Gaz-System Pogoń Szczecin przed sezonem

Portal SportoweFakty.pl przygotował cykl "Przed sezonem", w którym prezentowane będą sylwetki zespołów występujących w PGNiG Superlidze. Poniżej przedstawiamy drużynę Gaz-System Pogoni Szczecin.

Zmiany kadrowe

Po stronie zysków szczeciński klub odnotował tylko dwa nazwiska. Postawiono na zgranie zespołu, co w inauguracyjnym sezonie stanowiło pewien problem ówczesnego beniaminka Superligi Mężczyzn. Hitem było sprowadzenie z białoruskiego SKA Mińsk Siarhei'a Shylovicha, który już w okresie przygotowawczym pokazał, że będzie solidnym wzmocnieniem nie tylko siły ognia gazowników, ale także będzie stanowił ważne ogniwo w grze obronnej. - To jest zawodnik bardzo silny i bardzo dobrze grający w obronie. O to nam chodziło, bo nadal uważamy i to podtrzymujemy, że piłka ręczna to jest obroną - potwierdził atuty swojego nowego zawodnika prezes Gaz-System Pogoni Paweł Biały. Działacze zdecydowali się także sięgnąć po wypożyczonego do HSV Insel Usedom Filipa Kliszczyka, którego z klubem wiąże jeszcze roczny kontrakt, a który ma pomagać na środku rozegrania Michalowi Brunie.

Shylovich jest solidnym wzmocnieniem szczecinian
Shylovich jest solidnym wzmocnieniem szczecinian

Co ciekawe w drugą stronę - na wypożyczenie do Ahlbecku, w którym trenerem jest były gazownik Piotr Frelek miał trafić mołdawski bramkarz Eugeniu Andreev. Ostatecznie do takiego "transferu" jednak nie doszło. - Wypożyczenie rzeczywiście było załatwione. Niemcy nie mieli środków, nie wiem. Nie mieliśmy w ogóle informacji od nich w tej sprawie. Andreev po prostu wrócił do treningów z nami i tyle - powiedział trener gazowników Rafał Biały.

Wraz z końcem poprzedniego sezonu z zachodniopomorskim superligowcem pożegnali się Veselin Chakmakov, Szymon Ligarzewski oraz Łukasz Masiak. W przygotowaniach szczecinian nie uczestniczył także ich dotychczasowy kapitan Grzegorz Marcinkian, który postanowił zawiesić sportowe buty na przysłowiowym kołku. - On ma też swoje obowiązki, pracę. Oceniając swoje szanse doszedł do wniosku, że pozostanie przy sporcie, ale jeśli chodzi o takie zawodowe granie, to sobie odpuści. Myślę, że to też jest dobra decyzja - ocenił sternik Pogoni.

W ostatnim etapie przygotowań w drużynie na testach zameldował się 26-letni Chorwat Marijan Basić. - Na pewno jest przygotowany fizycznie. Wiemy, że przez jakiś czas nie miał piłki w rękach i to widać. Jego szanse oceniam 50 na 50 - mówił wówczas o środkowym rozgrywającym trener Biały. Ostateczna decyzja co do przydatności tego szczypiornisty jeszcze nie zapadła.

Spotkania sparingowe

Pogoń rozpoczęła od obozu przygotowawczego w Chociwlu. Pierwsze sparingi drużyna ze Szczecina rozegrała dopiero w Wągrowcu z tamtejszą Nielbą. Jedynie w pierwszym spotkaniu wągrowczanie się postawili. W drugim superligowiec nie miał problemów z odniesieniem przekonującego zwycięstwa. - Obóz w Chociwlu był wprowadzający, natomiast już w Wągrowcu zawodnicy trenowali na całego. Rozegraliśmy dwa dobre sparingi z Nielbą. Do wyników na tym etapie przykładam bardzo małą uwagę, zwłaszcza, że nogi i ręce jeszcze nie słuchały się zawodników, ale cieszą niektóre schematy, zwłaszcza w grze obronnej i przejściu do kontrataków. Super wprowadził się do drużyny Siarhei Shylovich, na pewno będziemy mieli jeszcze wiele pociechy z tego transferu - mówił na łamach oficjalnej strony klubu szkoleniowiec z Grodu Gryfa Rafał Biały.

Pierwszym turniejowym przetarciem Gaz-System Pogoni było to rozegrane w Głogowie. Siódemka z Pomorza Zachodniego w skróconym na jej prośbę turnieju zmierzyła się kolejno z Miedziowymi oraz z gospodarzami - SPR Chrobrym i w obu tych spotkaniach schodziła z parkietu z tarczą. W efekcie to jej przypadł także końcowy sukces. Nie zabrakło również wyróżnień indywidualnych, jak chociażby to dla Pawła Matkowskiego, którego wybrano najlepszym bramkarzem zawodów.

Znacznie silniej obsadzone były gry o Puchar Prezesa MMTS-u w Kwidzynie. Tam faworyt mógł być tylko jeden - Orlen Wisła Płock. Nafciarze potwierdzili swoje predyspozycje i pewnie wygrali wszystkie turniejowe potyczki. Jednak i tym razem wśród szczecinian nie zabrakło pozytywnych akcentów. Za taki bowiem należy uznać wybór najlepiej rzucającego szczypiornisty, którym został prawy rozgrywający gazowników Siarhei Shylovich. Białorusin samym wiślakom zaaplikował aż 8 goli kończąc kwidzyńskie zawody z bilansem 24 trafień. O prawdziwym pechu może za to mówić Łukasz Gierak. - Łukasz przy rzucie z biodra najprawdopodobniej trafił w łokieć obrońcy. Ręka, a dokładniej kciuk został złamany przy stawie w nadgarstku. To straszny pech, bo Łukasz coraz pewniej czuł się w naszym zespole - mówił wówczas szkoleniowiec Pogoni Biały.

42 mecze w 4 dni - niemożliwe? A jednak. Właśnie taka liczba spotkań czekała na fanów szczypiorniaka w Dzierżoniowie w ramach X Międzynarodowego Memoriału im. Jerzego Klempela. Te trzydniowe zawody można zapisać na spory plus dla szczecińskiej siódemki, która, przy dość silnej obsadzie, zakończyła je na wysokiej 2. pozycji. Udało się także przełamać pewną niemoc w starciach z MMTS-em, którego w końcu gazownicy ograli (21:22) i to już na samym początku zmagań. - Myślę, że dalej będzie to bardzo mocny zespół, ponieważ jest on budowany od wielu lat. Trzon drużyny tworzony jest wokół Mroczkowskiego. Zawodnik ten jest bardzo dobrym środkowym, który potrafi tę piłkę porozdzielać, poukładać zespół. Oczywiście ta ekipa ostatnio się osłabiła, bo odeszli zawodnicy utytułowani, ale klub znalazł zastępstwo w młodych, utalentowanych chłopakach. Z nimi nie będzie łatwo - zaznaczył prezes klubu z Pomorza Zachodniego.

Przedostatni etap przygotowań Pogoń zakończyła w Malborku. W turnieju o Puchar Prezesa Krajowej Spółki Cukrowej szczypiornisty ze stolicy Pomorza Zachodniego powtórzyli wyczyn z Dzierżoniowa i uplasowali się na 2. pozycji w klasyfikacji generalnej z tą drobną różnicą, że tym razem dali się wyprzedzić przez... kwidzynian. Za swoistego rodzaju ciekawostkę można uznać przy tym fakt, że to właśnie z ekipą Krzysztofa Kotwickiego szczecinianie spotykali się w tym czasie najczęściej.

Jako pokazowe dla publiczności działacze ze Szczecina postanowili zorganizować na koniec dwa spotkania towarzyskie na własnym terenie z Zagłębiem Lubin. Pierwsze z nich, to oficjalne, zakończyło się remisem po 27, drugie zamknięte dla widzów dość zdecydowanie wygrała już Pogoń.
[nextpage]Cele zespołu

Mierzyć siły na zamiary. Z takiego, skądinąd słusznego, założenia zdają się wychodzić działacze zeszłorocznego beniaminka PGNiG Superligi określając cele swoim podopiecznym. - Chciałbym byśmy zajęli miejsce wyższe niż w poprzednim sezonie, czyli żeby to były miejsca 4-6. Moim marzeniem jest to, by wejść do tego małego finału, ale realnie miejsca 4-6 będą kolejnym krokiem naprzód. Zobaczymy - potwierdził tę tezę szkoleniowiec pomarańczowych Rafał Biały.

- Chciałbym byśmy przeskoczyli jedno lub dwa oczka wyżej w porównaniu do tamtego sezonu, bo to będzie znaczyło, że wykonaliśmy dobrą pracę. Piłka ręczna to jest gra zespołowa, zależna od wielu czynników. Niekoniecznie tylko od tego czy się dobrze przepracuje okres przygotowawczy, czy się czegoś chce albo, czy ma się dużo pieniędzy czy mało. Oczywiście, jeżeli tych pieniędzy ma się diametralnie dużo to  sukces jest łatwiej osiągnąć - dodał sternik Gaz-System Pogoni Paweł Biały.

Sami zawodnicy po pierwszym przetarciu z najlepszymi drużynami w kraju także nabrali nowego entuzjazmu i wiary we własne możliwości. - Zbliża się nasz kolejny sezon w Superlidze, w którym chcemy osiągnąć coś więcej niż w minionym, dlatego do treningów podchodzimy z wielkim entuzjazmem i ciężko pracujemy - dodał z kolei skrzydłowy gazowników Wojciech Jedziniak.

Wydaje się, że postawiony cel jest jak najbardziej do zrealizowania. Szczecinianie mają w składzie po dwóch dobrych zawodników na każdą pozycję. W okresie przygotowawczym rozegrali aż 20 spotkań, które miały na celu dodatkowe zgranie zespołu. Plany te mogą jednak zweryfikować lub potwierdzić dopiero rozgrywki ligowe.

Trenerzy Pogoni postawili przed zespołem jasny cel (autor zdj. Kuba Hajduk)
Trenerzy Pogoni postawili przed zespołem jasny cel (autor zdj. Kuba Hajduk)

Wyniki meczów sparingowych

Wągrowiec
Nielba Wągrowiec - Gaz-System Pogoń Szczecin 26:27
Nielba Wągrowiec - Gaz-System Pogoń Szczecin 25:36

Głogów, XIX Memoriał im. Ryszarda Matuszaka
Zagłębie Lubin - Gaz-System Pogoń Szczecin 18:25
Chrobry Głogów - Gaz-System Pogoń Szczecin 30:34

Kwidzyn, Puchar Prezesa MMTS-u
Wybrzeże Gdańsk - Gaz-System Pogoń Szczecin 16:25
MMTS Kwidzyn - Gaz-System Pogoń Szczecin 33:24
Nielba Wągrowiec - Gaz-System Pogoń Szczecin 12:30
Orlen Wisła Płock - Gaz-System Pogoń Szczecin 34:24

Dzierżoniów, X Międzynarodowy Memoriał im. Jerzego Klempela
MMTS Kwidzyn - Gaz-System Pogoń Szczecin 21:22
Zagłębie Lubin - Gaz-System Pogoń Szczecin 21:21
HC Portowik Jużny (Ukraina) - Gaz-System Pogoń Szczecin 23:26
HC Motor Zaporoże (Ukraina) - Gaz-System Pogoń Szczecin 25:22
Meshkov Brześć (Białoruś) - Gaz-System Pogoń Szczecin 14:28
KS Azoty Puławy - Gaz-System Pogoń Szczecin 15:18
SKA Mińsk - Gaz-System Pogoń Szczecin 17:20

Malbork, Puchar Prezesa Krajowej Spółki Cukrowej
Olimpus 85 Kiszyniów - Gaz-System Pogoń Szczecin 29:44
Warmia Olsztyn - Gaz-System Pogoń Szczecin 24:36
MMTS Kwidzyn - Gaz-System Pogoń Szczecin 30:23

Szczecin
Gaz-System Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin 27:27
Gaz-System Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin 42:30

Podsumowanie okresu przygotowawczego w liczbach:

KlubMeczeZRPBramki+/-
Gaz-System Pogoń Szczecin 20 14 2 4 554:470 +84

Kadra Gaz-System Pogoni Szczecin na sezon 2013/2014

Lp.ZawodnikData urodzeniaWaga/wzrostPozycja
1 Paweł Matkowski 31.01.1990 88 kg/180 cm bramkarz
12 Tomislav Stojković 27.07.1985 90 kg/193 cm bramkarz
82 Eugeniu Andreev 11.05.1982 105 kg/200 cm bramkarz
4 Paweł Biały 06.11.1976 87 kg/185 cm skrzydłowy
7 Jacek Wardziński 20.09.1980 80 kg/175 cm skrzydłowy
18 Wojciech Jedziniak 16.10.1987 75 kg/180 cm skrzydłowy
78 Wojciech Zydroń 28.05.1978 83 kg/184 cm skrzydłowy
20 Sebastian Smuniewski 11.05.1977 107 kg/185 cm obrotowy
25 Nenad Marković 01.04.1980 103 kg/189 cm obrotowy
92 Patryk Walczak 29.07.1992 102 kg/198 cm obrotowy
3 Michal Bruna 28.01.1978 90 kg/188 cm rozgrywający
8 Siarhei Shylovich 16.05.1986 102 kg/196 cm rozgrywający
10 Łukasz Gierak 22.06.1988 103 kg/192 cm rozgrywający
11 Paweł Krupa 24.10.1989 95 kg/197 cm rozgrywający
27 Bartosz Konitz 30.12.1984 104 kg/197 cm rozgrywający
37 Mateusz Zaremba 27.10.1984 97 kg/198 cm rozgrywający
55 Filip Kliszczyk 05.05.1977 95 kg/190 cm rozgrywający
Źródło artykułu: