Polska - Norwegia. Porażka młodych wilków

Polska w pierwszym meczu mistrzostw świata przegrała z Norwegią 20:22, ale po spotkaniu stypy nie będzie. Biało-Czerwoni pokazali, że są wojownikami. A życie nie znosi próżni. Odeszły legendy, więc teraz serca kibiców rozgrzewać będą młode wilki.
Kamil Kołsut
PAP/EPA

Jeśli któryś z Norwegów przed czwartkowym meczem śnił koszmary, to główną rolę grał w nich pewien wysoki Polak o pomarańczowych włosach. Podopieczni Christiana Berge jak jeden mąż powtarzali, że z Biało-Czerwonych najbardziej boją się Tomasza Gębali. I 21-letni rozgrywający faktycznie był tego dnia główną bronią Biało-Czerwonych.

Nasi zawodnicy pierwsze spotkanie mistrzostw świata zaczęli naprawdę dobrze. Paweł Niewrzawa ataki prowadził długo i spokojnie, a między słupkami wielkie zawody grał Adam Malcher. To nie było TGV, tylko solidna, polska maszyna. Bez kompleksów i respektu dla czwartej drużyny ostatnich mistrzostw Europy.

Jak stary wyjadacz grał Michał Daszek, który w drużynie narodowej debiutował trzy i pół roku temu, a na kole zdrowie oddawał dla drużyny Marek Daćko. Do pełni szczęścia brakowało konsekwencji, bo kiedy Polacy próbowali grać szybciej, kończyło się to stratami. Przegraliśmy też dwie przewagi. I właśnie te niedociągnięcia sprawiły, że do przerwy dwoma golami prowadzili Norwegowie.

Ci, którzy spodziewali się, że Berge w przerwie uspokoi swój zespół i znajdzie sposób na Biało-Czerwonych, grubo się mylili. Kiedy na parkiecie był komplet zawodników, grę Polaków oglądało się z przyjemnością. Gorzej było w przewagach, bo te wciąż często kończyły się kontrami rywali.

Polska - Norwegia: potężny rzut Tomasza Gębali

Francuz Valentin Porte w dniu meczu mówił dziennikowi "Les Echos", że głoszenie hekatomby polskiej drużyny jest przedwczesne. Miał rację. Ten zespół chciało się oglądać, na parkiecie były krew, pot i łzy. A niedzielni kibice mogli rozpocząć naukę nazwisk Malchera, Gębali, Daćki czy Rafała Przybylskiego.

W ostatnich minutach rywale zaczęli wychodzić do Polaków wyżej w obronie, a po drugiej stronie parkietu koncert kontynuował Malcher. Licznik goli się zatrzymał. Wreszcie niemoc rywali przerwał Kristian Bjornsen, który najpierw trafił do bramki ze skrzydła, a później wykorzystał kontrę. Górę wzięło doświadczenie. Biało-Czerwoni nie rzucili gola przez dziesięć minut i o pierwsze punkty w MŚ powalczą za dwa dni z Brazylijczykami.

Polska - Norwegia 20:22 (10:12)

Polska: Morawski, Malcher - Daćko 2, Łyżwa, Jachlewski, Krajewski 1 (1/1), Niewrzawa, Walczak, Moryto, Daszek 7, M. Gębala, Przybylski 2, Paczkowski, Gierak 2, T. Gębala 6, Chrapkowski.
Karne: 1/1.
Kary: 6 min. (Chrapkowski, Jachlewski, Przybylski - 2 min.)

Norwegia: Christensen, Bergerud - Sagosen 3 (1/2), Hykkerud, Myrhol 2, Tonnesen 2 (2/2), Jondal, Bjornsen 5 (1/2), Lindboe, Gullerud, Rod, O'Sullivan 1, Tangen 2, Johannessen 1, Hansen 6.
Karne: 4/6.
Kary: 12 min. (Tonnesen, Tangen, Myrhol, Johannessen - 2 min., O'Sullivan - 4 min.)

Sędziowie: A. Brunner, M. Salah (Szwajcaria)

Najlepszym Polakiem w meczu z Norwegią był...

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku

Komentarze (66):

• asport Zgłoś komentarz
    Polska - Norwegia: 34 minuta 18 sekunda: zawodnik Norwegii z numerem 8 łapie piłkę mając prawą stopę w polu bramkowym (ewentualnie wychodząc z koła, jak kto woli), sędzia będący 6
    Czytaj całość
    metrów obok (po prawej stronie ekranu) nie odgwizduje błędu Norwega (przyznaje Norwegom rzut karny a Jachlewskiemu daje 2 minuty kary); . To nie było sędziowanie na miarę MŚ.
      Oto jak sędzia reżyseruje mecz: . Polska - Norwegia: 4 minuta 23 sekunda meczu: Niewrzawa atakuje, dochodzi do kontaktu z obrońcą, sędzia (ten w dolnym lewym roku ekranu) w żaden sposób
      nie reaguje, akcja toczy się dalej; 4 min 24/25 sekunda (prawie 2 sekundy później): Przybylski zbiera się do wyskoku w celu oddania rzutu, wtedy sędzia (ten w dolnym lewym roku ekranu) coś odgwizduje, co? - ofensywny faul Niewrzawy, który w tym momencie nie nie robi. . SŁABE SĘDZIOWANI,E czy STRONNICZE SĘDZIOWANIE, czy JA TU RZĄDZĘ?
      • KarKor Zgłoś komentarz
        Chłopaki pokazali charakter jak na zadziornych Polaków przystało-BRAWO! Myślę, że nikt nie spodziewał się tak wyrównanego i za równo tak dobrze zagranego spotkania po tym co
        widzieliśmy w Irun. Ręce same składają się do oklasków. Jedna rzecz jest tylko niepokojąca, nie mamy niestety typowego środkowego rozgrywającego. Po wielkich graczach jak Tkaczyk czy Jaszka, niestety następców nie widać. Gierak robi co może i widać w nim dużo spokoju i chłodnej głowy, jednak jest to typowy rzutek i nie ma nawyków środkowego jednak jest o niebo lepszy niż Niewrzawa który jak dla mnie trochę znalazł się na MŚ przez pomyłkę, a może nie przez pomyłkę, a po prostu nie było innej alternatywy. Szkoda, że nie próbuje jednak dać szansy Krajewskiemu, który mógłby być solidnym środkowym. Teraz jeszcze mocno trzymajmy kciuki, a będzie dobrze.
        • Osiedle Czaszki Zgłoś komentarz
          Trochę szkoda, że Talant nie spróbował gry w ustawieniu z Łyżwą na środku rozegrania...
          • Policyjny informator. Zgłoś komentarz
            Jezdzicie po Niewrzawie a czy to jego wina ze w takim wieku ma minimalne doswiadczenie na wielkih turniejach? To wina Bieglerai i Talanta. Ciagneli Stara gwardia do końca i nagle z dnia na
            dzień rewolucja zamiast sukcesywnego wprowadzania co rok 2-3 nowych.teraz mamy przEz to 28latkow bez doświadczenia na wielkim turnieju.
              Daszek lub malcher powinien byc kapitanem bo byli zawsze z reprezentacja na dobre i na złe. Siwy symulant miał kadrę gdzieś a teraz wrócił i gra jak laczek.
              • marolstar Zgłoś komentarz
                nie zgadzam się że obrona zagrała dobrze....były momenty ale to wszystko. Wynik ratował Malcher który grał mecz życia (przepraszam że nazwałem go kiedyś ręcznikiem). 5-6 bramek
                Norwegowie rzucili wchodząc jak w masło w 7 metr bo organizowaliśmy obroną za długo, zwłaszcza ma z tym problem Przybylski który rusza się w obronie jak 50 latek. Chrabkowski z całym szacunkiem też popełnia czasami szkolne błędy ale i tak jest lepszy od Kusa. Na koniec o ataku, co robi na boisku Niewrzawa????? Gościu jest tak beznadzejny że już wolę na rozegraniu Krajewskiego. Dla mnie on już jest do wymiany bo nawet kulawy Paczkowski bardziej się przyda niż on, zwłaszcza że nie mamy drugiego prawego rozegrania. Informację że Łyżwa jest oburęczny należy traktować jak ciekawostkę medialną.
                • Eugeniusz Piechowiak Zgłoś komentarz
                  Nielba ma czterech swoich byłych zawodników w reprezentacji! Gierak, Krajewski, Przybylski, Niewrzwa.
                  • wawiak Zgłoś komentarz
                    Bardzo przyzwoity meczyk. Porażka ale nie klęska. Bardzo dobrze przepracowana lekcja. Głównie po to tam pojechali, tak uczyć się. Zwycięstwa przyjdą ale później. Koledzy : z
                    indywidualnymi ocenami poszczególnych zawodników poczekajmy do zakończenia turnieju. Wpisy, że tego czy tamtego należało by odesłać do domu są chyba nie do końca przemyślane.
                    • Jasna Strona MOCY Zgłoś komentarz
                      Ok. Pierwsze koty za płoty. Moim zdaniem głowa, głowa i jeszcze raz głowa. Ileż to razy dochodzili do remisu -5, 6 ? I ani raz (poza pierwszymi minutami meczu) nie potrafili wyjść na
                      prowadzenie. Za bardzo chcieli - ,,..już ich mamy, walnę z całej siły, tylko ja i bramkarz..." A to wtedy potrzeba właśnie zimnej głowy, kalkulacji, dobrego rozegrania do pewnej piłki i nie mogą nogi drżeć. Nerwowość była też dokładnie widoczna po stronie Norwegów. I gdyby grały nasze stare wygi to takie sytuacje by wykorzystywali, a nasza młodzież się podpalała. Norwegowie nie zagrali wcale kosmicznego meczu, czuli jednak respekt przed tą drużyną co było widać po końcowym gwizdku jak cieszyli się z tego zwycięstwa. Obawiam się jednak jednego. Dobry mecz Yogiego trochę zamazuje obraz gry. Co by było gdyby Malcher zagrał na innym, średnim poziomie ? Gdyby odbił nie 17 a dajmy na to 10 rzutów ? Jak wyglądałby wynik ? Czy komentarze tutaj byłyby równie optymistyczne ? A bramkarze też miewają lepsze lub gorsze dni. Ale nic to. Każda minuta na parkiecie procentuje doświadczeniem i tego się trzymajmy.
                      • Arcadius Zgłoś komentarz
                        Mimo wielu nowych twarzy w reprezentacji to był naprawdę fajny mecz. Zabrakło jedynie doświadczenia/szczęścia w ostatnich dziesięciu minutach. Obrona zagrała solidnie, świetnie zagrał
                        Malcher. Z meczu na mecz mam nadzieję coraz lepiej będzie funkcjonował atak oraz będzie mniej błędów i własnych strat i powinno być dobrze. Oczywiście to nie jest jeszcze drużyna na medale, ale wyjście z grupy i potem kto wie...
                        • Darek Hadała Zgłoś komentarz
                          Cieszyć się z przegranej? No w sumie tylko dwiema bramkami to nieźle , oby tak dalej to w przyszłym tygodniu można im będzie zaśpiewać 'Chłopaki nic się nie stało"
                          • olcio55 Zgłoś komentarz
                            Grając z Niewrzawą na środku nie mamy czego szukać w tych mistrzostwach. Norwegia zagrała słaby mecz. Wolałbym żeby na rozegraniu na środku został spróbowany ponownie Krajewski który
                            by przyspieszył grę i potrafił minąć przeciwnika z atakiem na bramkę. Na lewym rozegraniu widziałbym Chrapkowskiego który może rzucić ale także podać kołowemu widzi na boisku więcej od Gębały. Najlepsi w meczu wczorajszym to Malcher, Daszek i Daćko.