Puchar Asobal Ligi: Triumf FC Barcelony, zespół Jurkiewicza odpadł w półfinale (wideo)

W dniach 21-22 grudnia w hiszpańskim Leon rozegrany został XXII Puchar Asobal Ligi. Triumf w tych rozgrywkach przypadł najlepszej drużynie Starego Kontynentu sezonu 2010/2011 - FC Barcelonie Intersport.

Paweł Nowakowski

W Leon o Puchar Asobal Ligi rywalizowały cztery zespoły. Mistrzowie Hiszpanii - FC Barcelona Intersport, wicemistrzowie kraju - Atletico Madryt, Reale Ademar Leon i Cuatro Rayas Valladolid.

W pierwszym półfinale z gospodarzami turnieju - Reale Ademar Leon rywalizowało Atletico Madryt Mariusza Jurkiewicza. Wicemistrzowie Hiszpanii mieli bardzo ciężką przeprawę z ekipą Ademar Leon. Do przerwy na tablicy wyników był remis - 13:13. Na kwadrans przed zakończeniem spotkania zanosiło się na sensację sporego kalibru, bowiem Atletico przegrywał już 18:24, głównie za sprawą dobrze broniącego Venio Loserta. Podopieczni Talanta Dujshebaeva zdołali wyjść z opresji i na pięć minut przed końcem prowadzili jedną bramką. Ademar Leon walczył jednak do samego końca. Na piętnaście sekund przed końcową syreną bramkę na wagę awansu do finału zdobył Antonio Robledo. Sensacja stałą się faktem, Atletico przegrało 27:28 i nie awansowało do finału!

W drugim półfinale nie było niespodzianki. Triumfator Ligi Mistrzów sezonu 2010/11 - FC Barcelona Intersport bez większych problemów pokonała 32:26 uczestnika wrześniowego turnieju o "dziką kartę" - Cuatro Rayas Valladolid. Pierwszoplanowymi postaciami w Dumie Katalonii był tercet rozgrywających Raul Entrerrios - Laszlo Nagy - Siarhei Rutenka, który zdobył łącznie 18 bramek.

Finałowa konfrontacja była pełna dramaturgii, choć początek meczu na to nie wskazywał, bowiem od mocnego uderzenia rozpoczęła Blaugrana - 8:3 (12'). Na przerwę podopieczni Xaviego Pascuala schodzili z przewagą trzech trafień. Ademar Leon cały mecz gonił Barcelonę. Pościg okazał się skuteczny, bowiem na sześć minut przed końcem po trafieniu Carlosa Ruesgi gospodarze przegrywali jedynie 24:25. Bramki obrotowego Cedrica Sorhaindo i Siarhei Rutenki zapewniły po niezwykle emocjonującym pojedynku minimalne zwycięstwo Barcelony, która wywalczyła pierwsze trofeum w sezonie 2011/12.

Wcześniej bowiem we wrześniowym meczu o Superpuchar Asobal Ligi musiała uznać wyższość Atletico Madryt.