Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Kluby PGNiG Superligi walczą o pieniądze z transmisji

Piętnaście tysięcy złotych wynosi średni koszt realizacji transmisji z meczu PGNiG Superligi, który musi ponieść gospodarz spotkania. Za obecność na szklanym ekranie kluby nie dostają ani grosza.
Kamil Kołsut
Kamil Kołsut

Obiekt, z którego nadawany jest telewizyjny przekaz, musi spełniać odpowiednie wymogi techniczne. - Wszystko zależy od konkretnej hali. Jedne są lepiej przystosowane do transmisji telewizyjnych, a inne gorzej. Średni poziom, na jakim należy szacować związane z tym koszta, to piętnaście tysięcy złotych. Oczywiście w różnych miejscach mogą być one większe mniejsze - wyjaśnia prezes Orlen Wisły Płock, Robert Raczkowski.

Ligowe kluby z tytułu transmisji telewizyjnych nie otrzymują od ZPRP żadnych środków finansowych, całkowity koszt przygotowania do realizacji przekazu spada więc na ich barki. Problem ten był już sygnalizowany podczas wrześniowego spotkania w Łodzi. Przedstawiciele Nafciarzy zwrócili się w tej sprawie także do Kolegium Ligi. Teraz prezesi Wisły, Vive Targów Kielce, Górnika Zabrze i Gaz-System Pogoni Szczecin planują poruszyć wspomnianą kwestię w rozmowie z prezesem Andrzejem Kraśnickim.

- To nie jest tak, że my jako kluby chcemy ograbić biedny Związek - podkreśla Raczkowski w rozmowie ze SportoweFakty.pl. - ZPRP otrzymuje od Polsatu konkretne kwoty za transmisje. Uważamy więc, że z tego powodu powinien on partycypować w kosztach ich realizacji. Mamy nadzieję, że jako przedstawicielom klubów, uda nam się wynegocjować dodatkowe środki na transmisje. Nikt z nas nie zamierza jednak walczyć tylko i wyłącznie o swoje. Chcemy, aby kwota te zostały równo podzielona pomiędzy wszystkie kluby w Polsce - wyjaśnia prezes Nafciarzy.

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas!

Prezesa Wisły wspierają przedstawiciele Pogoni, Górnika i Vive. - Problem transmisji meczów, a szczególnie ponoszonych przez kluby kosztów i świadczonych usług dla ZPRP, przy braku dochodów z tego tytułu, był przedmiotem rozmów na spotkaniu wszystkich klubów w Łodzi. W tym kontekście stanowisko Orlen Wisła Płock w sprawie transmisji meczów w telewizji, jest dla nas zrozumiałe i należy je rozpatrywać w kategorii problemów do załatwienia - czytamy w oficjalnym oświadczeniu wydanym przez wspomniane kluby.

Wbrew doniesieniom części mediów, Wisła nie postawiła w tej sprawie ZPRP żadnego ultimatum. Przekaz telewizyjny z piątkowego meczu przeciwko Pogoni nie jest w żaden sposób zagrożony. - Pismo, jakie wystosowaliśmy do Kolegium Ligi, nie miało charakteru ultimatum, chcieliśmy jedynie wywołać dyskusję - podkreśla Raczkowski.

- Zależy nam na promocji polskiej piłki ręcznej, a nie jej hamowaniu - podsumowuje prezes Nafciarzy. Partycypacja ZPRP w kosztach transmisji nie będzie jedyną kwestią dotyczącą obecności piłki ręcznej w telewizyjnym przekazie, jaką kluby chcą poruszyć w trakcie spotkania z Kraśnickim. Rozmowy dotyczyć będą także między innymi możliwości prezentowania dziewięćdziesięciosekundowych skrótów ze wszystkich meczów ligowych.

Czy ZPRP powinien współfinansować przygotowanie obiektów do przeprowadzenia transmisji telewizyjnych?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (45)
 • junior1988 Zgłoś komentarz
  Nic nie zmienia faktu, iż pieniądze za prawa transmisyjne nie należą się związkowi a klubom i kluby muszą walczyć o swoją kasę. To jest tak jakbyście byli podwykonawcą dajmy na to
  Czytaj całość
  firma X. Wykonawcą, który wam to zleca jest firma Y. Za wykonanie waszej pracy pieniądze należą się firmie Y czy X??? To jest proste że X w tym wypadku klubom a nie związkowi. Transmisja nie jest z meczu związku tylko klubów, więc nie mówcie mi co niektórzy, że kasa ma zostać w związku. Za co ja się pytam??? Że ten związek po prostu jest? ZPRP okrada kluby na wszystkim, na prawach transmisyjnych, na umowie sponsorskiej ligi przez PGNiG. Jak ten sport ma się rozwijać w Polsce??? Budżet klubowy to nie tylko kasa od sponsorów i właściciela, ale także pieniądze z praw transmisyjnych i z loga sponsora ligi na koszulkach i bandach (w tym wypadku PGNiG).
  • żółty kieł Zgłoś komentarz
   uuuu złoty bogdanie większego od ciebie to na tym forum nie ma
   • morus_WP Zgłoś komentarz
    Cytat: "Czy kluby są dla związku ,czy może związek jest dla klubów..." Wisła jest dla Związku, a Związek jest dla Iskry, proste.
    • Gracz Zgłoś komentarz
     Shmon, koszty stałe? W przypadku transmisji TV można raczej mówić o kosztach zmiennych. Bo jeśli chciałbyś policzyć stałe to dolicz jeszcze : ochronę, zab. medyczne, sędziów,
     Czytaj całość
     obsługa i wynajęcie hali itp. itd., które to koszty są ponoszone przy każdej(!!!!) imprezie czyt. meczu bez względu na to, czy jest tv czy nie. Teraflex? Też nie jest uzależniony od transmisji. Naklejki sponsorów? To samo. Dodatkowa obsługa dla telewizji? Nie ma takiej potrzeby, Polsat ma swoich ludzi. Wykorzystanie "siły"? A, że niby na "normalnym meczu" to tylko dwie fazy są potrzebne? No nieee... No to dalej jakoś nie składa mi się na te 15 tys. Ekipy realizacyjnej Polsatu na 100% nie utrzymuje organizator meczu!!! Także z wypowiedzi Prezesa Raczkowskiego wynika, że 15 tys. to koszty dodatkowe - czyi te ponad koszty stałe ponoszone w związku z każdym meczem.
     • endriu122 Zgłoś komentarz
      Czy kluby są dla związku ,czy może związek jest dla klubów.
      • EQ Iskra Zgłoś komentarz
       Z tego co się orientuję bandy w Kielcach są kupione przez klub (zapewne za ciężkie pieniądze, choć jednorazowe). Co nie zmienia faktu, że koszt powiedzmy (strzelam z kwotą bo nie mam
       Czytaj całość
       pojęcia ile takie bandy mogą kosztować) 0,5 mln złotych będzie się zwracał przez kilka lat, więc jak związek coś dorzuci to szybciej to nastąpi.
       • KubaMTS Zgłoś komentarz
        Z braku odpowiedniego tematu - Podsiadło zagra w meczu gwiazd ligi francuskiej. Gratulacje :)
        • nafciarz_zks Zgłoś komentarz
         Tez czekam na kolege z Kielc o nicku 'onereds' aż uderzy się w piersi bo chciał na tym forum zdyskredytować nasz klub i prezesa stawiając Wisłe Płock w roli hamulcowego dyscypliny i
         Czytaj całość
         wiecznego awanturnika a jest dokładnie odwrotnie!! SportoweFakty ten jeden raz zachowały się przytomnie nie przytaczając żenującego artykułu pismaka z płockiej GW bo wiedziały,że takie było stanowisko wszystkich klubów (uzgodnione w Łodzi) a nie tylko Wisły.
         • Gracz Zgłoś komentarz
          Insajder nie wiem, co masz na myśli, że mylę się w 9/10 przypadków ale : 1/ Realizacja HD w wykonaniu polsatu/nc+ to jakies 25 osob - przyjeżdżają jednym autobusem + samochody produkcji;
          Czytaj całość
          2/ Najprawdopodobniej nie realizuje tego studio z plocka (;p), a z wawy - wiec logistyka, czas - 2 komentatorów na meczu + ew. studio z W-wy zależnie od rangi meczu 3/ Tych ludzi zazwyczaj trzeba jeszcze przenocowac (jak nie 2x) i wyzywic - policz tylko te, ze tak powiem pierdoly - pojedyńczy mecz, więc nie ma potrzeby noclegu. Ekipa przyjeżdża 3-4 godziny przed meczem, tyle im potrzeba na zmontowanie. 2h mecz i 2h na demontaż więc nocneg odpada. Wyżywienie? Bez przesady...są w pracy i to zapewne ogarnia Polsat a nie organizator meczu 4/ Jakies trzy vany (benzynka), ew. van + truck - 1 TIR (realizatorka), 1 lub 2 ciężarowe, 1 wóz satelitarny i 1 autobus - nie wmawiaj proszę, że koszty paliwa pokrywa organizator!!! 5/ Okablowanie trzeba polozyc wczesniej = organizacja meczu pochlania wiecej czasu pracownikow = proste przeliczenie na koszty - tzn musza przyjsc wczesniej do pracy - organizacja meczu owszem, ale okablowanie, podesty, studio, rozstawienie kamer to wszystko robi tych rzekomo 25 ludzi Polsatu którzy przyjeżdżają do pracy!!!! a nie robią tego ludzie z ramienia organizatora. 6/ Wreszcie - nie wiem, co masz na myśli pisząc o "branży" ale tych kosztów na 100% nie ponosi organizator tylko podmiot realizujący transmisję TV. Mylisz się...
          • fan-lub-ka Zgłoś komentarz
           A MMTS cieszy się z tego co ma w jednym z wywiadów eksprezes MMTS Jacek Wilke- obecnie [b]doradca prezesa, czyżby obecny, nie za bardzo znał się na szczypiorniaku????? [b/]gdy toczyła się
           Czytaj całość
           dyskusja dlaczego tytularny sponsor tak mało płaci klubom za reklamę na koszulkach i halach, stwierdził,ze ta kwota MMTS w pełni zadawala, czy coś w tym stylu, pewnie zadawala ich także to,że za transmisje muszą płacić, zamiast zarabiać ???!!!!!!!
           • Gracz Zgłoś komentarz
            niebieski 12 - zgoda z tymi led-ami, sorki widocznie bywam na innych meczach.
            • zorro77 Zgłoś komentarz
             Filmik promujący szczypiorniaka we Włoszech
             • Gracz Zgłoś komentarz
              Bandy led-owe faktycznie jest to koszt organizatora ale nie jest uzależniony od transmisji tv. Bandy są na każdym meczu zarówno transmitowanym jak i nie-...
              Zobacz więcej komentarzy (14)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×