El. MŚ 2017: niespodziewane męczarnie Islandii, świetny mecz Tiago Rochy

Za Islandczykami bardzo trudna przeprawa w pierwszym meczu o awans do Mistrzostw Świata 2017. Skandynawowie musieli się mocno sprężyć, by pokonać Portugalczyków 26:23. Problemów z odniesieniem zwycięstwa nie mieli za to Duńczycy.

Marcin Górczyński
WP SportoweFakty / Roksana Bibiela

Islandczycy w tym roku nie błyszczą (zaledwie faza grupowa na EHF Euro 2016), ale do spotkań kwalifikacyjnych do Mistrzostw Świata 2017 przystępowali jako zdecydowani faworyci. Skandynawom przyszło bowiem mierzyć się z Portugalią, europejską drugą ligą.

Tymczasem mecz nie układał się po myśli faworytów, szczególnie w drugiej części. Aron Palmarsson i jego koledzy poczuli się zbyt pewnie po pierwszych trzydziestu minutach (16:13). Portugalczycy nie zamierzali tanio sprzedać skóry i podjęli rzuconą rękawicę. Najwięcej problemów rywalom sprawiał gracz Orlen Wisły Płock, Tiago Rocha. Obrotowy trafił do siatki pięć razy i jego bramki utrzymywały Portugalczyków w grze. Zawodników z Półwyspu Iberyjskiego stać było jednak tylko na zremisowanie drugiej połowy 13:13. Rewanż w czwartek w Porto.

Bilet do Francji niemal na pewno wywalczyli już Duńczycy. Mistrzowie Europy z 2012 roku nie dali szans Austriakom i wygrali 35:27. W miarę wyrównana walka trwała do trzydziestej minuty. Potem na parkiecie istnieli już tylko gracze Gudmundura Gudmundssona. Austriackim szczypiornistom zabrakło przede wszystkim alternatyw w ataku. Ponad połowę bramek zdobyli Janko Bozovic oraz przedstawiciele Bundesligi - Victor Szilagyi i Robert Weber, wicekról strzelców najlepszej ligi świata. Trudno spodziewać się zatem sensacji w spotkaniu rewanżowym, zaplanowanym na środę.