Turniej w Zielonej Górze: Polki nie zawiodły. Debiut Krowickiego z wysokim zwycięstwem

Leszek Krowicki rozpoczął pracę z reprezentacją Polski kobiet w piłce ręcznej od wygranej. W piątkowym meczu towarzyskiego turnieju w Zielonej Górze Biało-Czerwone pokonały szczypiornistki ze Słowacji 28:18 (13:10). W sobotę zagrają ze Szwedkami.
Maciej Wojs
Maciej Wojs
PAP / Lech Muszyński

Polki w starciu ze Słowaczkami nie zawiodły i w debiucie nowego selekcjonera odniosły pewne zwycięstwo. Zespół, poza krótkim przestojem w końcówce pierwszej połowy, grał równo i momentami o klasę przewyższał rywala.

Piątkowy mecz miał symboliczne znaczenie nie tylko dlatego, że po raz pierwszy na ławce zespołu zasiadł Krowicki, ale również z tego powodu, że to właśnie spotkaniem ze Słowacją kadra zamknęła poprzedni rozdział w swojej historii. Cztery miesiące temu Biało-Czerwone zagrały w Płocku ze Słowaczkami w eliminacjach do Euro 2016. Był to ostatni mecz reprezentacji pod wodzą Kima Rasmussena. Duńczyk opuścił drużynę po sześciu latach, w trakcie których dwa razy wprowadził zespół do półfinału mistrzostw świata. Na jego następcę wybrano 58-letniego Krowickiego.

Nowy selekcjoner na pierwsze zgrupowanie powołał sporo nowych i młodych zawodniczek. Po prawie 20 miesiącach do drużyny wracała też Alina Wojtas, która tak jak Kinga Grzyb leczyła ostatnio kontuzjowane kolano. Kadra, mimo gry w odmienionym składzie i zaledwie kilku treningów z Krowickim, Słowaczki pokonała z łatwością.

58-latek na grę zespołu miał swój pomysł. Polki broniły z wysuniętą Joanną Drabik i Kingą Achruk kryjącą kołową. Początkowo nie przynosiło to dobrych efektów, bo Słowaczki trzy z czterech bramek zdobyły właśnie z koła. Dopiero gdy Krowicki zalecił drużynie nieco węższą grę, Biało-Czerwone zaczęły odjeżdżać rywalkom.

W 17. minucie wygrywały już 10:5. Za atak odpowiadały Achruk i Karolina Kudłacz-Gloc, które dobrze współpracowały z kołem. Na lewym skrzydle nie myliła się natomiast Grzyb. Wydawało się, że Polki dobiją rywalki jeszcze przed przerwą, ale same podały im rękę. Sześć minut gry w osłabieniu oraz seria nieprzemyślanych ataków sprawiły, że Słowaczki w 26. minucie przegrywały już tylko 9:11.

Kontaktowej bramki rywalkom nie udało się jednak rzucić. Prowadzenie Polek powiększyła przed przerwą Kudłacz-Gloc, a po zmianie stron zespół odzyskał skuteczność. W 49. minucie było już 22:14. To także zasługa Adrianny Płaczek, która dała dobrą zmianę w bramce.

Debiut Krowickiego wypadł okazale. Poważniejszy sprawdzian kadra, jak i on sam, przejdą w sobotę. Rywalem Szwedki, które w marcu pozbawiły Polki szans wyjazdu na igrzyska w Rio. Mecz o 15:30.