Co dalej z ligą zawodową? Kluby odpowiadają ZPRP

Trwają prace nad profesjonalizacją rozgrywek ligowych w piłce ręcznej mężczyzn. Klubom oraz ZPRP daleko jednak do konsensusu. Stanowisko tych pierwszych na łamach WP SportoweFakty przedstawia Robert Raczkowski.

Kamil Kołsut
Kamil Kołsut

Mając na uwadze od dawna pojawiające się informacje na temat utworzenia w Polsce Ligi Zawodowej w piłce ręcznej oraz ostatni wywiad jaki został udzielony przez Doradcę Zarządu ZPRP ds. Ligi Zawodowej pana Damiana Drobika, postanowiliśmy przedstawić stan faktyczny w przedmiotowej sprawie tak, aby opinia publiczna mogła mieć pełen obraz tego zagadnienia.

Aby uporządkować przedstawiane fakty, będziemy się odnosić do przytoczonego powyżej wywiadu zamieszczonego na łamach portalu WP SportoweFakty.

Skróty w cytowanej rozmowie z Damianem Drobikiem wprowadzono redakcyjnie. Pełna wersja wywiadu dostępna jest pod tym adresem.

Czy jest szansa na ligę zawodową od sezonu 2016/17? Co musi się stać, by została ona powołana?

Damian Drobik: Oczywiście, że jest taka szansa i w mojej opinii bardzo realna. Wszystko zależy od tego jak do tematu podejdziemy. W mojej opinii ważne są dobre chęci - reszta jest stosunkowo przewidywalnym, choć sekwencyjnym działaniem przeznaczonym do zrealizowania i wprowadzenia zarówno po stronie ZPRP jak i klubów chcących uczestniczyć w lidze zawodowej. Pozostaje czynnik czasu. Jest on dziś istotną kwestią, która ma kluczowy wpływ na powodzenie projektu.

Kluby: W ocenie klubów należy zacząć od wyjaśnienia, jakie warunki muszą być spełnione, aby rozgrywki w ramach Ligi Zawodowej stały się faktem.

Podczas wielu spotkań przedstawicieli Klubów Superligi z Zarządem ZPRP wypracowane zostały założenia co do przebiegu prac, jak i kolejności spełniania poszczególnych warunków. Uzgodnienia te miały na celu „łagodne” przejście z obecnej formuły rozgrywek do rozgrywek prowadzonych w ramach Ligi Zawodowej.

Należy wyjaśnić, że Liga Zawodowa jest współzawodnictwem sportowym zorganizowanym w ramach rozgrywek ligowych, w których to uczestniczące Kluby działają w formie spółek akcyjnych. Jedyną różnicą w stosunku do stanu obecnego jest forma prawna klubów. Różnica ta na tym etapie nie daje klubom żadnych korzyści, a powoduje jedynie dodatkowe koszty.

Korzyści dla klubów mają płynąć z zarządzającej rozgrywkami spółki operatorskiej, która zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i treścią umowy spółki zaproponowanej przez Kluby, winna między innymi zajmować się:
- zarządzaniem rozgrywkami Ligi Zawodowej na podstawie umowy o zarządzenie tą Ligą zawartej pomiędzy spółką a ZPRP (za zgodą ministra właściwego do spraw kultury fizycznej),
- prowadzeniem działalności promocyjnej i reklamowej, w tym również pośrednictwem w negocjowaniu i podpisywaniu umów np. ze stacjami telewizyjnymi, sponsorami i reklamodawcami.

Mając powyższe na uwadze, wspólny plan zakładał powołanie operatorskiej spółki prawa handlowego, która to w swym statucie przewidywała równouprawnienie stron - klubów i ZPRP.

Spółka ta miała rozpocząć rozmowy ze stacjami telewizyjnymi i sponsorami na temat podjęcia współpracy z początkiem sezonu 2016/2017, a jej powołanie zgodnie z wielokrotnymi zobowiązaniami Zarządu ZPRP miało nastąpić do końca miesiąca sierpnia 2015 roku. Termin ten był istotny z kilku względów, a mianowicie:

1. Umowy z obecnymi partnerami biznesowymi ZPRP wygasają w 2016 roku (ze stacją telewizyjną z końcem sezonu 2015/2016, a z sponsorem tytularnym z końcem 2016 roku). Dlatego spółka w sposób naturalny miała wejść we wszelkie uprawnienia dzięki którym było możliwe zawarcie stosownych umów na transmisje telewizyjne jak i na odsprzedaż praw do scentralizowanego marketingu. W ten sposób spółka i kluby miały uzyskać zabezpieczenia finansowe.

2. Spółka i ZPRP przed rozpoczęciem rozgrywek są zobligowane do podpisania „Umowy o zarządzaniu Ligą Zawodową”. Umowa ta musiała jeszcze uzyskać akceptację Ministra Sportu. Sama treść zaproponowanej umowy przez ZPRP była i jest w wielu miejscach kontrowersyjna, na co nie mogły przystać kluby, np.:
- Licencje uprawniające poszczególne kluby do udziału w rozgrywkach Ligi Zawodowej przyznaje ZPRP,
- ZPRP prowadzi weryfikację obiektów sportowych, ustalając ich przydatność do prowadzenia rozgrywek Ligi Zawodowej, na podstawie przepisów uchwalonych przez ZPRP,
- ZPRP uchwala przepisy dotyczące statusu i zmiany barw klubowych przez zawodników reprezentujących kluby,
- Przepisy dotyczące systemu rozgrywek oraz regulaminy rozgrywek Ligi Zawodowej muszą być przed każdym sezonem rozgrywkowym Ligi Zawodowej zatwierdzone i uchwalone przez Zarząd ZPRP,
- ZPRP, działając poprzez swój właściwy organ, wyznacza sędziów do prowadzenia wszystkich meczów Ligi Zawodowej oraz sprawuje nad nimi nadzór merytoryczny, szkoleniowy i organizacyjny.
- Spółka miała się zobowiązać do honorowania, przestrzegania i realizowania wszelkich umów (ze sponsorami, stacjami telewizyjnymi itp.), w tym wykonywania wszelkich wynikających z nich zobowiązań, zawartych uprzednio przez ZPRP

3. Utworzenie przez kluby spółek akcyjnych, które zostałyby zgłoszone do rozgrywek w ramach Ligi Zawodowej. W miejscu tym należy podkreślić, że nie jest to proces związany z przekształceniem stowarzyszeń w Spółki prawa handlowego, gdyż takie działanie jest prawnie nie dopuszczalne. Dlatego kluby działające w formie stowarzyszeń zamierzają utworzyć spółki akcyjne, w których to mogą być 100-procentowym akcjonariuszem, bez konieczności likwidowania samych stowarzyszeń ani zrywania jakichkolwiek umów, które zostały zawarte przez te stowarzyszenia (kluby).

Proces ten nie jest wcale skomplikowany, lecz wiąże się z opłacalnością całego przedsięwzięcia. W przypadku, gdy umowy na transmisje telewizyjne czy prawa do marketingu są zawarte przez związek i to ZPRP czerpie z tego dalej największe korzyści oraz w sytuacji gdy Związek niezmiennie włada wszelkimi prawami do uchwalania regulaminów, przepisów itd., to całe przedsięwzięcie jest tylko pogrążeniem a nie profesjonalizacją polskiej piłki ręcznej.

4. Spółka operatorska musi również przed rozpoczęciem rozgrywek zawrzeć umowy z klubami sportowymi o prowadzenie Ligi Zawodowej.

Czy w Polsce od sezonu 2016/17 powstanie liga zawodowa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×