Festiwal nieskuteczności - relacja z meczu Polska - Macedonia

Po raz kolejny wielki horror dostarczyli polscy szczypiorniści. Podopieczni Bogdana Wenty mimo heroicznej walki musieli jednak uznać wyższość Macedonii 25:27 (12:18). O porażce biało-czerwonych zadecydowała fatalna skuteczność rzutowa.

Paweł Nowakowski

- Mecz z Macedonią urasta do rangi naszego finału finałów - mówił szkoleniowiec polskiej reprezentacji Bogdan Wenta. Polacy pojedynek z Macedonią mimo zapowiedzi o zneutralizowaniu Kirila Lazarova, rozpoczęli swoim podstawowym ustawieniem 6-0. Początek spotkania lepszy w wykonaniu rywali 1:4 (5').

Jakby tego było mało kilka minut później biało-czerwoni grali w podwójnym osłabieniu, bowiem na ławkę kar powędrowali kolejno Bartosz Jurecki i Tomasz Tłuczyński.
Skutecznie wykorzystali to podopieczni Zvonko Shundovskiego. Agresywna obrona Macedończyków sprawiała Polakom sporo problemów, na domiar złego nie funkcjonowała druga linia. Widząc to Bogdan Wenta w 14 minucie przy wyniku 4:9 poprosił o czas.

Gra nie uległa jednak zmianie mimo kilku personalnych roszad w składzie biało-czerwonych. Fatalną zmianę dał Krzysztof Lijewski (2/7), a przewaga Macedończyków drastycznie rosła w oczach - 8:15 (21'), głównie dzięki zabójczym kontratakom. Kapitalne zawody w bramce Macedonii rozgrywał Borko Ristovski, broniąc na 50 procentowej skuteczności!

Do przerwy Macedonia w pełni zasłużenie schodziła z zaliczką sześciu bramek - 12:18 (30'). W szeregach Polaków w pierwszej połowie Polaków należy wyróżnić jedynie Bartosza Jureckiego i Tomasza Tłuczyńskiego. Kompletnie nie funkcjonowała defensywa, co przełożyło się na bardzo słabą dyspozycję bramkarzy (3/21 - 14%).

Po zmianie na lewym skrzydle Tłuczyńskiego zastąpił Adam Wiśniewski, który po raz kolejny aktywnie pracował jako wysunięty obrońca. Macedończycy zaczęli opadać z sił, popełniając coraz większą liczbę technicznych błędów, dzięki czemu Polacy mozolnie odrabiali straty - 17:20 (41').

Kiedy wydawało się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, nagle w poczynania Polaków wkradła się nerwowość. Biało-czerwoni zbyt szybko podejmowali decyzje rzutowe, swoje zrobili również islandzccy sędziowie, podejmując kilka kontrowersyjnych decyzji - 18:24 (50').

Polskiej kadry nie podłamała również kara Michała Jureckiego. Polacy w osłabieniu rzucili dwie bramki, nie tracąc żadnej i odżyły nadzieje na odwrócenie losów meczu - 22:25 (55'). Orły Wenty do końca spotkania grały niezwykle heroicznie. Minutę przed końcem biało-czerwoni przegrywali jedynie 25:27, do końca spotkania grając w przewadze. Rzut Michała Jureckiego obronił jednak Ristovski i ze zwycięstwa cieszyli się Macedończycy.

Polacy zachowali jeszcze szanse na półfinał. W ostatnim spotkaniu muszą pokonać Niemców (25.01), wcześniej jednak nasi zachodni sąsiedzi muszą przegrać z Duńczykami. Ci ostatni z kolei muszą w ostatnim meczu przegrać ze Szwecją. Kibicować trzeba również Serbom, by do końca II rundy odnosili same zwycięstwa. Wówczas półfinał z udziałem Polaków stanie się faktem.

Fotorelacja ->

Bogdan Wenta: Gra znów nam się rozmyła ->

Bartłomiej Jaszka: Kolejny mecz zaczęliśmy źle ->

Bartosz Jurecki po meczu z Macedonią: Bohaterem znów bramkarz rywali -> Patryk Kuchczyński po meczu z Macedonią: Od początku mi się nie układało ->