NMC Górnik - Gwardia. Bąk użądlił zabrzan. Punkty jadą do Opola

Ignacego Bąka na długo zapamiętają w Zabrzu. Rozgrywający Gwardii Opole wszedł na parkiet w drugiej połowie i został ojcem zwycięstwa 32:30 w 20. kolejce PGNiG Superligi. Sukces opolan oznacza ich awans na trzecie miejsce w grupie.

Marcin Górczyński
Kamil Mokrzki, rozgrywający KPR Gwardii Opole WP SportoweFakty / Tomasz Fąfara / Kamil Mokrzki, rozgrywający KPR Gwardii Opole

Wśród "Pomarańczowych" wszystkie oczy były zwrócone na rywalizację Górnika z Gwardią. Przed 20. kolejką PGNiG Superligi lepiej sytuował się zespół ze Śląska. Opolanie, z dwoma punktami straty, także mieli dobrą pozycję do ataku. Zwycięstwo w bezpośredniej konfrontacji oznaczały duży krok w kierunku trzeciej lokaty i fazy play-off bez konieczności rozgrywania dodatkowych potyczek. Zgodnie z przewidywaniami, na parkiecie rozgorzała wojna, okraszona sporą liczbą kar.

Spotkanie znakomicie rozpoczęli rozgrywający z Opola. Kamil Mokrzki nie tylko kreował akcje Gwardii i obsługiwał podaniami Mateusza Jankowskiego. Dał się też poznać jako egzekutor i niesygnalizowany rzutami zaskakiwał Martina Galię. W ślady kolegi poszli Antoni Łangowski i Przemysław Zadura. Gwardia prowadziła 8:6 i miała po swojej stronie sporo argumentów, by wierzyć w końcowy sukces.

Trener Rafał Kuptel wkrótce musiał dać odpocząć podstawowym graczom. Rezerwowa druga linia - z Mateuszem Morawskim i Kacprem Adamskim - nie potrafiła sforsować defensywy Górników. Zabrzanie biegali do kontr, a łatwe trafienia dodały pewności Markowi Daćce. Obrotowy reprezentacji Polski zamienił się w maszynę do zdobywania bramek. Uwalniał się spod opieki, zgarniał niemal wszystkie podania adresowane w jego strefę i nie dawał Adamowi Malcher szans.

Goli Daćki nie byłoby bez dograń Michała Adamuszka. Zresztą były król strzelców Superligi przez całą połowę nie schodził z afisza. Trafiał po indywidualnych akcjach, innym razem ściągał na siebie uwagę i rozrzucał piłki do skrzydeł.

Zapowiadało się, że na przerwę Górnik zejdzie z dwubramkowym prowadzeniem. Na parkiet wrócili jednak podstawowi rozgrywający Gwardii i po chwili był już remis 15:15.

Szala zwycięstwa zaczynała przechylać się na stronę opolan. Rozgrzał się Adam Malcher, odczytujący zamiary Iso Sluijtersa. Interwencje "Jogiego" inicjowały kontry i Gwardia odzyskała prowadzenie (25:22). Spotkanie rozstrzygnięte? Gdzieżby. Po jednej z parad Galii Malcher próbował przerwać szybką akcję rywali. Zahaczył przy okazji Daćkę i sędziowie nie mieli wątpliwości. Czerwona kartka.

To mógł być moment zwrotny w meczu. Między słupkami pojawił się Damian Zając. Niedoświadczony, ale utalentowany, o czym przekonali się zabrzanie. Bohaterem został jednak drugi ze zmienników. Ignacy Bąk, gdy tylko otrzymywał piłkę, stanowił ogromne zagrożenie dla posterunku Galii. W drugiej połowie sześć razy odpalił z prawego rozegrania.

Gospodarze mieli swoje szanse, w większości niewykorzystane. Iskierkę nadziei Górników zgasił Zając, który na minutę przed końcem wygrał pojedynek z Andrzejem Kryńskim.