ME 2014 do lat 18: Komplet wyników po II rundzie

W środę zakończona została II runda Mistrzostw Europy 2014 do lat 18 w Polsce. Awans do półfinału czempionatu Starego Kontynentu wywalczyły Hiszpania, Dania, Węgry i Francja.

Maciej Wojs
Maciej Wojs

II runda - grupa M1: Duńska maszyna zmiażdżyła Szwedów

Środowe starcie Danii ze Szwecją wskazać miało drugi obok Hiszpanii zespół, który uzyska promocję do półfinału mistrzostw z grupy M1. Rywalizacja dwóch skandynawskich ekip zapowiadała się niezwykle emocjonująco, jej losy rozstrzygnięte zostały jednak już przed przerwą, na którą Duńczycy zeszli wygrywając 20:9.

Kapitalne zawody w ich bramce rozegrał Emil Nielsen (60-procentowa skuteczność w I poł.), a w drugiej linii nie mylił się filigranowy Daniel Norager (10 trafień). Zrezygnowani Szwedzi w drugiej połowie nie byli już w stanie odmienić losów meczu i ostatecznie po bardzo słabym występie przegrali 22:36.
Wygrana Duńczyków oznaczała, że szanse na awans do najlepszej czwórki turnieju przed ostatnim meczem grupowym mieli nadal Szwajcarzy. Helwetom do wyprzedzenia skandynawskiej ekipy potrzebny był choć jeden punkt w starciu z Hiszpanami.

Drużyna trenera Michaela Sutera długo była stroną przeważającą, jeszcze w 25. minucie wygrywając 12:7. Hiszpanie przed przerwą odrobili jednak większość strat, a w drugiej połowie przejęli inicjatywę, nie pozwalając rywalom na odwrócenie losów spotkania.

Dania - Szwecja 36:22 (20:9) Hiszpania - Szwajcaria 26:23 (12:13)

M Drużyna M Z R P Bramki +/- Pkt
1 Hiszpania 3 3 0 0 79:68 +11 6
2 Dania 3 1 0 2 85:76 +9 2
3 Szwajcaria 3 1 0 2 75:81 -6 2
4 Szwecja 3 1 0 2 71:85 -14 2

II runda - grupa M2: Cud Francuzów, dramat Niemców

Podobnie jak i w grupie M1, bezpośredni pojedynek reprezentacji Francji z Niemcami miał wskazać drugą ekipę z grupy M2, która obok mających pewny awans Węgrów zamelduje się w półfinale mistrzostw. Po niezwykle emocjonującym spotkaniu do rywalizacji o medale przystąpią Trójkolorowi, którzy awans uratowali w ostatniej akcji meczu.

Niemcy przez długą część spotkania byli jednak stroną przeważającą. Co prawda Francuzi rozpoczęli od prowadzenia 4:2, jednak do przerwy podopieczni Christiana Schwarzera wyrównali stan spotkania i w drugiej połowie wyszli nawet na pięciobramkowe prowadzenie. Świetne zawody rozgrywał bramkarz Paul Porath i rozgrywający Dominik Claus.

Francuzi w końcówce rzucili się do szaleńczej pogoni i na niecałe dwie minuty przed końcem spotkania przegrywali już tylko 29:30. Kiedy w kolejnej akcji Niemcy zgubili piłkę wiadomo było, że wszystko zależeć będzie od ostatniego ataku Trójkolorowych. Znakomicie rozegraną akcję ze skrzydła na dwie sekundy przed końcową syreną wykończył Yanis Lenne i to Francuzi zameldowali się półfinale mistrzostw.

ME 2014 do lat 18: Trzecia porażka Polaków, Biało-czerwoni postawili się WęgromFrancja - Niemcy 30:30 (15:15) Polska - Węgry 26:33 (13:15)

1 Węgry 3 3 0 0 97:72 +25 6
2 Francja 3 1 1 1 90:82 +8 3
3 Niemcy 3 1 1 1 81:82 -1 3
4 Polska 3 0 0 3 66:98 -32 0