Niewykorzystana szansa biało-czerwonych - relacja z meczu Polska - Czarnogóra

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych uległa w Częstochowie drużynie Czarnogóry w meczu eliminacyjnym Mistrzostw Europy 2014. Biało-czerwone skomplikowały sobie drogę do awansu.

Sławomir Bromboszcz
Losy awansu do finału mistrzostw Europy rozstrzygnięte zostaną dopiero w sobotnim spotkaniu, w którym Polkom przyjdzie zmierzyć się Czeszkami. Środowy mecz z Czarnogórą nie było oczywiście bez znaczenia. Stawką były cenne punkty, które mogły ułatwić biało-czerwonym drogą do finału. Czarnogóra, która już wcześniej zapewniła sobie awans, przystąpiła do spotkania bez kilku czołowych zawodniczek. Polki stanęły zatem przed doskonałą szansą na odniesienie cennego zwycięstwa.
Spotkanie lepiej rozpoczęły szczypiornistki z Czarnogóry. Polki miały okazję, by otworzyć wynik pojedynku, jednak rzutu karnego nie wykorzystała Karolina Semeniuk-Olchawa. W pierwszych minutach skuteczniejsze były rywalki, które objęły prowadzenie 4:2. Nie długo jednak cieszyły się z tej przewagi. Biało-czerwone poprawiły grę w obronie i po szybkim ataku do remisu doprowadziła Kinga Byzdra.

Polki grając w osłabieniu straciły dwie bramki, jednak gdy na placu gry zameldowały się w komplecie natychmiast odrobiły starty. Podopieczne Kima Rasmussena coraz lepiej zaczęły prezentować się w obronie, w bramce świetnie spisywała się Małgorzata Gapska, która kilka razy efektownymi paradami zatrzymała rywalki. To pozwoliło Polkom po bramce z drugiej linii Aliny Wojtas objąć pierwsze w tym meczu prowadzenie 7:6.

Z upływem czasu polskie szczypiornistki prezentowały się coraz pewnej, rywalki miały duże problemy ze zdobywaniem bramek. Kilkukrotnie przestrzeliła Katerina Bulatović, gwiazda reprezentacji Czarnogóry. Polki złapały wiat w żagle i po trafieniu Karoliny Siódmiak prowadziły już 9:6. W końcówce pierwszej połowy sędziny prowadzące środowe spotkanie dwukrotnie odgwizdały faul Polek w ataku, co pozwoliło rywalkom zniwelować przed przerwą straty do jednego trafienia 11:10.

Druga połowa, podobnie jak pierwsza, rozpoczęła się od niewykorzystanego rzutu karnego. Tym razem jednak pomyliły się Czarnogórki. Świetną interwencją w bramce popisała się Małgorzata Gapska. Polki lepiej wykorzystywały sytuacje w ataku i po trafieniu Moniki Stachowskiej ponownie wyszły na trzybramkowe prowadzenie 14:11. Wydawało się, że dobrze prezentujące się biało-czerwone będą już spokojnie kontrolować sytuację na parkiecie, tymczasem kilka błędów w ataku szybko się zemściło. Do remisu doprowadziły Czarnogórki 16:16 i na kwadrans przed końcem spotkania o czas poprosił Kim Rasmussen.

Niestety Polki nadal popełniały proste błędy, nie potrafiły dokładnie rozprowadzić piłki w ataku. W efekcie to rywalki wyszły na dwubramkowe prowadzenie 18:16. Obrona biało-czerwonych nie była już tak szczelna, trener Kim Rasmussen zdecydował się na zmianę w bramce, na placu gry pojawiła się Izabela Czarna. Z upływem czasu na parkiecie zaczęły panować coraz większe emocje, które przekładały się na ostrzejszą grę i częste wykluczenia. Więcej zimnej krwi zachowały Czarnogórki, którym w decydującym momentach meczu ręka nie zadrżała. Polki przegrały i aby awansować do finałów mistrzostw Europy będą musiały pokonać Czeszki różnicą czterech bramek.
Źródło: PGNiG/x-news

Polska - Czarnogóra 22:25 (11:10)

Polska: Czarna, Gapska - Byzdra 6, Wojtas 5, Kudłacz 4, Siódmiak 3, Grzyb 2, Stachowska 1, Zalewska 1, Drabik, Gadzina, Gęga, Janiszewska, Kulwińska, Pielesz, Semeniuk-Olchawa.
Kary: 4 min.

Czarnogóra: Rajkovic, Vukcevic - Bulatovic 8, Jovanovic 7, Pavicevic 4, Mehmedovic 3, Ramusovic 2, Despotovic 1, Jaukovic, Klikovac, Malovic, Vukcevic.

Sędziowie: Cristina Nastase, Simona Raluca Stancu.
Widzów: 6 385.