Przed ME 2014: Serbowie na fali, fatalni Rosjanie, Francuzi ulegli Duńczykom

Szereg gier sparingowych przed ME 2014 mają za sobą grupowi rywale polskich szczypiornistów. Zwycięstwa odnieśli Serbowie i Francuzi, z trzema porażkami turniej w Niemczech zakończyli zaś Rosjanie.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Turniej w Skopje: Serbowie nie do zatrzymania

Z kompletem dwóch wygranych udział w turnieju w Macedonii zakończyli szczypiorniści reprezentacji Serbii. Podopieczni Vladana Maticia w pierwszym spotkaniu wysoko pokonali Czarnogórę, losy rywalizacji rozstrzygając już w pierwszej połowie meczu. Orły w 17. minucie wygrywały już 11:6, po zmianie stron powiększyły zaś swoją przewagę nawet do jedenastu bramek (28:17). Świetne zawody rozegrał Marko Vujin, z dobrej strony pokazali się także Ivan Nikcević, Petar Nenadić i Rastko Stojković.

W drugim meczu Serbowie po zaciętej końcówce zwyciężyli gospodarzy zmagań, Macedończyków. Spotkanie od początku nie układało się po myśli zespołu trenera Maticia i w 19. minucie Orły przegrywały już 5:11. Przed przerwą Serbowie zdołali jednak odrobić większość strat, a tuż po wznowieniu gry wyszli na dwubramkowe prowadzenie, którego nie oddali do końcowej syreny. Ponownie w gronie najskuteczniejszych zawodników serbskiej ekipy był Vujin, świetnie zagrali także Ivan Nikcević, Petar Nenadić oraz Momir Rnić.

Serbia - Czarnogóra 32:25 (18:13)
Serbia: Djukanović (5 interwencji), Stanić (6 interwencji), Milić - Vujin 9 (3/3), Nikčević 6, P. Nenadić 4, Stojković 4, Prodanović 2, Toskić 2, Zelenović 2, M. Ilić 1, Manojlović 1, D. Nenadić 1, Radivojević, N. Ilić, Rnić, Mitrović, Marsenić, Pušica.

Macedonia - Serbia 28:30 (15:13) Serbia: Stanić (9 interwencji), Djukanović, Milić - Vujin 7 (2), P. Nenadić 7, Nikčević 7, Rnić 4, Zelenović 2, Manojlović 1, M. Ilić 1, Radivojević 1, Stojković 1, Toskić, Prodanović, N. Ilić, Mitrović, D. Nenadić, Marsenić, Pušica.
Serbowie podczas turnieju w Macedonii pokazali się ze świetnej strony Serbowie podczas turnieju w Macedonii pokazali się ze świetnej strony
Turniej Czterech Narodów: Trzy porażki Rosjan Powody do niepokoju może mieć natomiast selekcjoner reprezentacji Rosji, Oleg Kuleshov. Sborna turniej w Niemczech zakończyła na ostatnim miejscu z trzema porażkami na koncie. W pierwszym starciu Rosjanie ulegli nieznacznie Islandczykom, dzień później dostając już solidną lekcję szczypiorniaka od Niemców. Podopieczni Kuleshova od początku meczu gonili wynik, po kwadransie przegrywając już 4:10. Ambitne ataki nie zdały się jednak na nic, bowiem do przerwy Niemcy utrzymali siedmiobramkowe prowadzenie (17:10), ostatecznie tryumfując zaś 35:26.

Szansy na rehabilitację Rosjanie nie wykorzystali ostatniego dnia zmagań, ulegając Austriakom 30:31. Do przerwy Sborna prowadziła jednak 16:14, jeszcze na kwadrans przed końcem rywalizacji wygrywając różnicą dwóch bramek. W decydujących fragmentach rywalizacji Konstantin Igropulo i spółka stracili jednak inicjatywę, a napierający Austriacy wyszli na prowadzenie, którego nie oddali do końca starcia.

Niemcy - Rosja 35:26 (17:10)
Rosja: Bogdanow, Levshin, Sorokin - Afitulin 6, Kudinov 4, Kovalev 4, Gorbok 4, Igropulo 3, Skopintsev 2, Shelmenko 2, Pushkin 1, Poliakov, Aslanyan, Nasyrov, Atman, Shishkarev, Evdokimov.

Austria - Rosja 31:30 (14:16) Rosja: Bogdanow, Levshin, Sorokin - Gorbok 5, Igropulo 5 (1), Evdokimov 4, Zhitnikov 4, Afitulin 3, Shishkarev 3, Kovalev 3 (1), Aslanyan 1, Pushkin 1, Skopintsev 1, Kudinov, Poliakov, Nasyrov, Atman, Shelmenko.
Rosjanie w Niemczech dostali lekcję szczypiorniaka Rosjanie w Niemczech dostali lekcję szczypiorniaka
Golden League: Duńczycy lepsi od Francuzów Udanie zmagania podczas turnieju Golden League w Paryżu rozpoczęli natomiast Francuzi. Trójkolorowi długo męczyli się w rywalizacji z reprezentacją Kataru, dopiero w końcówce meczu przechylając szalę zwycięstwa na swą korzyść i tryumfując 29:23. W drugim meczu ekipa Claude'a Onesty uległa natomiast Duńczykom, po zmianie stron goniąc wynik i ostatecznie przegrywając 28:29.

Z dobrej strony w obu tych spotkaniach pokazał się bramkarz Vincent Gerard (9/18 w pierwszym meczu, 12/38 w drugim), nieźle do kadry wprowadził się zaś Valentin Porte. Francuzi rywalizację w turnieju Golden League zakończą we wtorek starciem z Norwegami.

Francja - Katar 29:23 (14:14)
Francja: Dumoulin (7/21), Gérard (9/18) - Honrubia 5, Porte 5, Joli 4, N. Karabatić 3, Abalo 2, Accambray 2, Guigou 2, Nyokas 2, Narcisse 2, Sorhaindo 2, Anić, Grebille, Mahe, L. Karabatić.

Francja - Dania 28:29 (15:18)
Francja: Gérard (12/38), Pardin (1/4) - Guigou 6, Sorhaindo 6, N. Karabatić 4, Porte 3, Abalo 2, Grebille 2, Joli 2, Honrubia 2, Narcisse 1, Accambray, Afgour, L. Karabatić, Mahe, Nyokas.

Przed ME 2014: Zmienna forma Islandii, niegościnni Hiszpanie, wygrane Duńczyków i Chorwatów