Turniej w Gdańsku: Imponujące zwycięstwo Vistalu Gdynia

W finałowym meczu turnieju w Gdańsku, wicemistrz Polski Vistal Gdynia pokonał białoruski HC Gomel 31:24. Gdynianki odniosły więc komplet zwycięstw.

Michał Gałęzewski
Vistal Gdynia wygrał wszystkie mecze grupowe, natomiast HC Gomel dwukrotnie zwyciężał i raz zremisował. O tym, że Białorusinki zagrają w finale zadecydowała wygrana z gospodarzem turnieju - AZS-em Łączpol AWFiS Gdańsk. HC Gomel w niedzielę prowadził tylko na początku. Po trafieniu Tatiany Cyrybki, w 9. minucie było 4:3 dla ekipy ze wschodu.
Później jednak bardzo dobrze zaczęły grać gdynianki. Niezwykle skuteczna zarówno z gry, jak i z karnych była Monika Kobylińska, a obrona uniemożliwiła ataki Białorusinek. Gdy na listę strzelców wpisała się Aneta Łabuda, na pięć minut przed przerwą było już 17:8 dla Vistalu! Dopiero pod koniec pierwszej połowy HC zdołał wrócić do gry.

Od początku drugiej połowy obie ekipy grały bramka za bramkę, co mogło cieszyć mające bezpieczną przewagę szczypiornistki Vistalu Gdynia. W 48. minucie spotkania ekipa z Trójmiasta prowadziła 26:18. Zawodniczki z Gomela zdołały jeszcze zmniejszyć stratę do czterech trafień, ale w końcówce ponownie zaczęły dominować podopieczne Pawła Tetelewskiego, które zwyciężyły 31:24.

Najlepszą zawodniczką turnieju została wybrana Karolina Siódmiak z AZS-u Łączpol AWFiS Gdańsk. Nagrodę dla najlepszej bramkarki otrzymała Małgorzata Gapska, a dla obrończyni Aleksandra Zych. Co ciekawe rozgrywająca Vistalu z 26 bramkami na koncie została też najskuteczniejszą zawodniczką turnieju.

HC Gomel - Vistal Gdynia 24:31 (11:19)

HC: Humpel, Burduk - Dubaucowa 8, Szamanowskaja 6, Cyrybka 6, Redka 2, Jaramienka 1, Bołdyriewa 1 oraz Ganiczkina, Misaczenka, Winakurawa, Hrom, Dronawa.
Kary: 8 min. (Szamanowskaja 4 min., Cyrybka 2 min., Ganiczkina 2 min.).
Karne: 6/6.

Vistal: Gapska, Kordowiecka, Szwonka - Kobylińska 8, Janiszewska 5, Łabuda 5, Gutkowska 2, Zych 2, dorsz 2, Urbaniak 2, Kulwińska 1, Kozłowska 1 oraz Mazur, Ribicić.
Kary: 10 min. (Galińska 4 min., Zych 2 min., Kozłowska 2 min., Gutkowska 2 min.).