Orlen Wisła Płock rozbiła się o chorwacki mur

Orlen Wisła Płock zremisowała z RK PPD Zagrzeb (23:23). Wicemistrzowie Polski odrobili pięć bramek straty i mogli nawet wygrać. Decydującą akcję zmarnował jednak Dmitrij Żytnikow.
Kamil Kołsut

Chorwaci słyną z tego, że potrafią zbudować w defensywie mur. Nie inaczej było tym razem. Płocczanie długimi momentami bili głową w ścianę. Dość powiedzieć, że w ciągu pierwszego kwadransa zdobyli tylko jedną bramkę z gry, a jeszcze w 28. minucie mieli na koncie więcej trafień po rzutach karnych (pięć) niż w wyniku ataku pozycyjnego bądź kontry (cztery).

Goście grali w tyłach ostro i czujnie. Stąd wykluczenia i rzuty karne dla Wisły. Przed przerwą płocczanie dostali ich aż osiem, golami kończąc pięć. Właśnie tych skutecznych prób z siódmego metra zabrakło w końcowym rozrachunku pierwszej połowy (11:12).

Kiepski dzień w ekipie wicemistrzów Polski mieli rozgrywający. Na pochwały zasłużył właściwie tylko Jose Guilherme de Toledo, który zarówno w ataku, jak i w defensywie pracował za dwóch. Właśnie obrona była w pierwszej połowie najmocniejszym punktem Wisły. Chorwaci do siatki trafiali rzadko, choć w kiepskiej dyspozycji byli Marcin Wichary oraz Rodrigo Corrales.

Po przerwie zawodnicy puścili wodze fantazji. Dziwne opowieści grą obronną zaczęli pisać płocczanie, co Chorwaci wykorzystali bezlitośnie. Goście rozpędzili się, rozstawili armaty i już po kilku minutach ich przewaga sięgnęła pięciu trafień.

Wisła goniła (z 12:17 do 20:21), po kilku chwilach szaleństwa obie drużyny znów wzięły się jednak za barki. Płocczanie gryźli i szarpali, ciężko było jednak wyjść z klinczu. Pomógł Corrales, który ocknął się między słupkami. Do remisu po szalonej, indywidualnej akcji doprowadził Toledo. Więcej gospodarze - choć rozgrywki jeszcze finałową akcję - zdziałać nie zdołali.

Orlen Wisła Płock - RK PPD Zagrzeb 23:23 (11:12)

Wisła: Wichary, Corrales - Kwiatkowski, Daszek 4, Racotea, Wiśniewski, Pusica, Ghionea, Rocha 6, Piechowski, Montoro, Tarabochia 3, Konitz 2, Toledo 6, Nikcević 2, Żytnikow.
Karne: 8/13.
Kary: 8 min.

Zagrzeb: Stevanović, Ilić - Mihić, Sabljić 3, Vujić 6, Kontrec 2, Sprem, Marković 1, Raković, Horvat 5, Valcić, Obranović 3, Vrdoljak, Vukić, Kovacević, Pavlović 3.