Kluby PGNiG Superligi walczą o pieniądze z transmisji

Piętnaście tysięcy złotych wynosi średni koszt realizacji transmisji z meczu PGNiG Superligi, który musi ponieść gospodarz spotkania. Za obecność na szklanym ekranie kluby nie dostają ani grosza.

Kamil Kołsut
Kamil Kołsut

Obiekt, z którego nadawany jest telewizyjny przekaz, musi spełniać odpowiednie wymogi techniczne. - Wszystko zależy od konkretnej hali. Jedne są lepiej przystosowane do transmisji telewizyjnych, a inne gorzej. Średni poziom, na jakim należy szacować związane z tym koszta, to piętnaście tysięcy złotych. Oczywiście w różnych miejscach mogą być one większe mniejsze - wyjaśnia prezes Orlen Wisły Płock, Robert Raczkowski.

Ligowe kluby z tytułu transmisji telewizyjnych nie otrzymują od ZPRP żadnych środków finansowych, całkowity koszt przygotowania do realizacji przekazu spada więc na ich barki. Problem ten był już sygnalizowany podczas wrześniowego spotkania w Łodzi. Przedstawiciele Nafciarzy zwrócili się w tej sprawie także do Kolegium Ligi. Teraz prezesi Wisły, Vive Targów Kielce, Górnika Zabrze i Gaz-System Pogoni Szczecin planują poruszyć wspomnianą kwestię w rozmowie z prezesem Andrzejem Kraśnickim.

- To nie jest tak, że my jako kluby chcemy ograbić biedny Związek - podkreśla Raczkowski w rozmowie ze SportoweFakty.pl. - ZPRP otrzymuje od Polsatu konkretne kwoty za transmisje. Uważamy więc, że z tego powodu powinien on partycypować w kosztach ich realizacji. Mamy nadzieję, że jako przedstawicielom klubów, uda nam się wynegocjować dodatkowe środki na transmisje. Nikt z nas nie zamierza jednak walczyć tylko i wyłącznie o swoje. Chcemy, aby kwota te zostały równo podzielona pomiędzy wszystkie kluby w Polsce - wyjaśnia prezes Nafciarzy.

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas!

Prezesa Wisły wspierają przedstawiciele Pogoni, Górnika i Vive. - Problem transmisji meczów, a szczególnie ponoszonych przez kluby kosztów i świadczonych usług dla ZPRP, przy braku dochodów z tego tytułu, był przedmiotem rozmów na spotkaniu wszystkich klubów w Łodzi. W tym kontekście stanowisko Orlen Wisła Płock w sprawie transmisji meczów w telewizji, jest dla nas zrozumiałe i należy je rozpatrywać w kategorii problemów do załatwienia - czytamy w oficjalnym oświadczeniu wydanym przez wspomniane kluby.

Wbrew doniesieniom części mediów, Wisła nie postawiła w tej sprawie ZPRP żadnego ultimatum. Przekaz telewizyjny z piątkowego meczu przeciwko Pogoni nie jest w żaden sposób zagrożony. - Pismo, jakie wystosowaliśmy do Kolegium Ligi, nie miało charakteru ultimatum, chcieliśmy jedynie wywołać dyskusję - podkreśla Raczkowski.

- Zależy nam na promocji polskiej piłki ręcznej, a nie jej hamowaniu - podsumowuje prezes Nafciarzy. Partycypacja ZPRP w kosztach transmisji nie będzie jedyną kwestią dotyczącą obecności piłki ręcznej w telewizyjnym przekazie, jaką kluby chcą poruszyć w trakcie spotkania z Kraśnickim. Rozmowy dotyczyć będą także między innymi możliwości prezentowania dziewięćdziesięciosekundowych skrótów ze wszystkich meczów ligowych.

Czy ZPRP powinien współfinansować przygotowanie obiektów do przeprowadzenia transmisji telewizyjnych?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×