Towarzysko: Remis i porażka Serbów z Czechami, Hiszpanie dwukrotnie lepsi od Węgrów

Nieudany debiut w roli selekcjonera reprezentacji Serbii ma za sobą Vladan Matić. Grupowi rywale Polaków na ME 2014 w dwóch towarzyskich meczach z Czechami odnotowali remis i porażkę.

Paweł Nowakowski
Podczas zbliżających się wielkimi krokami styczniowych ME 2014, reprezentacja Serbii będzie pierwszym rywalem biało-czerwonych. Towarzyskie pojedynki z Czechami były pierwszymi pod wodzą nowego trenera wicemistrzów Starego Kontynentu, Vladana Maticia - Plavi wypadli w nich jednak słabo. W pierwszym spotkaniu szybko wypracowali prowadzenie (5:2), lecz z biegiem czasu gra się wyrównała. Wymiana ciosów trwała do samego końca, jednak żadnej z ekip nie udało się przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. Liderem Czechów był Pavel Horak, zdobywca 7 bramek - identycznym dorobkiem bramkowym wśród Serbów mógł pochwalić się Rajko Prodanović. Pięć bramek naszym południowym sąsiadom rzucił Ivan Nikcević, a trzykrotnie na listę strzelców wpisał się Petar Nenadić.

W sobotę obie nacje spotkały się ponownie. Nasi południowi sąsiedzi w ciągu pierwszych trzydziestu minut wgnietli Serbów w parkiet, do przerwy prowadząc 19:12! Ponownie o sobie dał znać Pavel Horak, a w kontrach błyszczał Miroslav Jurka. Czesi kontrolowali losy meczu do końcowego gwizdka i odnieśli przekonujące zwycięstwo 30:25.

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas.

Towarzysko rywalizowali również Węgrzy i Hiszpanie - ich piątkowy pojedynek odbył się za zamkniętymi drzwiami. Mecz ten padł łupem mistrzów świata (30:26), grano 3x20 minut, ale szczegółowych statystyk z tego spotkania nie prowadzono. Dzień później odbył się już oficjalny mecz w obecności 12,5 tysiąca widzów, którzy szczelnie wypełnili halę w Debreczynie.

Do przerwy Madziarzy dzielnie dotrzymywali kroku ekipie z Półwyspu Iberyjskiego, lecz po przerwie mistrzowie świata za sprawą leworęcznych rozgrywających Jorge Maquedy i Angela Montoro i szczelnej defensywy dowodzonej przez Virana Morrosa  budowali przewagę - na dziesięć minut przed końcem podopieczni Manolo Cadenasa prowadzili już 27:21, by ostatecznie pewnie zwyciężyć 29:24. Dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Julen Aguinagalde. Węgrzy i Hiszpanie rywalizować będą ze sobą w inauguracyjnej kolejce styczniowych ME w Danii.

Ze zmiennym szczęściem radzili sobie Islandczycy. Wicemistrzowie olimpijscy z Pekinu rywalizowali z Austrią. Pierwszy pojedynek pewnie padł łupem szczypiornistów z wyspy gejzerów, a kapitalne zawody rozegrał lewoskrzydłowy Gudjon Valur Sigurdsson, na co dzień występujący w THW Kiel. Emocje były do samego końca, po nerwowej końcówce ostatecznie triumfowali Austriacy. Świetny występ zaliczył Thorir Olafsson, z 9 bramkami na koncie był najskuteczniejszym graczem w kadrze Islandii.