30.01.2011

ŚKPR Świdnica - Szczypiorno Kalisz 21:20 (10:10)

Żagiew Dzierżoniów - Krokus Bystrzyca Kłodzka 33:21(10:9)

OSiR Komprachcice - MKS Poznań 33:35 (16:21)

Tęcza Kościan - Zagłębie II Lubin 32:28 (18:14)

Olimp Grodków - Orlik Brzeg 27:22

Sparta Oborniki Wlkp. - Arot Astromal Leszno 21:31 (14:14)

SPR Jurist Nowa Sól - Pogoń Oleśnica 26:26 (16:15)

Tabela II Liga Mężczyzn gr. I

<B>P</b> <B>Drużyna</b> <B>M</b> <B>Z</b> <B>R</b> <B>P</b> <B>Bramki</b> <B>Pkt</b>

Grupa II

O meczach liderów tej grupy nie ma co się za bardzo rozpisywać. Zarówno Wybrzeże jak i Pomezania ponownie pokonały swoich rywali. Pierwsze w tabeli Wybrzeże Gdańsk pokonało u siebie Szczypiorniaka Olsztyn aż 28 bramkami, do przerwy tracąc ich zaledwie siedem. Wysokie zwycięstwo odniosła także druga w tabeli Pomezania Malbork, która na wyjeździe pokonała MKS Grudziądz 13 bramkami. Wydaję się więc, że szkoleniowcy obu ekip bóle głowy będą mieli dopiero w ostatniej kolejce sezonu, w której Wybrzeże podejmie Pomezanię.

Dużo radości swoim kibicom dostarczyli zawodnicy Gwardii Koszalin, którzy pokonali trzeci AZS UWM Olsztyn. Akademicy bardzo kiepsko zagrali w pierwszych 30 minutach, zdobywając zaledwie 11 bramek tracąc jednocześnie 18. W drugiej odsłonie zawodnicy Karola Adamowicza rzucili się do odrabiania strat. Jednak przewaga wywalczona przez gospodarzy była zbyt duża i tylko częściowo udało się gościom odrobić straty. Gwardia dzięki temu zwycięstwu przesunęła się z szóstej na czwartą pozycję w tabeli, tracąc do sobotniego rywala tylko dwa punkty.

Po zwycięstwie przyszedł czas na porażkę. Tak wyglądała gra zawodników Sokoła Gdańsk. W poprzedniej kolejce gdańszczanie zdobyli pierwsze punkty w sezonie. W ten weekend nie potrafili powtórzyć zeszłotygodniowego wyczynu. Przegrali na wyjeździe z LKS Kęsowo 30:22.

13 kolejka - 29/30.01.2011

MKS Grudziądz - Polski Cukier Pomezania Malbork 25:38 (13:19)

Wybrzeże Gdańsk - WBS-Bank Szczypiorniak Olsztyn 47:19 (24:7)

Gwardia Koszalin - AZS UWM Olsztyn 36:31 (18:11)

LKS Kęsowo - Sokół Gdańsk 30:22 (16:12)

AZS PG Gdańsk - Alfa 99 Strzelno - przełożony na 19.02.2011 r.

Grupa III

Podsumowanie spotkań tej grupy rozpoczniemy od pojedynku w Konstantynowie Łódzkim pomiędzy Włókniarzem a Deltą Radom. Spotkanie od początku stało na dobrym poziomie. Gra była do tego bardzo wyrównana. Do przerwy na tablicy wyników widniał wynik remisowy 15:15. Najwięcej emocji dostarczyła jednak końcówka. Na niespełna 10 minut do końcowego gwizdka trzybramkowe prowadzenie objęli gospodarze i wydawało się, że to oni zostaną zwycięzcami tego pojedynku. Trener radomian Mariusz Grela zaczarował chyba swoich podopiecznych, ponieważ goście wygrali końcowy fragment spotkania 5:1 a całe spotkanie 27:26. Szczęśliwe zwycięstwo pozwoliło zespołowi Delty zrównać się punktami z piątym MOKS-em.

Nie zachwycił swoją grą w tej kolejce lider z Warszawy. Pokonał na wyjeździe Pabiks Pabianice, jednak gra zawodników ze stolicy jest daleka od ideału. Wpływ na taki stan rzeczy mogą mieć liczne kontuzje w warszawskim zespole. Oba zespoły mecz rozpoczęły dość nerwowo a pierwsza bramka padła dopiero w 4 minucie gry. Chwilowe prowadzenie objęli nawet gospodarze, lecz szybko zostali ustawieni przez przyjezdnych. Do przerwy goście wypracowali sobie bezpieczną przewagę. Po przerwie do natarcie ruszyli gospodarze, którym udało się zmniejszyć stratę do trzech bramek. Na więcej pabianiczanom zabrakło sił. Dla ZEPTER-a było to już 11 zwycięstwo w rozgrywkach i z kompletem punktów pewnie przewodzą w ligowej tabeli.

Drugą porażkę w drugiej kolejce rundy rewanżowej ponieśli szczypiorniści MOKS-u Słoneczny Stok Białystok. Tym razem musieli uznać wyższość trzeciej w tabeli Anilanie Łódź. Pomimo już dwóch porażek w tej rundzie białostoczanie zajmują dobrą piątą pozycję w ligowej tabeli. Dziewiąte zwycięstwo w sezonie odniósł zespół AZS AWF Biała Podlaska, który w akademickich derbach pokonał AZS UMCS Lublin. Zwycięstwo biało-podlaszczan pewne i zasłużone. Zawodnicy AWF-u z 19 punktami umocnili się na pozycji wicelidera.

Bardzo ciekawe spotkanie obejrzeli kibice w Legionowie. Gospodarze w starciu z Trójką Ostrołęką zdobyli drugi w tym sezonie punkt. Zawodnicy obu zespołów potraktowali to spotkanie bardzo poważnie i czasami grali za agresywnie. Zawodnicy obu ekip na ławce kar spędzili ponad 30 minut. Sędziowie pokazali do tego dwie czerwone kartki. Ostrołęczanie nie zaliczą tego spotkania do udanych. Zawodziła ich skuteczność a do tego kontuzji doznał jeden z najlepszych zawodników w II lidze Artur Choroszewski, bez którego zespół z Ostrołęki być może będzie musiał sobie radzić przez najbliższych parę spotkań.

11 kolejka - 29/30.01.2011

Włókniarz Konstantynów - Delta Radom 26:27 (15:15)

AZS UMCS Lublin - AZS AWF Biała Podlaska 25:33 (11:16)

SPR Pabiks Pabianice - ZEPTER AZS UW Warszawa 24:28 (11:17)

MUKS Legionowo - Trójka Ostrołęka 25:25 (10:12)

MOKS Słoneczny Stok - AZS UŁ PŁ Anilana Łódź 28:34 (16:19)

Grupa IV

Wysoko poprzeczkę zawiesili szczypiorniści Unii Tanrów, którzy minimalnie ulegli zawodnikom z Sandomierza. Wiślacy przystępowali do tego pojedynku jako faworyci. W pierwszej rundzie pokonali tarnowian aż 23 bramkami. Ten mecz był zupełnie inny. Gospodarze sobotniego spotkania przed rundą rewanżową dokonali kilku wzmocnień w zespole, które dały efekty od pierwszych minut, Gospodarze cały czas trzymali rękę na pulsie i nie pozwolili rozpędzić się Wiśle. Wynik praktycznie przez całe spotkanie "kręcił" się wokół remisu. Lepsi okazali się goście, dla których było to bardzo trudne spotkanie. Najbardziej cieszą ich jednak kolejne dwa punkty.

W tej grupie lider jest wciąż nie do zatrzymania. I tak chyba będzie aż do spotkań z Vive oraz Wisłą. Tym razem na drodze Viret-u stanęła Juvenia Rzeszów. Jednak tak szybko jak stanęła do boju, tak też szybko z niego odpadła. Szczypiorniści prowadzeni przez Jakuba Bobera szybko przekonali się jaką siłą dysponuje najlepszy zespół obecnych rozgrywek. Po kilku minutach wiadome było kto zostanie zwycięzcą tego pojedynku a do przerwy gospodarze prowadzili już 13 bramkami. W drugiej części zawodnicy Viret-u systematycznie powiększali swoje prowadzenie, które po końcowym gwizdku wyniosło 21 bramek.

Udanie rozpoczęli drugą rundę zawodnicy Vive II Kielce, którzy na wyjeździe ograli Górnika Sosnowiec. Szczypiorniści rezerw Mistrza Polski problem z gospodarzami mieli do 12 minuty, w której przegrywali 7:6. Później zaczęli zdobywać bramki seriami, przy biernej postawie sosnowieckiej defensywy. Do przerwy podopieczni Wojciecha Nabielskiego zdołali zniwelować stratę do trzech bramek. Goście z Kielc konsekwentnie grali w ataku i tym samym odebrali gospodarzom nadzieję na jakiekolwiek punkty. Dla Górników była to czwarta porażką z rzędu a ostatnie punkty zdobyli 20 listopada ubiegłego roku.

Ostatnie miejsce w tabeli opuściła Polonica Kielce, która na własnym parkiecie w dość łatwy sposób rozprawiła się z Orłem Przeworsk. Kielczanie dość szybko wypracowali sobie przewagę. W drugiej połowie udowodnili, że w tym dniu są drużyną lepsza i odnieśli zasłużone zwycięstwo. Ósmej porażki w sezonie doznał zespół KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Tym razem musiał uznać wyższość zawodników z Bytomia, dla których było to drugie w tej rundzie a trzecie z rzędu zwycięstwo.

Unia Tarnów - Wisła Sandomierz 30:32 (13:14)

Górnik Sosnowiec - Vive II Kielce 27:34 (12:15)

Viret CMC Zawiercie - Juvenia Rzeszów 47:26 (25:12)

MOSM Trrol Bytom - KSZO Ostrowiec Św. 31:26 (15:9)

Polonica Kielce - Orzeł Przeworsk 42:27 (20:16)