Kw. do IO: Chorwaci już bez marginesu błędu

Porażka z Danią 24:28 utrudniła sytuację Chorwatów w kontekście ich olimpijskiego awansu. Mały krok w kierunku Rio de Janeiro zrobili natomiast Norwegowie.

Marcin Górczyński
Marko Kopljar WP SportoweFakty / Leszek Stępień / Marko Kopljar

O bilet do Rio de Janeiro walczą w duńskim Herning trzy czołowe europejskie zespoły - Chorwaci, Norwegowie oraz gospodarze zawodów. Stawkę uzupełnia potencjalnie najsłabszy Bahrajn, który w pierwszym meczu udowodnił, że nie należy go lekceważyć.

Zawodnicy znad Zatoki Perskiej postraszyli czwartą drużynę Europy, Norwegów. Przez pierwszą połowę wynik oscylował wokół remisu i Skandynawom pomogła dopiero reprymenda w przerwie od trenera Christiana Berge. Zespół z Azji nie potrafił zatrzymać Kristiana Bjornsena, który nie pomylił się ani razu na skrzydle. Siłą Norwegów okazała się głównie zespołowość. Sporo bramek padło bowiem z koła, a Espen Lie Hansen i Sander Sagosen trafiali po solowych akcjach.

Pierwsze spotkanie w Herning miało być zaledwie przystawką przed daniem głównym. Duńczycy rozpoczynali turniej od starcia z teoretycznie najtrudniejszym rywalem, Chorwacją. Podopieczni Gudmundura Gudmundssona tradycyjnie opierali swoją grę na Mikkelu Hansenie. Rozgrywający Paris Saint-Germain HB rządził i dzielił na boisku. Osiem bramek i siedem asyst Duńczyka zrobiło różnicę, zwłaszcza gdy swojego dnia nie miał chorwacki lider, Domagoj Duvnjak. Gracz THW Kiel co prawda notował asystę za asystą, ale zabrakło jego trafień z drugiej linii.

Pomimo 13 minut spędzonych na parkiecie, na czołową postać spotkania wyrósł Kasper Sondergaard. Cztery bramki rozgrywającego w ciągu ostatnich 10 minut pozwoliły na zbudowanie bezpiecznej przewagi (25:20). Chorwaci odpowiadali głównie za sprawą Manuela Strleka, ale siedem bramek skrzydłowego Vive Tauronu Kielce nie wpłynęło na końcowy wynik.

Szczypiorniści z Bałkanów już nie mogą pozwolić sobie na wpadkę. Prawdziwym testem dla podopiecznych Żeljko Babicia będzie niedzielne starcie z Norwegią. Powtórka spotkania o brąz EHF Euro 2016 może zadecydować o przygodzie Chorwatów z igrzyskami. Brak byłych mistrzów olimpijskich w Rio de Janeiro byłby ogromną sensacją.

Norwegia - Bahrajn 35:29 (16:15)
Najwięcej bramek: dla Norwegii - Kristian Bjornsen 10, Bjarte Myrhol 5, Espen Lie Hansen 4; dla Bahrajnu - Mahamed Almaqabi 6, Husain Alsayyad 5, Bilal Askani 4.

Dania - Chorwacja 28:24 (11:9)
Najwięcej bramek: dla Danii - Mikkel Hansen 8, Kasper Sondergaard 5, Anders Eggert, Henrik Toft Hansen - po 3; dla Chorwacji - Manuel Strel 7, Denis Buntić 5, Domagoj Duvnjak, Zlatko Horvat, Luka Cindrić - po 3.