Do trzech razy sztuka - Pogoń w końcu wygrała w Mielcu

Po porażkach w sezonie zasadniczym oraz w meczu 1/8 finału PGNiG Pucharu Polski, szczypiorniści Pogoni Szczecin w końcu zwyciężyli na parkiecie PGE Stali Mielec. W sobotnim starciu 25. kolejki fazy play-off ekipa Antoniego Pareckiego wygrała 28:25.

Maciej Wojs
Maciej Wojs
WP SportoweFakty / Kuba Hajduk

Porażka PGE Stali w sobotnim meczu oznacza, że drużyna z Podkarpacia nie ma już matematycznych szans na utrzymanie w PGNiG Superlidze. Podopiecznym Tadeusza Jednoroga do rozegrania pozostały trzy mecze, a wyprzedzające ich obecnie Gwardia i Pogoń mają kolejno jedenaście i dziewięć punktów więcej.

Dla celującej w uniknięcie baraży Pogoni, zwycięstwo w Mielcu było koniecznością. Po dwóch zeszłomiesięcznych porażkach na Podkarpaciu, zespół Antoniego Pareckiego przystąpił do sobotniego starcia bardziej zmotywowany, ale ambitni gospodarze nie zamierzali rezygnować z gry o pełną pulę. W efekcie, po wyrównanej pierwszej połowie, Stal prowadziła 13:12.

Świetną partię w ekipie z Mielca po raz kolejny rozgrywał Krzysztof Lipka, który był bohaterem jednego ze wspomnianych już marcowych meczów Stali z Pogonią. W ofensywie w zespole trenera Jednoroga dobrze spisywał się natomiast Damian Kostrzewa, który powracał do gry po długiej przerwie.

To właśnie po bramce byłego reprezentanta Polski gospodarze wyszli w 49. minucie na prowadzenie 22:20. W końcówce starcia Czeczeńcom brakło jednak sił i skuteczności - Pogoń dwie minuty później wygrywała już 23:22, a w 57. minucie po dwóch trafieniach Łukasza Gieraka prowadziła 27:23. Stal miała jeszcze swoje szanse, ale w obu sytuacjach chybili Kostrzewa i Łukasz Janyst.

PGE Stal Mielec - Pogoń Szczecin 25:28 (13:12)

PGE Stal: Lipka, Nikolić - Wilk 1, Krępa, Janyst 2, Wypych, M. Gasin, P. Gasin, Kłoda 2, Kirilenko 2, Dementiew 3, Kawka 5, Krygowski 1, Krzysztofik 4, Lipka, Davidović, Kostrzewa 5.
Karne: 2/4.
Kary: 8 min.

Pogoń: Morawski, Tatar - Grzegorek 1, Bruna 2, Walczak 3, Gierak 8, Krysiak 2, Jedziniak 4, Trzaszczka 1, Zaremba, Kniaziew 7, Fedeńczak.
Karne: 7/10.
Kary: 6 min.

Kary: PGE Stal - 8 min.; Pogoń - 6 min.
Czerwona kartka: Kłoda w 37. minucie.

Sędziowali: Artur Jędrycha (Dąbrowa Górnicza) i Marcin Pytlik (Siemianowice Śląskie).