WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Bracia Karabatić skazani za obstawianie meczów!

Nikola oraz Luka Karabaticiowie zostali w środę skazani przez sąd apelacyjny w Montpellier na kary dwóch miesięcy więzienia w zawieszeniu za obstawienie meczów we francuskiej lidze piłkarzy ręcznych.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Materiały prasowe / FRANCE HANDBALL 2017

Nikola Karabatić, zaledwie trzy dni po zdobyciu wraz z reprezentacją Francją mistrzostwa świata, wpadł w poważne tarapaty. Najlepszy piłkarz ręczny dopiero co zakończonego turnieju, oraz jego brat Luka zostali skazani przez sąd. Powód? Obstawianie meczów francuskiej ligi piłkarzy ręcznych.

O co chodzi? Otóż wiosną 2012 roku obaj bracia mieli brać udział w procederze korupcyjnym gdy występowali w barwach Montpellier Agglomeration HB. Wspólnie z innymi zawodnikami mieli obstawić wynik jednego meczu swojej drużyny i wydać na to łącznie 100 tysięcy euro, aby wygrać trzy razy więcej.

Sprawa została ujawniona i już 2015 roku po raz pierwszy, wraz z pozostałymi 14 oskarżonymi, zostali postawieni przed sąd. W lipcu tamtego roku skazano ich jednak tylko na karę grzywny - odpowiednio 10 i 15 tysięcy euro. Prokuratura domagała się jednak o wiele ostrzejszej kary i złożono apelację, którą w środę rozpatrzył sąd drugiej instancji.

Ostatecznie Nikola i Luka Karabaticiowie usłyszeli wyroki dwóch miesięcy więzienia w zawieszeniu. Obaj będą musieli także zapłacić po 10 tysięcy euro grzywny.

Adwokat reprezentujący francuskich szczypiornistów Philippe Nemausat zapowiedział już, że będzie się odwoływał od tej decyzji sądu. Ma na to pięć dni. - To nie koniec - zapowiedział, cytowany przez francuską prasę.

ZOBACZ WIDEO Ewa Brodnicka wspomina, jak poskromiła pijanego adoratora

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
lemonde.fr

Komentarze (4):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • asport 0
  Wiele wskazuje na zaplanowany skok kilku-kilkunastu osób.
  Oprócz braci Karabatic zamieszani są: Wissem Hmam, Dragan Gajić, Mickaël Robin, Issam Tej, Primož Prost ...
  Zawodnicy grali tak, że ich zespół ówczesny lider ligi Montpellier przegrał z zespołem broniącym się przed spadkiem.
  Piłkarze ręczni Montpellier, a głównie ich przyjaciółki oraz żony postawili około 90 tys euro na wynik tego meczu. Ilościowo było zawartych wiele zakładów. Być może nie mieli rozeznania co do tego, że postawienie 90 tys na jeden mecz, to jest znacznie więcej niż średnia, że zostanie to zauważone. Albo też chciwość doprowadziła do tego, że postawili znacznie więcej niż zaplanowali. Albo działali spontanicznie. Podobno sporo zakładów było postawionych w przerwie meczu, wtedy chyba nastąpiło scementowanie grupy ku doprowadzenia do przegranej swojego zespołu.
  asport Czy uznałbyś za sprawiedliwą karę 20 tys dla przestępcy, który próbowałby Cię okraść na 200-300 tys? Wyobraź sobie sytuację, że ktoś kradnie Twój samochód wart 20-30 tys PLN i dostaje karę 2 tys PLN? Właśnie takiej kary, takiego wyroku oczekiwałbyś? Po takim wyroku, wszyscy inni złodzieje pewnie zesr...by się ze strachu przed następnymi kradzieżami. . Kontrakty reklamowe Karabatice stracili bo się nie udało.Ale gdyby się udało, mieliby dodatkowe 200-300 tys, które mogliby inwestować (w sposób przestępczy lub nie przestępczy) i osiągać z tego tytułu kolejne dochody. A kontrakty reklamowe by nie przepadły (nikt nie chciałby być reklamowany przez przestępcę ale jednak byłby). Ponadto pozostaje przypuszczenie, że to nie był pierwszy (jedyny) taki przekręt ustawiaczy tego meczu. Zauważ, że w sprawę ustawienia meczu byli zamieszani także inni zawodnicy (o czym informowano wcześniej). Jednego dnia pół drużyny przeszło na drogę przestępczą? Być może, ale raczej przynajmniej dla części z nich nie była to pierwszyzna, nie była to głupota, tylko kolejne celowe zamierzone działanie przestępcze w "białych rękawiczkach".
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • wawiak 0
  Nie jestem biografem braci Karabatic, ale z tego co pamiętam, była taka próba.
  Wg mnie Nikola dla wyciszenia sprawy przeniósł się na krótki czas do Barcelony. Nawet zawieszenie go we Francji nie skutkuje w Hiszpanii. Jakiekolwiek zawieszenie zawodnika, za nie do końca puki co udowodnione czyny, jest dość ryzykowne dla każdego ze związków. Od wydawania ostatecznych wyroków są sądy. Może oni za to co zrobili powinni dostać nagrodę ? Poza tym są Olimpiada i MŚ, a wszyscy wiemy jaką rolę w drużynie mistrzów świata spełnia zwłaszcza Nikola. To chyba właśnie Nikola bronił się, że to nie on tylko jego dziewczyna obstawiała zakłady. Trzeba by prześledzić wcześniejsze doniesienia, gdy zrobiło się głośno o tym zdarzeniu.
  Do czasu uprawomocnienia się wyroku, nawet najgorszy przestępca może czuć się niewinny. Tak stanowi prawo. Jak każdemu przysługuje prawo do apelacji. Tak jest w krajach gdzie nie rządzi PIS, gdzie nawet niewinnego można uniewinnić. Ale przyjdzie czas gdy powstaną sądy ludowe i będzie się weryfikować wyroki sądów powszechnych.
  Gdy wyrok się uprawomocni, wtedy przekonamy się co zrobią związki i federacje, stąd twoje pytanie jest bardzo zasadne. Też czekam na finał tej przykrej sprawy. Może zakończyć się uniewinnieniem, wyrokami skazującymi, dobrowolnym poddaniem się karze lub ugodą.
  hrabia Ja chciałbym wiedzieć, czy kogokolwiek z tej grupy dotknęła jakakolwiek dyskwalifikacja ze strony władz związku piłki ręcznej Francjii/EHF/IHF ?
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • hrabia 0
  Ja chciałbym wiedzieć, czy kogokolwiek z tej grupy dotknęła jakakolwiek dyskwalifikacja ze strony władz związku piłki ręcznej Francjii/EHF/IHF ?
  [ 1 komentarz w tej dyskusji ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×