Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Nadchodzi rewolucja! Liga większa i zamknięta, Wybrzeże Gdańsk uratowane?

Męska PGNiG Superliga w przyszłym sezonie może liczyć czternaście drużyn. Plan reformy zostanie poddany analizie we wtorek podczas posiedzenia Kolegium Ligi.
Kamil Kołsut
Kamil Kołsut

Za powiększeniem liczby drużyn występujących w najwyższej klasie rozgrywkowej opowiedziały się wszystkie kluby z wyjątkiem Vive Tauronu Kielce. Prezes Bertus Servaas podkreśla jednak, że dostosuje się on w tej sprawie do decyzji większości.

Pozytywna opinia Kolegium Ligi sprawi, że wniosek o zmianę systemu rozgrywek trafi pod obrady Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Termin jego najbliższego posiedzenia nie został jeszcze ustalony.


Kwestia reformy podjęta została już dwa miesiące temu podczas spotkania klubów w Pogorzelicy. Potwierdzono wówczas także plan utworzenia Ligi Zawodowej od sezonu 2016/17.

Postulaty zainteresowanych sięgają dalej. Kluby chciałyby systemu rozgrywek, w którym od kolejnego sezonu przez dwa najbliższe lata nikt nie spadłby do pierwszej ligi.

- Takie rozwiązanie pozwoli na ustabilizowanie Ligi Zawodowej, szczególnie w kontekście rozmów ze Sponsorami i Telewizją, jak również umożliwi szersze i odważniejsze wprowadzanie polskich, młodych zawodników do kadr zespołów - czytamy w piśmie zaadresowanym do prezesa ZPRP, Andrzeja Kraśnickiego.

Wprowadzenie reformy sprawiłoby, że po zakończeniu sezonu 2014/15 PGNiG Superligę opuściłaby tylko jedna drużyna. W najwyższej klasie rozgrywkowej zostałyby zarówno Wybrzeże Gdańsk, jak i Śląsk Wrocław, który w środę rozegra rewanżowy mecz barażowy z Siódemką Miedź Legnica.

Pewne jest, że niezależnie od liczby drużyn występujących w PGNiG Superlidze, utrzymany zostanie system play-off. To efekt umowy ZPRP z telewizją, która wygasa z końcem przyszłego sezonu.

Terminarz meczów Polaków na mistrzostwach świata:

21 stycznia:
Polska - Urugwaj (godz. 15:30)

23 stycznia:
Polska - Węgry (godz. 18:00)

25 stycznia:
Polska - Niemcy (godz. 20:30)

PGNiG Superliga w sezonie 2015/16 powinna...

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (55):
 • KS_GWARDIA_OPOLE Zgłoś komentarz
  Dziś rozumiem opinia Kolegium Ligi czyli de facto zapadnie decyzja . Tak więc mam nadzieję ze SF wykażą się dociekliwością i otrzymamy informację jakie decyzje zostaly podjęte...
  • into the vortex Zgłoś komentarz
   Podpisuję się pod postulatem aby liga liczyła 12-14 zespołów i po sezonie zasadniczym była podzielona na dwie grupy, bez fazy play-off. Z I ligi wg mnie organizacyjnie gotowe na Superligę
   Czytaj całość
   są Piotrków i Elbląg (ale oczywiście raczej na dół tabeli), no i obecnie również Wybrzeże. Inna sprawa, że nie wiadomo co ze Śląskiem czy Stalą.
   • JarekczyMarek Zgłoś komentarz
    Czy to powiększenie ligi nie jest tylko po to, żeby Wybrzeże powróciło do najwyższej klasy rozgrywek? Spadek zarówno Nielby jak i Wybrzeża jest zasłużony, nie było wyników sportowych
    Czytaj całość
    nie ma gry w Superlidze i nie ma co tutaj robić ukłonu trenerom Wybrzeża. Rozumiem, że jak w Nielbie skończą się problemy finansowe to Nielba też powróci do Superligi, bo dlaczego Nielba ma spaść jak jest pomysł powiększania ligi. Moim zdaniem o grze w najwyższej klasie rozgrywek powinny decydować wyniki sportowe a nie z jakiego miasta jest drużyna i kto jest jej trenerem. Za chwilę problemy finansowe może mieć połowa klubów i co wtedy, ograniczymy ligę do 6 drużyn czy na siłę będziemy utrzymywać 14 a może 16 drużyn tylko po to żeby była dłuższa tabela.
    • hbll Zgłoś komentarz
     Wielu chyba ten poziom naszej ligi ocenia niestety przez pryzmat VIVE i Wisły. A przecież liga to nie tylko oni. I jakby tak liczyć od 3 miejsca w dół, to moim zdaniem ta nasza liga
     Czytaj całość
     prezentuje bardzo stabilny, wyrównany poziom. W 12 zespołowej stawce w zasadzie 2 zespoły odstawały na plus, 1 na minus. Pozostałe 9 ekip prezentowało się dobrze, każdy był groźny dla niemal wszystkich. Brązowe Puławy pogubiły masę punktów w sezonie (aż 17 meczów bez zwycięstwa w całym sezonie), 5-ta Stal (przed PO) w rundzie zasadniczej wygrała raptem tylko połowę swoich spotkań. Dlatego ja bym tematu poszerzania ligi nie krytykował. Ale nie na takich zasadach, że zmian dokonuje się po rozstrzygniętym już sezonie.
     • Antywsiok Zgłoś komentarz
      Po co mają awansować z I ligi kluby typu Nielba które uzyskują w całym sezonie 6 pkt a w regularnym 2!!! ... Jestem za ligą zamkniętą
      • E.Fuentes Zgłoś komentarz
       Nie ma za co:P
       • m.janusz Zgłoś komentarz
        Jak najbardziej takie rozwiązanie jest dobre i sprzyja stabilności ligi ALE nie kiedy przepaść pomiędzy klubami jest tak ogromna (organizacyjnie, marketingowo, infrastrukturalnie).
        Czytaj całość
        Zwyczajnie kluby na takie rozwiązanie nie są jeszcze gotowe i nie będą dopóki nie przestaną w 90% swoich działań uzależniać od miast.
        • Andrzej P. Zgłoś komentarz
         12 drużyn, po rundzie zasadniczej podział na szóstki z ciachnięciem połowy punktów wzorem ekstraklapy. Dla uatrakcyjnienia meczów można by wprowadzić dodatkowy punkt dla wygranych
         Czytaj całość
         powyżej 10 goli, a przegrywający miałby punkt minusowy. Wtedy mecz pozornie roztrzygnięty np ktoś prowadzi +9 w 55min mialby jeszcze dawke emocji.
         • hbf Zgłoś komentarz
          W Gdańsku może nie było wielkich pieniędzy, ale budżet był [b]stabilny[/b], co, jak było widać w różnych artykułach "tutaj" przed i w trakcie sezonu, nie było takie pewne.. Nie
          Czytaj całość
          mam wątpliwości, że wiekszość klubów ma problemy finansowe większe niż przywoływany tu przez wielu, przez fakt spadku z Super Ligi - Gdańsk. A spadek nie jest efektem 'budżetu', tylko gry, niekoniecznie dobrej z perspektywy całego sezonu 2014/15r. u wszystkich zawodników. Bo gdyby gra była równa przez wiekszą cześć sezonu, to byłaby walka o play-off a nie -out.. Jeśli jednak nowa wersja Super Ligi od sezonu 2015/16r. zostanie wdrożona w życie, to NAGLE w drzwi gdańskiego klubu nie będą WALIĆ całą masą sponsorzy.. Gdańsk, to nie tylko ręczna, ale.. dobrze by było, gdyby drużyna ostała się w S.L. z wielu względów. To z całym szacunkiem nie I-liga. A jeśli Wybrzeże się ostanie w S.L. to władze klubu muszą zasiąść do [b]BARDZO POWAŻNEJ! rozmowy ze wszystkimi!, którzy są na boisku i! na.. ławce[/b]. Bo 'powtórka z rozrywki' z sezonie 2015/16r. będzie równoznacza z zamknięciem tematu ręcznej na wieeele lat w SL..
          • piła ręczna Zgłoś komentarz
           panowie dobrze przeczytajcie artykuł, cytuje: "Za powiększeniem liczby drużyn występujących w najwyższej klasie rozgrywkowej opowiedziały się wszystkie kluby z wyjątkiem Vive Tauronu
           Czytaj całość
           Kielce. Prezes Bertus Servaas podkreśla jednak, że dostosuje się on w tej sprawie do decyzji większości. to o co chodzi ?
           • Handball_for_ever Zgłoś komentarz
            TOTALNY IDIOTYZM !!! Powiększmy do 20 drużyn będzie większy ścisk !! Czema to ma służyć ?? Poziom najsłabszych drużyn nie daje gwarancji jakości !! Po co ten ruch poza daniem prezentu
            Czytaj całość
            kllku ośrodkom ?? Wzrośnie konkurencja - NIE . Wzrośnie poziom - NIE ! Wzrosną emocje - NIE !! Będzie lepszy produkt marketingowo - NIE !!TO PO CO ??? Wie tylko ZPRP ! ABSURDALNA , KONIUNKTURALNA DECYZJA !! Taki ruch pozorujący. coś mieszamy, coś zmieniamy, kreujemy nową jakość !!
            • Ukassiu Zgłoś komentarz
             Ja sie pytam gdzie zapowiadany program szkolenia juniorow?????
             • and_m Zgłoś komentarz
              Ale kluby namieszały ..:-).. rok temu byla taka sam dyskusja. Powiem szczerze, sam nie wiem co byloby lepsze ; liga 10, 12, 14, czy 16 drużynowa , playoffy czy grupy , liga otwarta czy
              Czytaj całość
              zamknięta. .ALE NA LITOŚĆ. .TO JEST SPORT.. JESLI TERAZ JEST DYSKUSJA - OK ROBMY ZMIANY ALE OD SEZONU 2016/2017 !!!! A NIE W TRAKCIE GRY.. POD KONKRETNE KLUBY...
              Zobacz więcej komentarzy (42)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×