ME 2013: Poznaj zespoły z grupy B

15 sierpnia rozpoczną się mistrzostwa Europy kobiet do lat 17 w Gdańsku i Gdyni. W grupie B o miejsce w kolejnej rundzie powalczą Dania, Francja, Holandia i Czarnogóra.

W tym artykule dowiesz się o:

[b]

Dania
[/b]
Mistrzynie Europy do lat 17 z 2005 i 2009 roku oraz wicemistrzynie z roku 2011 zawitają do Polski z nadziejami na kolejny tryumf w zmaganiach Starego Kontynentu. Poznaj jedną z najbardziej utytułowanych drużyn Europy, reprezentację Danii.

Duńskie piłkarki awans na czempionat w Polsce zawdzięczają zwycięstwu w grupie 4 eliminacji. Ekipa Flemminga Dam Larsena w inauguracyjnym meczu turnieju kwalifikacyjnego w Czarnogórze zremisowała po zaciętym boju z gospodyniami (24:24), by w kolejnych spotkaniach gładko rozprawić się z dwójką pozostałych rywalek. Istnym pogromem zakończyło się starcie z Estonią, wygrane różnicą aż czterdziestu siedmiu bramek (54:7). Pierwsze miejsce w grupie eliminacji zapewniło Dunkom zaś pewne zwycięstwo nad piłkarkami z Austrii (31:19).

Dla ekipy ze Skandynawii tegoroczny udział w na mistrzostwach Europy do lat 17 będzie szóstym z kolei. Zespół Dam Larsena z poprzednich imprez aż pięciokrotnie wracał z medalami, dwukrotnie święcąc tryumf w zmaganiach Starego Kontynentu. W 2005 roku duńskie szczypiornistki okazały się najlepsze na mistrzostwach w Austrii, gdzie w finale pokonały Rumunki 29:26. Dwa lata później zespół powrócił ze Słowacji z zaledwie szóstą lokatą, by po kolejnych dwóch latach powrócić na mistrzowski tron dzięki zwycięstwu nad Rosją w dramatycznym finałowym spotkaniu serbskiego turnieju.

Duńskie szczypiornistki, jak i sztab trenerski nie mają najlepszych wspomnień z poprzednich mistrzostw Europy do lat 17. Podczas rozgrywanego w Czechach turnieju skandynawskie piłkarki dotarły co prawda do finału, jednak tam musiały uznać wyższość biorących rewanż za porażkę dwa lata wcześniej Rosjanek. Podczas turnieju w Gdańsku i Gdyni Dunki mają powrócić na mistrzowski tron, a sukces zapewnić ma im kapitan Ida Mikkelsen. - To liderka w sytuacjach treningowych i boiskowych. Całemu zespołowi jak i sobie narzuca zawsze wysokie wymagania - stwierdza Dam Larsen.

Mikkelsen, a także bramkostrzelne Sofie Langballe Flader oraz Celine Lundbye Kristiansen podczas mistrzostw w Polsce z pewnością powinny trafić do grona potencjalnych gwiazd turnieju. Wzorujące się Anji Andersen oraz Kristinie Kristiansen młode szczypiornistki pod koniec sierpnia świętować chcą sukces podczas zawodów na parkietach Gdańska i Gdyni. Pomóc ma im w tym doświadczony szkoleniowiec. - Nasze zawodniczki pochodzą z dziesięciu różnych duńskich klubów, ale świetnie rozumieją się zarówno na parkiecie, jak i poza nim. Nie możemy się już doczekać mistrzostw w Polsce - zapewnia Dam Larsen.

Droga do mistrzostw Europy do lat 17 w Polsce:
Dania - Czarnogóra 24:24 (10:13)
Dania - Estonia 54:7 (26:3)
Dania - Austria 31:19 (16:10)

Poprzednie występy na ME do lat 17:
1992 - 2. miejsce, 1994 - 3. miejsce, 1997 - 5. miejsce, 1999 - 7. miejsce, 2001 - nie uczestniczyły, 2003 - 4. miejsce, 2005 - 1. miejsce, 2007 - 6. miejsce, 2009 - 1. miejsce, 2011 - 2. miejsce[nextpage][b]

Francja[/b]

Jeszcze nigdy nie zajęły miejsca poza najlepszą szóstką turnieju. Na parkietach Gdańska i Gdyni reprezentantki Francji spróbują nawiązać do sukcesów swych utytułowanych poprzedniczek, które w 2005 roku sięgnęły po brązowy medal, a dwa lata później wywalczyły złoty medal mistrzostw Europy.

Zespół Trójkolorowych drogę na sierpniowy czempionat Starego Kontynentu utorował sobie kompletem trzech zwycięstw w zmaganiach grupy 8 eliminacji. W pierwszym spotkaniu szczypiornistki znad Sekwany gładko rozprawiły się z głównymi rywalkami i zarazem gospodyniami turnieju Serbkami, tryumfując aż 30:19. Drugie zwycięstwo młode Francuzki odniosły gromiąc Finlandię (35:14), a awans pieczętowały w wygranym starciu z Białorusią (35:24). - Nie spodziewaliśmy się tak łatwego obrotu spraw – mówił po turnieju selekcjoner francuskiej kadry Pierre Mangin.

W Serbii Francuzki zaprezentowały dobry szczypiorniak, oparty na sile drugiej linii oraz szybkości skrzydłowych. Te elementy gry powinny być atutem zespołu trenera Mangina także podczas mistrzostw w Polsce, gdzie Trójkolorowe wystąpią w bardzo wyrównanej grupie z wicemistrzyniami z 2011 roku z Danii, nieprzewidywalną Czarnogórą oraz będącą zagadką Holandią. Tym samym już w fazie grupowej młode ambitne piłkarki czekają niezwykle zacięte i wymagające starcia.

Na polskich parkietach francuskie szczypiornistki postarają się nawiązać do sukcesów swych poprzedniczek, które w 2007 roku sięgnęły po mistrzostwo Europy, pokonując w finale Hiszpanię aż 30:20. Dwa lata wcześniej Trójkolorowe podczas turnieju w Austrii wywalczyły brązowe medale, w meczu o 3. miejsce ogrywając Słowenię 30:21. Podobnego wyczynu nie udało się im jednak powtórzyć w 2009 roku, gdy na najniższym stopniu podium kosztem Francuzek stanęły Norweżki (porażka Trójkolorowych 28:42). Czempionat w 2011 roku to „ledwie” piąte miejsce, najsłabsze dotąd.

Podczas turnieju w Gdańsku i Gdyni do czołowych szczypiornistek francuskiego zespołu należeć powinny najskuteczniejsza w drużynie w trakcie eliminacji Elsa Deville, a także m.in. Nelly Plazanet, Alicia Toublanc oraz Michele-Alissa Takamoud. Oparta na tych zawodniczkach reprezentacja Trójkolorowych może zostać jednym z czarnych koni sierpniowych mistrzostw Europy do lat 17 w Gdańsku i Gdyni.
 
Droga do mistrzostw Europy do lat 17 w Polsce:
 
Francja - Serbia 30:19 (17:7)
Francja - Finlandia 35:14 (15:5)
Francja - Białoruś 35:24 (18:11)

Poprzednie występy na ME do lat 17:
1992 - nie uczestniczyły, 1994 - nie uczestniczyły, 1997 - nie uczestniczyły, 1999 - nie uczestniczyły, 2001 - nie uczestniczyły, 2003 - nie uczestniczyły, 2005 - 3. miejsce, 2007 - 1. miejsce, 2009 - 4. miejsce, 2011 - 5. miejsce[nextpage][b]

Holandia
[/b]
Dla brązowych medalistek mistrzostw Europy do lat 17 z 2007 roku czempionat w Polsce będzie szóstym w historii. Nieprzewidywalna ekipa Oranje w Gdańsku i Gdyni sprawić będzie chciała niejedną niespodziankę.

Holenderskie szczypiornistki awans na XI mistrzostwa Europy kobiet do lat 17 zapewniły sobie zajmując 2. miejsce podczas turnieju eliminacyjnego w dalekiej Islandii. Już w pierwszym meczu zespół z Kraju Tulipanów pewnie pokonał gospodynie zmagań 32:25 (12:11), a bilety na polskie mistrzostwa przypieczętował rozbijając outsiderki z Łotwy aż 57:10 (31:4). Nie mające już większego wpływu na losy awansu starcie z Niemkami zakończyło się porażką Oranje 28:29, jednak liczni obserwatorzy zgodnie przyznali, że ekipa z Holandii zasłużyła na spore pochwały.

Sierpniowy turniej w Polsce będzie dla juniorskiej reprezentacji z Niderlandów szóstym czempionatem Starego Kontynentu w historii. Dotychczas, niemające zbyt dużych tradycji handball’owych Holenderki wywalczyły jeden medal, w 2007 roku w stolicy Słowacji Bratysławie stając na najniższym stopniu podium. Wygrany wówczas bój o brązowy medal z faworyzowaną reprezentacją Rosji był niemałą sensacją, jednak wygrana Holenderek - 32:27 (17:11) - nie podlegała dyskusji.

Pozostałe turnieje nie przyniosły już tak dobrych wyników, ale nie były to też złe rezultaty. Szóste lokaty wywalczone podczas debiutu w 2001 roku oraz w latach kolejnych - 2003 i 2009, uznane zostały za sukcesy, podobnie zresztą jak pozytywnie przyjęte 8. miejsce na ostatnich mistrzostwach w Czechach. Paradoksalnie, był to najsłabszy dotychczas występ Holenderek na kobiecych mistrzostwach do lat 17.

W Polsce ekipa Oranje trafiła do bardzo wymagającej grupy z będącymi głównymi faworytkami do złota Dunkami, aspirującymi do medalu Francuzkami i nieprzewidywalną reprezentacją Czarnogóry. Drużyny z Niderlandów nie należy jednak spisywać na straty. Ambitne i waleczne Holenderki, których głównymi punktami podczas zmagań w Gdańsku i Gdyni powinny zostać Delaila Amega oraz Fenne Rijsk (kolejno 15 i 16 bramek w eliminacjach) z pewnością zaskoczą niejednego i być może okażą się czarnym koniem całego turnieju.

Droga do mistrzostw Europy do lat 17 w Polsce:
Holandia - Islandia 32:25 (12:11)
Holandia - Łotwa 57:10 (31:4)
Holandia - Niemcy 28:29 (16:16)

Poprzednie występy na ME do lat 17:
1992 - nie uczestniczyły, 1994 - nie uczestniczyły, 1997 - nie uczestniczyły, 1999 - nie uczestniczyły, 2001 - 6. miejsce, 2003 - 6. miejsce, 2005 - nie uczestniczyły, 2007 - 3. miejsce, 2009 - 6. miejsce, 2011 - 8. miejsce.[nextpage]

Czarnogóra

Czarnogórki, prowadzone przez legendę krajowej kobiecej piłki ręcznej Maję Savić, zawitają na mistrzostwa Europy kobiet do lat 17 z nadzieją na nawiązanie do sukcesów seniorskich reprezentacji i wywalczenie pierwszego w historii medalu.

Savić, trzykrotna tryumfatorka Ligi Mistrzyń oraz mistrzyni Europy z 2011 roku, czarnogórską reprezentację przejęła w lutym 2013 roku, na zaledwie kilka tygodni przed turniejem eliminacyjnym do polskiego czempionatu. Nie przeszkodziło to jednak Czarnogórkom by w świetnym stylu wywalczyć awans do turnieju finałowego. W pierwszym meczu rozgrywanych na własnych parkietach eliminacji podopieczne Savić zremisowały z głównymi rywalkami z Danii, a w kolejnych starciach gładko ograły Austrię (29:21) i Estonię (53:13).

Mistrzostwa Europy w Polsce będą dla ambitnych zawodniczek z Bałkanów dopiero drugim w historii występem na imprezie Starego Kontynentu. Przed sześcioma laty podczas turnieju na Słowacji Czarnogórki zajęły dopiero 13. miejsce, mimo że w swych szeregach miały fantastyczną Milenę Knežević (z 65 bramkami była najskuteczniejszą zawodniczką mistrzostw). Na parkietach Gdyni oraz Gdańska młode zawodniczki trener Savić postarają się o awans co najmniej do ćwierćfinału mistrzostw.

Droga ku temu może jednak nie być usłana różami – szczypiornistki z Bałkanów już w Pierwszej Rundzie trafiły na nieprzewidywalne Holenderki, wymienianie w gronie turniejowych faworytek Francuzki oraz znane z turnieju eliminacyjnego Dunki. Awans do najlepszej ósemki mistrzostw Czarnogórkom zapewnić ma jednak utalentowana prawa rozgrywająca Djurdjina Malović, w której krajowi kibice upatrują następczynię Kateriny Bulatović. Czy młoda rozgrywająca Buducnostii Podgorica poprowadzi swe koleżanki do medalu?

Droga do mistrzostw Europy do lat 17 w Polsce:

Czarnogóra – Dania 24:24 (13:10)
Czarnogóra – Austria 29:21 (15:10)
Czarnogóra – Estonia 53:13 (25:6)

Poprzednie występy na mistrzostwach Europy do lat 17:
1992 - nie uczestniczyły, 1994 - nie uczestniczyły, 1997 - 9. miejsce (jako Jugosławia), 1999 - nie uczestniczyły, 2001 - nie uczestniczyły, 2003 - 7. miejsce (jako Serbia i Czarnogóra), 2005 - 14. miejsce (jako Serbia i Czarnogóra), 2007 - 13. miejsce, 2009 - nie uczestniczyły, 2011 - nie uczestniczyły.[nextpage]
Terminarz spotkań grupy B (Gdynia):

15.08.2013, czwartek:
godz. 13:00 - Dania - Holandia
godz. 15:00 - Francja - Czarnogóra

16.08.2013, piątek:

godz. 13:00 - Czarnogóra - Dania
godz. 15:00 - Holandia - Francja

18.08.2013, niedziela:

godz. 13:00 - Holandia - Czarnogóra
godz. 15:00 - Dania - Francja

Komentarze (0)