MŚ 2015: Upadek mistrzyń! Wielka Rumunia wyeliminowała Brazylię!

Reprezentacja Brazylii poza Mistrzostwami Świata 2015! Broniące trofeum szczypiornistki uległy w niedzielnym meczu 1/8 finału Rumunii 22:25 (8:13) i pożegnały się z turniejem w Danii. Rumunki świętują!

Maciej Wojs
Maciej Wojs

Mistrzynie z 2013 roku odbiły się w niedzielny wieczór od niezwykle szczelnego bloku rumuńskiej defensywy. Podopieczne Thomasa Roberta Ryde wygrały spotkanie obroną, którą fantastycznie dyrygowała Ibolya Szucs. Klasę pokazała też Paula Ungureanu, która na początku starcia, jak i w samej końcówce zastopowała rozpędzające się rywalki.

Rumunki od początku spotkania były znakomicie dysponowane. Prym w ofensywie wiodła Cristina Neagu, świetnie tak w kontratakach, jak i w ataku pozycyjnym sprawdzały się natomiast skrzydłowe Valentina Ardean Elisei oraz Adriana Nechita. W bramce szalała Ungureanu, która szybko obroniła dwa rzuty karne.

Brazylijki dotrzymywały rywalkom kroku tylko do 17. minuty, kiedy do stanu 5:5 doprowadziła... bramkarka, Barbara Arenhart. Rumunki wkrótce włączyły wyższy bieg. Zespół trenera Ryde zaczął umiejętnie wybijać przeciwniczki z rytmu (w 22. minucie Brazylijki miały na swym koncie siedem goli i aż sześć strat) i przed przerwą wypracował sobie solidną zaliczkę, której, jak się później miało okazać, nie oddał już do końca meczu.

W 20. minucie po trafieniu Neagu rumuńskie szczypiornistki wygrywały 9:6, a jeszcze przed przerwą ich przewaga sięgnęła pięciu goli. Z lewego skrzydła nie pomyliła się Ardean Elisei, bombę z 11 metrów odpaliła Neagu i po 30 minutach rywalizacji Rumunki wygrywały 13:8.

Po zmianie stron Brazylijki bezskutecznie goniły wynik. Podopieczne Mortena Soubaka kilkukrotnie miały szansę odwrócić losy meczu (w 51. minucie doprowadziły do stanu 19:20, choć siedem minut wcześniej przegrywały 15:20), ale w decydujących momentach notowały straty lub przegrywały pojedynki z Ungureanu. Rumunki w samej końcówce zadały decydujące ciosy za sprawą Nechity oraz Aurelii Bradeanu.

Porażka z Rumunią to dla brazylijskiej drużyny spory cios. Broniące tytułu szczypiornistki przystępowały do niedzielnego starcia w roli faworytek, po tym jak wygrały zmagania w wyrównanej grupie C. Rumunia fazę grupową kończyła dopiero na 3. miejscu, ale w starciu z Brazylijkami wzniosła się na swe wyżyny i zasłużenie awansowała do kolejnej rundy. O półfinał zawodniczki trenera Ryde zagrają z gospodyniami, Dunkami.