Turniej w Gdańsku: Gdynianki dały srogą lekcję zespołowi z Litwy

Vistal Gdynia nie miał najmniejszych problemów z rozgromieniem Egle Wilno podczas gdańskiego turnieju. Wicemistrzynie Polski od początku narzuciły tempo, by ostatecznie wygrać 45:25.

Michał Gałęzewski
Dla obu zespołów były to drugie mecze Turnieju Piłki Ręcznej Kobiet o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. W pierwszym spotkaniu Egle zostało rozgromione przez Banik Most, natomiast Vistal po ciekawym spotkaniu zwyciężył ze Startem Elbląg. Zdecydowanymi faworytkami były gdynianki, które dysponowały dużo lepszymi warunkami fizycznymi.
Szczypiotnistki Vistalu bardzo szybko zaczęły dominować na boisku. Trzy szybkie bramki rzuciła Katarzyna Janiszewska, a po trafieniu Moniki Kobylińskiej, w 6. minucie było już 6:0. Gdynianki nie zwalniały tempa. Po kwadransie gry, miały na swoim koncie już szesnaście bramek!

Paweł Tetelewski dał pograć wszystkim zawodniczkom, jakim dysponuje. Z biegiem czasu tempo gry faworytek opadło, ale nie ma co się dziwić - przewaga Vistalu była ogromna. Jedyną zawodniczką z Litwy, która chciała przeciwstawić się Vistalowi w pierwszej połowie była Indre Norvilyte, która rzuciła w niej pięć bramek. Na przerwę oba zespoły schodziły przy wyniku 23:9, a wynik tej połowy ustaliła Emilia Galińska.

Gdynianki drugą połowę ponownie rozpoczęły od mocnego uderzenia i po trafieniu Aleksandry Zych, w 37. minucie na tablicy wyników widniał już rezultat 27:9! Szczypiornistki ze stolicy Litwy zaczęły jednak korzystać z tego, że Vistal nie grał już z tak dużym zaangażowaniem, jak wcześniej. Wilnianki łatwiej niż wcześniej przedzierały się przez obronę Vistalu.

W wileńskiej drużynie bardzo dobrze grała Rita Repeckaite, ale to nie wystarczyło na dobrze funkcjonujący zespół Vistalu. W końcówce wicemistrzynie Polski zaczęły po raz kolejny powiększać przewagę i ostatecznie zwyciężyły 45:25

Vistal Gdynia - Egle Wilno 45:25 (23:9)

Vistal: Gapska, Kordowiecka, Szwonka - Janiszewska 8, Zych 7, Kobylińska 7, Galińska 4, Kozłowska 4, Urbaniak 4, Łabuda 3, Gutkowska 3, Mazur 3, Dorsz 1, Ribicić 1 oraz Kulwińska.

Egle: Kosiakaite, Stukaite - Repeckaite 10, Norvilyte 6, Spone 4, Zenkovaite 2, Perevkyte 2, Jonaityte 1, oraz Nadzeikaite, Bareikyte, Makovskyte, Sadauskaite.