KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Podsumowanie okna transferowego w Europie

Czołowe kluby Europy kończą przygotowania i rozpoczynają kolejny sezonu zmagań w europejskich pucharach. Podsumowujemy najciekawsze transakcje tegorocznego okna transferowego.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Kiel ucieka, przebudowa w Mannheim

Podobnie jak w minionych latach, najciekawsze ruchy transferowe na europejskim rynku wykonali przedstawiciele niemieckiej DKB Handball Bundesligi. Niezwykle silną kadrę wzmocnili zeszłoroczni tryumfatorzy rozgrywek Ligi Mistrzów, THW Kiel. Działacze popularnych Zebr jeszcze przed otwarciem okna transferowego potwierdzili zatrudnienie m.in. Marko Vujina, René Toft Hansena oraz Gudjona Valur Sigurdssona, a w piątek poinformowali o dojściu do porozumienia z jednym z najlepszych prawoskrzydłowych świata, Niclasem Ekbergiem. Z ekipą Alfreda Gislasona pożegnała się piątka szczypiornistów, wśród których najbardziej bolesna może być strata Kima Anderssona. Pomimo tego faktu, Zebry będą jednym z głównych faworytów do obrony tytułów na krajowym i europejskim podwórku.

Na całkowitą przebudowę kadry zdecydowali się działacze Rhein-Neckar Löwen, którzy nie mogli zaliczyć minionych rozgrywek do udanych. Z zespołem Lwów z Mannheim pożegnali się dwaj polscy szczypiorniści, Karol Bielecki i Krzysztof Lijewski, którzy wraz z Ivanem Cupiciem przenieśli się do Vive Targi Kielce. Grę w Berlinie wybrał Borge Lund, a do Paryża powędrował Robert Gunnarsson. Nowymi twarzami w ekipie Gudmundura Gudmundssona będą natomiast Niklas Landin Jacobsen, Kim Ekdahl Du Rietz oraz Alexander Petersson. Zwiastuje to całkowitą zmianę stylu gry zespołu z Mannheim.

Pozostali przedstawiciele Bundesligi nie decydowali się na tak spektakularne ruchy. Spokojnie było zarówno w Flensburgu, jak i w Magdeburgu. Ciekawych wzmocnień dokonały berlińskie Lisy, które oprócz wspomnianego już Borge Lunda zakontraktowały Konstantina Igropulo. W Hamburgu postawiono natomiast na wzmocnienie obrotu i skrzydła, stąd transfery Szwedów Fredrika Petersena oraz Andreasa Nilssona.
Zatrudnienie Marko Vujina było jednym z najbardziej interesujących ruchów w Bundeslidze Zatrudnienie Marko Vujina było jednym z najbardziej interesujących ruchów w Bundeslidze
Pora na detronizację Montpellier? Przejęcie przez katarskich szejków Paris Handball, dwunastej drużyny minionych rozgrywek francuskiej LNH, nadało nowy wymiar zmaganiom szczypiornistów nad Sekwaną. Nie liczący się z gotówką przedstawiciele klubu ze stolicy Francji dokonali najbardziej spektakularnych transferów tego lata, zatrudniając m.in. Mikkela Hansena, Luca Abalo oraz Didiera Dinarta. Budowany naprędce zespół może okazać się objawieniem tegorocznych rozgrywek, lecz powodzenie tego projektu nie jest pewne. Wszystko w rękach nowego szkoleniowca paryżan, Philippe'a Gardenta. Broniący tytułu mistrzowskiego szczypiorniści Montpellier HB spokojnie podchodzą do rywalizacji z PSG. Ekipa Nikoli Karabaticia nie dokonała tak "głośnych" transferów jak ich rywale, jednak pozyskanie Erlenda Mamelunda, Petara Metlicicia oraz Cristiana Malmagro to spore wzmocnienie kadry. Sporo w rozgrywkach ligi francuskiej namieszać mogą także zawodnicy Chambery Savoie HB, których szeregi zasilili bracia Bertrand i Guillaume Gille. Osłabieniem będzie jednak odejście z klubu dotychczasowego lidera drugiej linii, Xaviera Barachet.
Mikkel Hansen wybrał występy w francuskiej LNH Mikkel Hansen wybrał występy w francuskiej LNH
Balić ma dać mistrzostwo

Na Półwyspie Iberyjskim zmagania na rynku transferowym po raz kolejny skupiły się wokół dwóch czołowych ekip Ligi Asobal - BM Atletico Madryt oraz FC Barcelony Intersport. Los Colchoneros, którzy od kilku lat zmagają się z większymi bądź mniejszymi problemami finansowymi, musieli pogodzić się z odejściem Luca AbaloDidiera Dinarta oraz Alberto Entrerriosa. Zespół Talanta Dujshebaeva wzmocniony został jednak takimi postaciami jak Xavier Barachet, Jakov Gojun oraz Ivano Balić, który ma przywrócić drużynie Mariusza Jurkiewicza prym w rozgrywkach krajowych i europejskich.

Tytuł mistrzowski postarają się obronić szczypiorniści Blaugrany, których szeregi opuścili Konstantin Igropulo, Marco Oneto Zuniga, Christian Ugalde oraz dotychczasowy kapitan, Laszlo Nagy. Nazwiska zatrudnionych w ich miejsce Angela Montoro Cabello, Eduardo Garbindo oraz Martina Stranovsky'ego nie powalają jednak na kolana. O powtórzenie zeszłorocznych rezultatów będzie niezwykle trudno zawodnikom Reale Ademar León. Znajdujący się na skraju bankructwa klub opuścili wszyscy czołowi zawodnicy, a kadra zespołu wzmocniona została młodymi graczami. Czy wystarczy to na wywalczenie miejsca gwarantującego grę w Lidze Mistrzów?
Luc Abalo nie będzie już zachwycał swą grą kibiców w Hiszpanii Luc Abalo nie będzie już zachwycał swą grą kibiców w Hiszpanii
Veszprem rusza na podbój Europy

Jednym z głównych aktorów tegorocznego rynku transferowego bez wątpienia okazali się działacze mistrza Węgier, MKB Veszprém. Sporym sygnałem do zmian było odejście z klubu wieloletniego trenera i twórcy sukcesów Węgrów, Lajosa Mocsaia. Jego następcą został Antonio Carlos Ortega, który przeprowadził małą hiszpańską rewolucję, ściągając czterech szczypiornistów wprost z czołowych klubów Półwyspu Iberyjskiego. Na szczególną uwagę zasługuje powrót do ojczyzny Laszlo Nagy'a. Jeden z najlepszych rozgrywających na świecie ma poprowadzić Veszprem to TOP4 Ligi Mistrzów.

Spektakularnym upadkiem zakończył się projekt duńskiego multimilionera Jespera "Kasi" Nielsena. Właściciel sieci Pandora wycofał się ze sponsoringu AG Kopenhagi pomimo zeszłorocznych sukcesów duńskiego klubu i szumnych zapowiedzi związanych z nadchodzącymi rozgrywkami. Upadającą Kopenhagę opuściła większość kadry zespołu (Olafur Stefansson nadal pozostaje bez klubu), a jedynie czterech zdecydowało graczy się na występy w zespole KIF Kopenhaga, powstałym z fuzji drużyn z Kolding i Kopenhagi. Czołowymi postaciami KIF mają zostać Kim Andersson, Kasper Hvidt oraz Lars Jorgensen.

O sporym osłabieniu mogą mówić także kibice wicemistrza Danii, Bjerringbro-Silkeborg. Ekipa znad Gudeny co prawda skorzystała na upadku AG Kopenhagi i wystąpi w Lidze Mistrzów, lecz jej szeregi opuścili m.in. Niklas Landin Jacobsen i Fredrik Petersen. Słaba kondycja finansowa zmusiła także działaczy RK Croatii Osiguranje Zagrzeb do zrezygnowania z usług czołowych zawodników - Ivano Balicia, Marko Kopljara, Marina Sego oraz Manuela Strleka.

Na europejskich parkietach dochodzi do kolejnego przetasowania sił. Upadki lub osłabienia klubów z Kopenhagi, Ademar León, Zagrzebia i Bjerringbro-Silkeborga spróbują wykorzystać inne zespoły. Czy wśród nich znajdzie się polski klub?
Niklas Landin opuścił Bjerringbro-Silkeborg i przeniósł się do Niemiec Niklas Landin opuścił Bjerringbro-Silkeborg i przeniósł się do Niemiec
HSV Hamburg

Przybyli:
Max-Henri Herrmann (TSV Dormagen)
Andreas Nilsson (IFK Skövde)
Fredrik Petersen (AG Kopenhaga)
Stefan Terzić (RK Borac Banja Luka)
Enid Tahirović (Frisch Auf Göppingen)

Odeszli:

Zoran Djordjic - koniec kariery
Bertrand Gille (Chambéry Savoie HB)
Guillaume Gille (Chambéry Savoie HB)
Renato Vugrinec (RK Maribor Branik)

THW Kiel

Przybyli:
Niclas Ekberg (AG Kopenhaga)
Gudjon Valur Sigurdsson (AG Kopenhaga)
Rene Toft Hansen (AG Kopenhaga)
Patrick Wiencek (VfL Gummersbach)
Marco Vujin (MKB Veszprém)

Odeszli:
Kim Andersson (KIF Kopenhaga)
Milutin Dragicevic (HCM Constanta)
Henrik Lundström (Redbergslids Göteborg)
Daniel Kubes (MT Melsungen)
Tobias Reichmann (HSG Wetzlar)

Füchse Berlin

Przybyli:
Konstantin Igropulo (FC Barcelona Intersport)
Maximilian Kroll (zespół juniorów)
Borge Lund (Rhein-Neckar Löwen)
Jonas Thümmler (zespół juniorów)

Odeszli:
Alexander Petersson (Rhein-Neckar Löwen)
Jonathan Stenbäcken (MT Melsungen)

Rhein-Neckar Löwen

Przybyli:
Kim Ekdahl Du Rietz (HBC Nantes)
Matthias Gerlich (TV 05/07 Hüttenberg)
Gedeon Guardiola (San Antonio)
Isaias Guardiola (BM Atletico Madryt)
Nils Kretschmer (VfL Bad Schwartau)
Niklas Landin (Bjerringbro-Silkeborg)
Jonas Maier (SG Kronau/Östringen)
Alexander Petersson (Füchse Berlin)
Marius Steinhauser (HG Oftersheim/Schwetzingen)
Yassine Taieb (DBHB Dijon)

Odeszli:
Karol Bielecki (Vive Targi Kielce)
Ivan Cupić (Vive Targi Kielce)
Henning Fritz - koniec kariery
Robert Gunnarsson (Paris Handball)
Krzysztof Lijewski (Vive Targi Kielce)
Borge Lund (Füchse Berlin)
Michael Müller (HSG Wetzlar)
Niklas Ruß (SG Leutershausen)

SG Flensburg-Handewitt

Przybyli:
Morten Dibbert (drużyna juniorów)
Maik Machulla (ASV Hamm-Westfalen)
Steffen Weinhold (TV Großwallstadt)
Malte Voigt (drużyna juniorów)

Odeszli:
Lars Bastian (SV Henstedt-Ulzburg)
Tamas Mocsai (TSV Hannover-Burgdorf)
Viktor Szilagyi (Bergischer HC)

SC Magdeburg

Przybyli:
Stefan Kneer (TV Großwallstadt)
Moritz Schäpsmeier (TV Großwallstadt)

Odeszli:
Damir Doborac (HCM Constanta)
Einar Holmgeirsson (IR Reykjavik)

FC Barcelona Intersport

Przybyli:
Angela Montoro Cabello (Reale Ademar León)
Eduardo Gurbindo (Cuatro Rayas Valladolid)
Martin Stranovsky (Reale Ademar León)

Odeszli:
Konstantin Igropulo (Füchse Berlin)
Laszlo Nagy (MKB Veszprém)
Marco Oneto (MKB Veszprém)
Cristian Ugalde (MKB Veszprém)

BM Atletico Madryt

Przybyli:
Ivano Balić (Croatia Osiguranje Zagrzeb)
Xavier Barachet (Chambéry Savoie HB)
Alvaro Ferrer (Reale Ademar León)
Jakov Gojun (Croatia Osiguranje Zagrzeb)
Josep Masachs (Caja3 BM Aragón)
Angel Romero (Cuatro Rayas Valladolid)

Odeszli:
Luc Abalo (Paris Handball)
Didier Dinart (Paris Handball)
Alberto Entrerrios (HBC Nantes)
Isaias Guardiola (Rhein-Neckar Löwen)
Chema Rodriguez (MKB Veszprém)

Reale Ademar León

Przybyli:
Matej Asanin (Croatia Osiguranje Zagrzeb)
Manolo Cadenas - trener
Djordje Golubovic (Partizan Belgrad)
Inaqui Malumbres (Caja3 BM Aragón)
Vladimir Vranjes (RK Borac Banja Luka)
Faruk Vrazalic (Sloga Doboj)

Odeszli:
Vicente Alamo (Benfica Lizbona)
Juan Andreu (TSV Hannover-Burgdorf)
Rafael Baena (US Creteil)
Angel Montoro Cabello (FC Barcelona Intersport)
Dalibor Cutura (Sporting Lizbona)
Adrien Di Panda (Saint Raphael Var HB)
Antonio Garcia (Paris Handball)
Venio Losert (KIF Kolding)
Isidoro Martinez - trener
Martin Stranovsky (FC Barcelona Intersport)

Pozostałe drużyny:

MKB Veszprém

Przyjdą:
Iman Jamali
Laszlo Nagy (FC Barcelona Intersport)
Marco Oneto (FC Barcelona Intersport)
Antonio Carlos Ortega - trener
Chema Rodriguez (BM Atletico Madryt)
Cristian Ugalde (FC Barcelona Intersport)

Odejdą:
Lajos Mocsai - trener
Marko Vujin (THW Kiel)

Montpellier Agglomeration HB

Przybyli:
Cristian Malmagro (AG Kopenhaga)
Erlend Mamelund (Haslum HK)
Petar Metlicić (Celje Pivovarna Lasko)

Odeszli:
Mladen Bojinović (Paris Handball)
Samuel Honrubia (Paris Handball)
Remi Salou (Tremblay)
Richard Stochl (Chekhovskie Medvedi)
Nicolas Zens (Nimes)

Chambery Savoie HB

Przybyli:
Bertrand Gille (HSV Hamburg)
Guillaume Gille (HSV Hamburg)
Kevynn Nyokas (Paris Handball)
Marko Panić (RK Borac Banja Luka)

Odeszli:
Xavier Barachet (BM Atletico Madryt)
Thomas Capella
Philippe Gardent (Paris Handball) - trener
Guillaume Marroux (Besancon)
Benjamin Massot-Pellet (Billere)
Yannick Palma
Pierre Paturel (Besancon)
Bertrand Roine (Lakhwiya Doha)

Paris Handball

Przybyli:
Luc Abalo (BM Atletico Madryt)
Mladen Bojinović (Montpellier Agglomeration)
Didier Dinart (BM Atletico Madryt)
Antonio Garcia (Reale Ademar León)
Philippe Gardent (Chambéry Savoie HB) - trener
Robert Gunnarsson ((Rhein-Neckar Löwen)
Asgeir Örn Hallgrimsson (TSV Hannover-Burgdorf)
Mikkel Hansen (AG Kopenhaga)
Samuel Honrubia (Montpellier Agglomeration)
Marko Kopljar (Croatia Osiguranje Zagrzeb)
Thierry Perreux (Villeurbanne) - trener
Jose Manuel Sierra (Cuatro Rayas Valladolid)

Odeszli:
Francois Berthier - trener
Belgacem Filah
Goran Kozomara
Laurent Lagier-Pitre (US Creteil)
Kevynn Nyokas (Chambéry Savoie HB)

RK Croatia Osiguranje Zagrzeb

Przybyli:
Bojan Skoko (RK Cimos Koper)
Lovro Sprem (drużyna juniorów)

Odeszli:
Ivano Balić (BM Atletico Madryt)
Gyula Gal
Jakov Gojun (BM Atletico Madryt)
Marko Kopljar (Paris Handball)
Marin Sego (Orlen Wisła Płock)
Manuel Strlek (Vive Targi Kielce)
Ljubo Vukić (Mieszko Brześć)

Bjerringbro-Silkeborg

Przyjdą:
Benjamin Jakobsen (Skanderborg Handbold)
Chris Jorgensen (Nordsjaelland Handbold)
Casper U. Mortensen (Viborg HK)
Dane Sijan (Viborg HK)
Henrik Toft Hansen (AG Kopenhaga)
Claus Uhrenholt (Team Tvis-Holstebro) - trener

Odejdą:
Kasper Young Andersen (wypożyczenie do Sztokholmu)
Robert Arrhenius (IFK Skövde)
Nikolaj Jacobsen (Aalborg Handbold) - trener
Niklas Landin (Rhein-Neckar Löwen)
Espen Lie Hansen (Dunkerque)
Frederik Petersen (AG Kopenhaga)
Audrey Touzolana (Tremblay)
Miha Zvizej (Toulouse)

Rywale Orlen Wisły Płock w "dzikiej karcie" (HSV na początku zestawienia)

Saint Raphael Var HB

Przybyli:
Adrien Di Panda (Reale Ademar León)

Odeszli:
Kevin Bonnefoi (Istres)
Adrien Claire (Besancon)
Clement Marmounier (Angers)
Mykola Stetsyura (Dinamo Mińsk)

RK Cimos Koper

Przybyli:
Novak Bosković (Maccabi Rishon)
Nikola Manojlović (RK Gorenje Velenje)

Odeszli:
Bojan Skoko (Croatia Osiguranje Zagrzeb)
Sebastian Skube (Celje Pivovarna Lasko)

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (3)
 • ME2016 Zgłoś komentarz
  Fajnie przygotowany artykuł :)
  • hbll Zgłoś komentarz
   Kiel ma już teraz zespół kompletny - nawet jeśli odszedł fenomenalny Andersson to przyszło min. 3 świetnych graczy. Dużym wzmocnieniem będzie Nagy i Chema w Veszprem. Atletico wydaje
   Czytaj całość
   się być porównnywalnie mocne jak dotychczas a Barca raczej słabsza. Z tej czołówki europejskiej z zeszłego sezonu odpadnie Kopenhaga i Croatia - moim zdaniem do final 4 dotrą Kiel, Veszprem i Atletico - o ile na siebie po drodze nie wpadną.
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×