Gwóźdź do trumny Akademików - relacja z meczu AZS UMCS Lublin - Ostrovia Ostrów Wielkopolski

Ostrovia Ostrów Wlkp. pokonała AZS UMCS Lublin w meczu 22. kolejki I ligi gr. B. Dzięki wygranej ostrowianie wykonali solidny krok w stronę utrzymania, Akademicy zaś zostali zdegradowani do II ligi.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Los ekipy ze stolicy Lubelszczyzny przesądzony był na dobrą sprawę już od kilku tygodni. Przed rozpoczęciem niedzielnego spotkania Akademicy zdobyli zaledwie jeden punkt w dwudziestu jeden wcześniejszych kolejkach i jasnym było, że w przyszłym sezonie czekać ją będą występy na parkietach II ligi. Starcie z Ostrovią Ostrów Wlkp. dopełniło jedynie formalności.

Początek spotkania nie był jednak tak jednostronny, jak można było przypuszczać. Podopieczni Jakuba Ignaszewskiego dzielnie stawiali czoła faworyzowanemu rywalowi, choć po kwadransie rywalizacji przegrywali 6:9. Dobra gra duetu Tomasz Lewtak - Jakub Buksiński w ciągu kolejnych pięciu przybliżyła AZS UMCS do ostrowian na dystans jednej bramki (9:10), do szatni gospodarze zeszli jednak przegrywając 14:16.

- Graliśmy naprawdę przyzwoicie, ta pierwsza połowa, gdyby nie kilka przestrzelonych okazji sam na sam, powinna zakończyć się remisem - podsumowywał trener Ignaszewski. - Po przerwie zagraliśmy jednak fatalne dziesięć minut i to o wszystkim zadecydowało - dodał. Na drugą część meczu jego podopieczni rzeczywiście wyszli porządnie rozkojarzeni, co skrzętnie wykorzystali goście, odskakując na prowadzenie 23:16 (40. min).

Ostrowianie do końca meczu nie oddali już inicjatywy, spokojnie kontrolując wydarzenia na parkiecie. Świetne zawody po raz kolejny rozgrywał Arkadiusz Galewski, dzielnie wspierany przez Mateusza Jedwabnego, Pawła Dutkiewicza i Piotra Bielca. Kilkubramkową przewagę Ostrovia dowiozła do końcowej syreny, ostatecznie wygrywając 32:26 i wykonując spory krok w kierunku uniknięcia strefy barażowej. Akademicy nie mają już szans na utrzymanie na parkietach I ligi ani występy w barażach.

AZS UMCS Lublin - Ostrovia Ostrów Wlkp. 26:32 (14:16)

AZS UMCS: Kiciak, Gruszczyński, Świerszcz - Lewtak 9, Buksiński 7, Kowalik 3, Brodziak 3, Dziemiach 2, Baranowski 1, Frycz 1, Graboś, Kłoda, Prajzner, Kondraciuk.
Kary: 4 min.

Ostrovia: Adamczyk, Tarko, Filipiak, Foluszny - Galewski 10, Jedwabny 7, P. Dutkiewicz 6, Bielec 6, Sobczak 1, Śliwiński 1, Górny 1, Kierzek, Pernak, Stempiniak, Wojciechowski.
Kary: 8 min.

Sędziowali: Bartosz Słowiński oraz Maciej Wieraszka (woj. mazowieckie).