Bundesliga: Egzekucja w Berlinie i demonstracja siły THW Kiel, udany pościg MT Melsungen

W hicie 8. kolejki Bundesligi THW Kiel na wyjeździe zdemolowało różnicą aż 11 trafień - 38:27 Füchse Berlin! Koncertowe zawody w szeregach Zebr rozegrali Domagoj Duvnjak i Johan Sjostrand.

Paweł Nowakowski
Potyczka Lisów z Zebrami to bez cienia wątpliwości szlagier sobotnich spotkań Bundesligi. Mecz miał szczególne znaczenie dla drużyny Bartłomieja Jaszki, która pragnęła wziąć odwet za porażkę 18:24 w sierpniowym Superpucharze Niemiec. Berlińczycy oprócz atutu własnego parkietu swojej szansy upatrywali także w zmęczeniu rywala, który raptem dwie dobie wcześniej rozgrywał wyjazdowy mecz Ligi Mistrzów z Meshkov Brześć, zwyciężając po ciężkim boju raptem jedną bramką.
Pojedynek w Max-Schmelling Halle rozpoczął się jednak wybornie dla mistrzów Niemiec. Podopieczni Alfred Gislason postawili na twardą grę w defensywie - już po dziesięciu minutach Zebry miały na swoim koncie aż trzy wykluczenia! (w tym dwa Steffen Weinholda). Taktyka ta jednak się opłaciła.   Füchse Berlin nie znajdywało sposobu na sforsowanie defensywy kilończyków 5:1 przechodzącej na 6:0, popełniając w dodatku masę prostych błędów w ataku pozycyjnym. Jakby tego było mało między słupkami rozkręcał się Johan Sjostrand i w efekcie po 16. minutach rywalizacji na tablicy wyników po trafieniu Steffena Weinholda było już 9:3 dla THW! Chwilę później poddenerwowany Dagur Sigurdsson poprosił o przerwę na żądanie. Z gry skutecznie wyłączony został lider berlińczyków, Petar Nenadić, a zdesperowany Sigurdsson w 20. minucie do bramki Lisów za Silvio Heinevettera desygnował Petra Stochla. Goście z łatwością wypracowywali jednak kolejne sytuacje rzutowe - świetnie grą przyjezdnych dyrygował natomiast Domagoj Duvnjak, a w kontratakach bezbłędny był Dominik Klein (obaj cztery bramki w pierwszej partii) i do szatni kilończycy schodzili z okazałą sześciobramkową zaliczką.
THW Kiel w wielkim stylu rozprawiło się z Füchse Berlin THW Kiel w wielkim stylu rozprawiło się z Füchse Berlin
W drugiej partii koncert między słupkami rozpoczął Sjostrand, w ciągu zaledwie 60 sekund popisując się trzema skutecznymi interwencjami (w tym dwa z rzędu rzuty Nenadicia - Serb został świetnie rozpracowany przez THW). To był jednak wstęp do egzekucji, jaką na Lisach przeprowadzili szczypiorniści THW Kiel. Kwintesencją bezradności berlińczyków były liczne straty piłki, jakie miały miejsce także w pierwszej odsłonie. Dwadzieścia minut przed końcową syreną po trafieniu z kontrataku Dominika Kleina przyjezdni mieli już dziesięć bramek przewagi! (26:16). Wśród Lisów udaną partię rozgrywali Konstantin Igropulo oraz Iker Romero - na kapitalnie dysponowanych mistrzów Niemiec to był jednak tylko łabędzi śpiew.

Kilończycy w obliczu okazałej przewagi i napiętego grafiku spotkań nie forsowali zbytnio tempa. Na ostatnie dziesięć minut w bramce pojawił się Andreas Palicka, szansę gry dostał także 21-letni lewoskrzydłowy Rune Dahmke. Wynik spotkania na 90 sekund przed końcem ustalił Weinhold, a jednostronny pojedynek w stolicy Niemiec zwieńczyła skuteczna interwencja Palicki, zatrzymującego rzut Jonasa Thümmlera. Kapitalne zawody w barwach Zebr rozegrał Duvnjak, pod bramką Lisów niezwykle aktywni i zarazem skuteczni byli także Klein i Vujin, a w ciągu 50 minutowego występu 13 skutecznych interwencji zanotował Sjostrand.

Pewne zwycięstwa odnieśli piłkarz ręczni HC Erlangen i TSV Hannover-Burgdorf i Flensburga. Beniaminka do wygranej nad TBV Lemgo poprowadził kapitalnie dysponowany Ole Rahmel, zdobywca 12 trafień. Lemgo z kolei kontynuuje fatalną serię - to już bowiem czwarta z rzędu porażka tej ekipy, która po raz ostatni po punkty w Bundeslidze sięgnęła... 31 sierpnia, kiedy na własnym parkiecie ograła 37:30 SG BBM Bietigheim.

Po klęsce z Rhein-Neckar Löwen na nogi wstał Hannover, nadspodziewanie łatwo 29:23 ogrywając rewelację tegorocznych rozgrywek HBW Balingen-Weilstetten. Do takiego obrotu spraw przyczynił się bramkarz TSV Martin Ziemer, notując w całym meczu aż 19 skutecznych interwencji! W ofensywie prym wiódł z kolei duet Lars Lehnhoff - Joakim Hykkerud.

Skuteczny pościg przeprowadziło MT Melsungen w wyjazdowej potyczce z Tus N Lubbecke. W 54. minucie po trafieniu Tima Remera gospodarze prowadzili różnicą trzech trafień (28:25), lecz do końca meczu trafiali już tylko przyjezdni. Kluczowe interwencje notował  Mikael Appelgren, a trafienie na wagę remisu rzucił 90 sekund przed końcową syreną Nenad Vucković. Dla Melsungen to drugi w sezonie podział punktów - ostatni miał miejsce równo dwa tygodnie temu (27.09) z HSG Wetzlar.

Pasjonujący bój, trzymający w napięciu do ostatnich sekund obejrzeli kibice w Göppingen, do którego zawitało GWD Minden. 35 sekund przed końcową Frisch Auf miało tylko jedną bramkę zaliczki. Po czasie wziętym przez gospodarzy przy rzucie faulowany przez Aljoschę Shmidta był Anton Halen, a sędziowie wykluczyli zawodnika gości na ławkę kar i podyktowali rzut karny. Na bramkę przechylającą szalę zwycięstwa zamienił Marcel Schiller.