Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Kompromitacja! Szef polskich sędziów odwołany z mistrzostw świata kobiet w Danii!

Mirosław Baum, szef Kolegium Sędziów ZPRP, sędziowie z Islandii oraz dwóch delegatów, zostało odwołanych przez IHF z MŚ 2015 kobiet w Danii. To pokłosie błędu, jakiego dopuścili się nie uznając prawidłowo zdobytej bramki mimo wideo weryfikacji.
 Redakcja
Redakcja
Mirosław Baum / Mirosław Baum

Sprawa dotyczy poniedziałkowego meczu grupy C między reprezentacjami Korei Południowej i Francji. W 17. minucie spotkania po rzucie Hyunji Yoo piłka odbiła się od poprzeczki i spadła w okolicach linii bramkowej. Prowadzący spotkanie arbitrzy Jonas Eliasson oraz Anton Gylfi Palsson, nie byli pewni czy należy uznać trafienie, w związku z czym zwrócili się do delegata IHF, Duńczyka Bjarne Munka Jensena, o sprawdzenie sytuacji na powtórce wideo.

Wykorzystując system goal-line technology Jensen uznał, że piłka po rzucie Yoo nie przekroczyła linii bramkowej całym obwodem. Jego decyzję przekazał sędziom Mirosław Baum, który również był jednym z delegatów IHF w tym meczu. Powtórki pokazane w telewizji wskazały jednak, że Duńczyk popełnił kolosalny błąd i w efekcie wypaczył wynik starcia (mecz zakończył się remisem 22:22).

Co ciekawe, Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) wyjaśniła we wtorek, że Jensenowi pokazana została jedynie druga część powtórki, kiedy piłka odbija się od poprzeczki po raz drugi i ląduje wówczas na linii.

Mimo tego, IHF zadecydował o pociągnięciu trójki delegatów (Jensena, Bauma oraz Wiktora Poładenko z Rosji) oraz prowadzących zawody sędziów do zbiorowej odpowiedzialności za błąd. Wszyscy zostali zawieszeni i odwołani z mistrzostw w Danii.

IHF zrezygnowała ponadto z używania systemu goal-line technology do końca turnieju, tłumacząc, iż margines błędu jest obecnie zbyt duży, przez co wynik spotkań może zostać wypaczony. System ma zostać dopracowany w najbliższych miesiącach.

Wynik poniedziałkowego meczu Koreanek z Francuzkami nie zostanie zweryfikowany na korzyść azjatyckiej drużyny. Zabraniają tego przepisy przyjęte przez IHF.

System goal-line technology z powodzeniem wykorzystywany był podczas Mistrzostw Świata 2015 mężczyzn w Katarze. Wówczas jego praca nie budziła żadnych zastrzeżeń.

Lewandowski ma kompleks Ronaldo i Messiego?

Czy decyzja IHF o odwołaniu Bauma jest słuszna?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (15):
 • Wielbuond Zgłoś komentarz
  nie lubią nas w ihf i ehf ;) Pan Mirek bez winy, sędziowie też. Dziwne że polecieli. Delegata przykładnie ukarać zabraniając mu delegatować....
  • coach77 Zgłoś komentarz
   1. Dla osób wtajemniczonych... Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka. 2. Praca sędziów pozostawia sporo do życzenia. Wystarczy wspomnieć parę węgierską z meczu OWP z Zagrzebiem.
   Czytaj całość
   Gulasze chyba byli w innej bajce. 3. Do Pani Katarzyny. Przecież na tym portalu są same takie tytuły artykułów. Jak gra Wisła z to zawsze musi "uciekać spod kosy innych zespołów", a np. Vive rozgrywa zawsze wspaniałe zawody. Ale cóż. Trzeba po prostu założyć własny portal i pisać swoje artykuły z własnymi "gorącymi" tytułami.
   • Nie omylny Zgłoś komentarz
    Trafiło się i na nie omylnego Pana Bauma piłka ręczna to gra w której mylą się zarówno zawodnicy, trenerzy jak i sędziowie. Sędziowie raz popełniają mniej błędów, ale czasem sporo
    Czytaj całość
    lub jakieś istotne za które szef Baum ich kara odsunieńciem lub zawieszeniem mimo że czasem nie wynika to z winy sędziów a dziś los zemścił się
    • blue heart - Manolo OUT Zgłoś komentarz
     jak taki szef sędziów, to jacy sędziowie? ale kto na mecze chodzi, ten wie...
     • zks tauronek Zgłoś komentarz
      błąd z 17 minuty meczu wypaczył wynik meczu hehe dobry żart . nie wiedziałem że mecze w ręczną trwają 18 minut....
      • onereds Zgłoś komentarz
       Problem z wideoweryfikacja? Usunąć wideoweryfikacje..Logika IHF..To tak jakby w siatkówce po błędnej interpretacji challengu wyrzucić liniowych,sędziego na słupku i drugiego
       Czytaj całość
       sędziego..Farsa i tyle. Sędziowie nie gwizdają czasem ewidentnych błędów i nie są wyciągane takie konsekwencje jak tutaj gdzie błędu nie popełnili..
       • Nie dla Islamu w Polsce Zgłoś komentarz
        A kogo obchodzą mecze kobiet w piłkę?
        • Katarzyna Wasiak Zgłoś komentarz
         Przykre, bo tytuł artykułu stawia kogoś w złym świetle tylko po to żeby zwiększyć zainteresowanie nim.
         • marulek Zgłoś komentarz
          Czyli wychodzi na to, że byłoby lepiej gdyby nie poprosili o wideo-weryfikację ;) No ale jakby to wyglądało gdyby tylko Duńczyka wykluczyli z MŚ - ujma dla organizatorów ;-) Tylko, że
          Czytaj całość
          ratując tyłek organizatorom, kopią swój własny...
          • Ronald Zgłoś komentarz
           IHF do zawieszenia i wydalenia z MŚ. To skandal, że nie nie potrafili zabezpieczyć sędziom odpowiednich warunków pracy i weryfikacji wątpliwości. Zawinili a sędziów ukarali. Na miejscu
           Czytaj całość
           Bauma, a zwłaszcza sędziów prowadzących zawody bym się odwoływał od tak idiotycznej decyzji IHF.
           • kibic kobiecej recznej Zgłoś komentarz
            Co za sport, sedziowie nawet przy pomocy kamer nie potrafią podjąć wlasciwej decyzji i to na takiej imprezie, w takim kraju :-) . Az strach pomyśleć co dzieje się np. w takiej Polsce na
            Czytaj całość
            ligowym meczu i to w dodatku kiedy nie ma transmisji w ulubionej stacji Pol-aków :-)
            • Bada Bing Zgłoś komentarz
             Miał być remis i był remis.
             • tomas68 Zgłoś komentarz
              Dawać takie same zasady do żużla w końcu byłby bat na tych naszych partaczy.
              Zobacz więcej komentarzy (2)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×