ME: Szwecja lepsza od Czech, wymęczone zwycięstwo Niemców nad Macedonią

Dobiegła końca druga kolejka w grupie B mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych. Czwarty zespół świata - Szwedzi pokonali Czechów 33:29, z kolei Niemcy po niezwykle dramatycznym meczu pokonali Macedonię 24:23.

Paweł Nowakowski

Początek konfrontacji czesko-szwedzkiej był wyrównany, obie drużyny toczyły rywalizacje "bramka za bramkę". Szwedzi dopiero po upływie pierwszych piętnastu minut wypracowali większą przewagę - 13:9 (18'). Czechom udało się nieco zniwelować straty - do szatni schodzili z dwubramkową stratą dla czwartej drużyny ubiegłorocznych MŚ.

Po zmianie stron Czesi dzielnie stawiali czoła faworyzowanej ekipie Trzech Koron. Kluczowym momentem meczu okazała się 45 minuta. Trzy trafienia z rzędu Niclasa Ekberga dały Szwedom bezpieczną zaliczkę - 27:22. Mimo pościgu naszym południowym sąsiadom nie udało się odwrócić losów meczu. Szwecja pokonała Czechy 33:29, a bohaterem spotkania był prawoskrzydłowy Ekberg - autor 10 trafień.

Znacznie bardziej dramatyczny przebieg miało spotkanie Macedonia - Niemcy. Podopieczni Martina Heubergera po porażce z Czechami byli pod ścianą - porażka oznaczała brak awansu z fazy grupowej.  Jedynie na początku mistrzowie świata z 2007 roku zaczęli z impetem - 3:0 (4'). Macedończycy błyskawicznie wyrównali stan meczu.

Do samego końca trwała wymiana ciosów. W 57 minucie Macedończycy wyszli na prowadzenie 23:22. Ostatnei słowo należało jednak do Niemców - bramki Patricka Wiencka i Uwe Gensheimera dały Niemcom upragnione zwycięstwo, które rodziło się w ogromnych bólach i mękach.

Czechy - Szwecja 29:33 (17:19)

Czechy: Galia, Stochl - Jicha 7, Filip 6, Nocar 5, Vrany 3, Sklenak 3, Juricek 2, Horak 2, Kubes 1, Vitek, Motl, Sobol.

Szwecja: Sjostrand, Palicka - Ekberg 10, Lundstrom 6, K. Andersson 5, Larholm 4, Ekdahl Du Rietz 3, Doder 2, Nilsson 2, Stenbacken 1, Jakobsson, Karlsson, Jernemyr.

Macedonia - Niemcy 23:24 (12:12)

Macedonia: Angelov, Ristovski - K. Lazarov 7, Stoilov 6, Mojsovski 4, Manaskov 2, Angelovski 2, Alushovski 1, Mirkulovski 1, Temelkov, Mitkov, Jonovski, Markoski.

Niemcy: Lichtlein, Heinevetter - Kaufmann 6, Gensheimer 3, Theuerkauf 3, Pfahl 2, Wiencek 2, Glandorf 2, Christophersen 2, Sprenger 2, Groetzki 1, Haas 1, Klein, Roggisch.